Kalia - odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie, opinie

Kalie są często wykorzystywane na bukiet ślubny i stąd są najbardziej znane. Z uwagi na egzotyczne pochodzenie ten kwiat do niedawna spotykało się wyłącznie w kwiaciarniach. Obecnie coraz chętniej wybiera się go na balkon, taras oraz do ogrodu. Z tego względu warto dowiedzieć się jak wygląda uprawa i jak pielęgnować kalie.

Kalie – opis i popularne odmiany

Kalia różowa to kwiat należący do rodziny obrazkowatych, w której skład wchodzi 8 gatunków. Jest to egzotyczna roślina pochodząca ze środkowo-południowej Afryki. Z uwagi na walory dekoracyjne uprawia się ją w wielu zakątkach świata. Calla, bo również pod taką nazwą funkcjonuje, może dorastać do około 0,8 metra wysokości. Jedną z jej charakterystycznych cech są mięsiste, strzałkowate liście o zielonym kolorze. Ciekawe są też kwiaty, mają trąbkowaty kształt i owijają się wokół dużego słupka. Płatki są zazwyczaj białe, lecz nowsze odmiany mogą przybierać inne barwy. Ten kwiat jest popularnym materiałem na bukiet ślubny.

W naszym kraju dużą popularnością cieszy się kalia doniczkowa. Często spotyka się ją pod nazwą kalia cantedeskia. Można ją poznać po licznych, ogonkowych liściach. Do tego są zawsze jajowate i osiągają 15 cm długości. Na liściach mogą pojawiać się kropki lub plamki. Należy też dodać, że kalia domowa to roślina wieloletnia, ale nieco różni się od innych tego typu gatunków. Otóż ten kwiat pozostaje w uśpieniu od maja do lipca. Jednakże rekompensuje tą cechę poprzez długie kwitnienie. Calla kwitnie od lutego do maja i przez ten czas stanowi świetną dekorację. Ona również nadaje się na bukiet ślubny.

Mimo tego, że calla to egzotyczny kwiat, w naszym klimacie niektóre odmiany mogą być uprawiane w gruncie. Przykładem jest tu zantedeschia ogrodowa. Na rabatach wygląda zjawiskowo, dzięki różnym kolorom. W ogrodzie mogą się rozwijać kalia biała, kalia różowa oraz wiele więcej kolorowych okazów. Pojawia się tu jednak pewna spora komplikacja. Kalia ogrodowa to bardzo wymagająca roślina. Nic w tym dziwnego, pochodzi przecież z egzotycznych zakątków świata. Trzeba, więc zapewnić jej szczególne warunki oaz zimowanie. Do tego zagadnienia powrócimy nieco dalej.

Kalia cantedeskia – wymagania i uprawa

Kalia doniczkowa ma różne zastosowania. Sprawdza się, jako ozdobna na balkon oraz jako materiał na bukiet ślubny. By mogła spełniać te zadania należy wiedzieć jak ją uprawiać. Bardzo ważne jest odpowiednie stanowisko. Kalia domowa lubi słońce, lecz nie powinna być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie lubi też zbyt wysokiej temperatury. W okresie od lutego do maja wystarczy umieścić ją w pomieszczeniu gdzie panuje temperatura 13-16°C.

Kali doniczkowa ma dość duże wymagania względem gleby. Sadzenie przyniesie dobre rezultaty, jeśli kwiat znajdzie się w żyznym i próchnicznym podłożu. Najlepiej sprawdzą się uniwersalne mieszanki do roślin kwitnących. Do tego ziemia musi być stale wilgotna, nic nie szkodzi, gdy gleba będzie wręcz podmokła. Kalia biała bardzo lubi takie warunki nie trzeba, więc umieszczać w doniczce żadnego drenażu. Trzeba tylko dowiedzieć się jak podlewać tę roślinę.

Kalia cantedeskia wymaga w zasadzie dwóch zabiegów pielęgnacyjnych. Pierwszym jest podlewanie a drugim nawożenie. Na początek odpowiedź na pytanie, jak podlewać kalie? Dostarczanie wody do doniczki wykonuje się przynajmniej dwa razy w tygodniu. W okresie kwitnienia trzeba spryskiwać roślinę omijając jedynie kwiatostany. Doniczkę można ustawić na podstawce z wodą. Wtedy calla dostanie tyle wody ile potrzebuje. Jeśli zaś chodzi o nawożenie to kalia doniczkowa jest bardzo łasa na składniki odżywcze. Szczególnie w okresie kwitnienia. Trzeba wtedy nawozić ją przynajmniej raz w tygodniu. Najlepsze będą nawozy wieloskładnikowe.

Od maja do sierpnia kalia cantedeskia wchodzi w stan spoczynku. W tym okresie nie podlewa się jej ani nie nawozi. Wystarczy ustawić ją w chłodnym miejscu, optymalna temperatura to 10°C. Musi mieć dostęp do słońca, ale natężenie światła nie powinno być mocne. W sierpniu należy przeprowadzić sadzenie do innej doniczki. Ważne by kłącza kwiatu znajdowały się na głębokości 8 cm.

Kalia ogrodowa – sadzenie, uprawa i zimowanie

Zantedeschia ogrodowa to roślina, która z powodzeniem może być uprawiana w gruncie. Jej sadzenie wykonuje się pod koniec maja, kiedy nie ma już przymrozków. Najlepsze stanowisko jest nasłonecznione. Kalia ogrodowa preferuje gleby lekkie i przepuszczalne o odczynie obojętnym. Ziemia musi być stale wilgotna, dlatego też te rośliny najlepiej rosną w pobliżu oczek wodnych. Warto wiedzieć jak podlewać ten kwiat. Podobnie jak kalia domowa, opisywana roślina powinna być podlewana dwa razy w tygodniu.

Co należy robić, gdy zantedeschia ogrodowa przekwitnie? Przechodzi wtedy w stan spoczynku, co zwiastują żółknące liście. Pierwszym krokiem jest zaprzestanie podlewania. Następnie, gdy liście staną się brązowe kalia różowa zostaje wykopana. Przesadza się ją do doniczki i umieszcza w chłodnym miejscu. Dopiero w styczniu kalia ogrodowa może trafić na balkon lub do jakiegoś cieplejszego pokoju. Zimowanie kończy się w maju po ustaniu przymrozków. Wtedy roślina trafia z powrotem do gruntu.

Zantedeschia ogrodowa i kalia domowa to dwie odmiany tej samej, pięknej rośliny. Występują też pod innymi nazwami, które determinuje kolor kwiatów. Dostępna jest, więc kalia biała i kalia różowa, obie mogą trafić na balkon, ale też sprawdzą się, jako materiał na bukiet ślubny. Uprawa okazów domowych i gruntowych jest bardzo podobna. Potrzebne jest odpowiednie stanowisko, trzeba też wiedzieć jak podlewać i nawozić calle. W przypadku odmiany gruntowej ważne jest zimowanie. Zatem kalia biała potrzebuje wiele uwagi, tylko wtedy będzie rosła prawidłowo. Nakład pracy jest duży, lecz zdecydowanie nie idzie na marne