Kalendarz pylenia dla alergików – jak z niego korzystać

Jak skonstruowany jest kalendarz pylenia

Kalendarz pylenia dla alergików jest tak skonstruowany, żeby każdy mógł sprawdzić czas pylenia dla konkretnego alergenu. Najczęściej jest to tabela, która uwzględnia poziom pylenia konkretnej rośliny w każdym momencie roku.

Mogłoby się wydawać, że sezon pylenia to tylko wiosna, ale nic bardziej mylnego. Tak naprawdę kalendarz pylenia rozpoczyna się już w lutym, a kończy w listopadzie. Rośliny pylą więc prawie cały rok, ale z różnym nasileniem. Dla osób, których alergia nie jest szczególnie silna, okresy pylenia o małym natężeniu są względnie bezpieczne. W najgorszej sytuacji są osoby uczulone na pleśnie, ponieważ ich okres pylenia jest na stałym średnim poziomie niemalże przez cały rok.

Kalendarz kwitnienia w Polsce – mapa pyleń

Kalendarz kwitnienia w Polsce zaczyna się w lutym, a kończy w listopadzie. Największe natężenie alergenów przypada na okres od kwietnia do lipca, jednakże niektóre rośliny tworzą pyłek jeszcze jesienią. Kalendarz kwitnienia najczęściej jest publikowany dla całego kraju, jednakże warto wiedzieć, że może się różnić w różnych częściach Polski.

Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na naprawdę duże różnice w czasie trwania i rozpoczęciu okresu wegetacyjnego. W okolicach Wrocławia i Zielonej Góry trwa on aż 220 dni, podczas gdy w środkowej Polsce jedynie 190-200 a na wschodzie około 150. Oznacza to, że czas pylenia jest różny w różnych miejscach. Podczas gdy Wrocławianie obserwują budzenie się natury do życia już w marcu, mieszkańcy Białegostoku muszą czekać do 15 kwietnia. Oznacza to, że kwitnienie może być przesunięte nawet o kilkanaście dni, więc sezon pylenia zaczyna się w różnym terminie. Warto sprawdzać doniesienia dla alergików właśnie dla swojego regionu, ponieważ mapa pyleń może być bardzo zróżnicowana. A może zainteresuje cię także ten artykuł o okresie wegetacyjnym w Polsce?

Najpopularniejsze alergeny – czas pylenia drzew i traw

Kalendarz alergika: pylenie traw

Alergia na pyłki traw i bylicę jest najczęściej diagnozowana, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Niestety, ponieważ akurat pylenie traw w naszym kraju trwa naprawdę bardzo długo. Pierwsze pyłki pojawiają się w powietrzu w drugiej połowie maja. Wtedy ich natężenie jest bardzo wysokie i utrzymuje się przez cały okres letni. Trawy kwitną w zasadzie nieprzerwanie aż do połowy października, jednak stopień natężenia alergenów w powietrzu w sierpniu i wrześniu jest już średni, a kiedy zrobi się zimno, jeszcze bardziej maleje.

Jesienią, kiedy alergie na trawy nieco się uspokajają, mapa pyleń alarmuje o wysokim stężeniu pyłków bylicy. Roślina zaczyna pylenie na początku lipca, a po dwóch tygodniach poziom alergenów jest już bardzo wysoki. Osoby, które cierpią na uczulenie na bylicę, muszą przygotować się na ciężkie 3-4 tygodnie sierpnia. Później poziom pyłków znacznie spada.

Okresy pylenia drzew i innych roślin pospolitych

Pylenie pyłków drzew to dla niektórych alergików także ciężki czas. Na szczęście okresy pylenia drzew są zróżnicowane w zależności od gatunku. Najważniejszy jest czas pylenia brzozy, bowiem właśnie na nią najwięcej osób ma uczulenie. Największe stężenie pyłków brzozy w powietrzu przypada na cały kwiecień, później problem nie występuje.

Kobieta kichająca, kalendarz pylenia
Kalendarz pylenia dla alergików, czyli terminy, jeśli chodzi o pylenie traw i pyłków

Za to pojawiają się inne uczulenia. Okres pyleń rozpoczynają leszczyna i olsza, które pylą wyłącznie w lutym, ale za to bardzo intensywnie. Następnie pojawiają się pyłki topoli, jesionu i dębu. Okres najsilniejszego pylenia tych roślin przypada na pierwsze dwadzieścia dni kwietnia, później pylenie jest nieco mniejsze, ale nadal może mieć negatywny wpływ na organizm alergika.

W maju i czerwcu szczególnie dotkliwie alergię czują osoby uczulone na szczaw i pokrzywę. Pylenie pyłków pokrzywy jest zwłaszcza uciążliwe, ponieważ jest bardzo intensywne przez całe wakacje – od czerwca do końca sierpnia, a wcześniej przez kilka tygodni znajduje się na poziomie średnim, co u osób mocno uczulonych może już dawać naprawdę silne objawy.

Kalendarz pylenia roślin – jak się chronić w okresie zagrożenia?

Jak się przygotować do sezonu pylenia

Kalendarz pylenia to wygodne narzędzie dla alergika. Warto sprawdzać, kiedy w danym roku i na danym terenie pylą uczulające rośliny, aby móc się dobrze przygotować do sezonu pylenia. Warto kupić środki antyhistaminowe, łagodne krople do oczu i oczywiście maseczki przeciwpyłowe, które ochronią nas przed wdychaniem szkodliwych pyłków. Warto także w okresie pylenia zacząć częściej odkurzać podłogi odkurzaczami z wysokiej klasy filtrami, by na bieżąco usuwać alergeny z domu.

Warto pamiętać o tym, że alergia to nie tylko katar, swędzenie i zaczerwienienie nosa i uszu, czy szybko przechodzące zapalenie spojówek. Alergeny mogą prowadzić do poważniejszych chorób, na przykład zatok, kiedy to wytwarzająca się wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła i może zalegać w drogach oddechowych. Wiąże się to z osłabieniem, podwyższoną temperaturą i napadami mokrego kaszlu, a przez to doprowadzić do konieczności leżenia w łóżku. Na dodatek alergia może powodować długotrwałe trudności z zasypianiem, co przekłada się na osłabienie organizmu i większą podatność na różne choroby.

Pylenie drzew i traw – łagodzenie objawów

Jest wiele sposobów na to, by łagodzić początkowe objawy alergii wziewnej na pyłki, by nie dopuścić do rozwoju choroby. Można oszczędzić sobie tych dni spędzonych w łóżku na chorowaniu, jednak trzeba od początku łagodzić objawy.

Przede wszystkim należy zadbać o swój komfort i regularnie stosować delikatne krople do oczu, które wyeliminują stan zapalny spojówek i podrażnienie oczu i powiek. Na dodatek trzeba stosować leki przeciwhistaminowe, a jeśli alergia mocno daje ci się we znaki – udać się do lekarza. W okresie pylenia należy ograniczyć czas spędzany na dworze, zwłaszcza na łąkach czy w lasach. Należy także regularnie czyścić całe mieszkanie, prać zasłony i odkurzać podłogi.

Dobrym pomysłem jest zmienianie ubrań za każdym razem, gdy tylko wrócimy do domu. Po powrocie z dłuższego pobytu na zewnątrz, należy wejść pod prysznic, by z włosów i ciała zmyć pyłki. To naprawdę może pomóc w zminimalizowaniu przykrych skutków alergii – im krótszy kontakt z alergenem, tym lepiej dla naszego zdrowia.

ikona podziel się Przekaż dalej