Kalia doniczkowa - kwiat, który ucieszy każdy dom - pielęgnacja, podlewanie, porady
Kalia doniczkowa, kalla, kalijka, Cantedeskia… Wszystkie te nazwy określają jedną, bardzo charakterystyczną roślinę z rodziny obrazkowatych. Do tej pory roślina była uważana za dość egzotyczną i jej piękne kwiaty spotykało się wyłącznie w kwiaciarniach i bukietach. Obecnie jednak powstały odmiany, które idealnie sprawdzają się w uprawie doniczkowej. Dowiedz się, jak pielęgnować kallę.
Jeśli szukasz inspiracji na kwiaty doniczkowe do domu, więcej ciekawych propozycji znajdziesz w tym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kalia doniczkowa – kilka słów o gatunku
Szeroko uprawiane na całym świecie jako rośliny ozdobne i kwiaty w doniczkach. Kalie doniczkowe w zasadzie pochodzą z Afryki. Są fankami egzotycznego, bardzo gorącego klimatu, jednak kwiat kalia idealnie nadaje się na balkon lub do uprawy w domu. Te wyjątkowe rośliny doniczkowe cieszą się powodzeniem ze względu na piękne liście i kwiaty. Często są wykorzystywane jako element ślubnej wiązanki, czasami dominujący element całej dekoracji weselnej. Cantedeskia to roślina bardzo urocza i niestety bardzo kapryśna, więc w uprawie najczęściej wykorzystywane są jej kultywary i ozdobne odmiany.
Kalia doniczkowa to typowy przedstawiciel kwiatów z rodziny obrazkowatych. Są trąbkowa te, jeden duży płatek jest finezyjnie okręcony wokół wydatnego, intensywnie różowego słupka. Dzięki temu kalie doniczkowe są tak oryginalne. Uroku dodają im także kolory. Podstawowy gatunek jest biały, jednak obecnie dostępne na rynku odmiany mogą zadziwić barwami i odcieniami. Wszystkie róże, łososie i żółcienie to tylko początek. Możesz skusić się na kalię o niebieskich, fioletowych, zielonych, a nawet czarnych kwiatach. Ich cena nie jest wygórowana, zwłaszcza odkąd roślina cieszy się większą powszechnością. Więcej inspiracji na kwiaty domowe doniczkowe i nie tylko znajdziesz w tym artykule.
Kalia doniczkowa tworzy bardzo liczne, ogonkowe liście, które mają żywy, zielony kolor. Unerwione blaszki mogą mieć nawet 15 cm długości, zawsze mają jajowaty kształt, są jednak dość ostro zakończone. Bardzo często pojawiają się na nich ozdobne kropki i plamki. Liście rosną wokół wzniesionej, grubej łodygi, na szczycie której pojawia się zawsze pojedynczy kwiat. Łodygi są wyprostowane i dość trwałe. Kwiat kalia po ścięciu długo utrzymuje świeżość, jednak roślina bardzo dobrze prezentuje się także ustawione w doniczce.
Roślina jest wieloletnia, ale w okresie od maja do lipca pozostaje w całkowitym uśpieniu. Kalie doniczkowe kwitną za to bardzo długo, nieprzerwanie od lutego aż do maja i błyskawicznie budzą się do życia. Należy tylko zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju, by chciały zakwitnąć ponownie.
Uprawa kalii doniczkowej
Stanowisko dla kalii
Cantedeskia potrzebuje dość dużo słońca, ale należy zapewnić jej takie stanowisko, żeby nie była narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, ponieważ od nadmiaru słońca na jej liściach mogą pojawiać się poparzenia słoneczne. Kalia doniczkowa nie powinna także mieć zbyt wysokiej temperatury. W okresie od lutego do maja roślina powinna być trzymana w temperaturze 13-16 stopni Celsjusza. Warto więc ustawić doniczkę w chłodnym pomieszczeniu lub na klatce schodowej. Później, wiosną można roślinę wystawić na zewnątrz. Te rośliny doniczkowe nadają się na balkon lub taras.
Podłoże
Kalie doniczkowe muszą mieć zapewnione podłoże o bardzo wysokiej jakości. Roślina powinna być wsadzona do uniwersalnej ziemi ogrodowej do roślin kwitnących, która ma bardzo wysoki poziom żyzności i próchnicy. Roślina musi mieć także zapewnione dość wilgotne podłoże, nawet podmokłe, dlatego nie musisz przejmować się wysypywaniem kremazytu w doniczce i odprowadzaniem nadmiaru wody.
Jak uprawiać kalię?
Hodowla kalii jest ostatnio coraz bardziej rozpowszechniona i najczęściej w wielu sklepach można kupić te rośliny doniczkowe w niewielkich pojemnikach. Od razu po przyniesieniu z domu należy przesadzić natychmiast do świeżej ziemi i odpowiednio dużej doniczki.
Kalia doniczkowa: podlewanie i nawożenie
Jak podlewać kalię doniczkową?
Uprawa kalii doniczkowej nie jest trudna. W zasadzie hodowla to przede wszystkim podlewanie, ponieważ kalie doniczkowe uwielbiają bardzo dużo wody. Podlewanie do doniczki, które przeprowadza się częściej niż raz w tygodniu, w okresie kwitnienia rośliny należy bardzo dokładnie spryskać, omijając tylko kwiatostany. Dodatkowo warto ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej wodą, żeby roślina miała zapewnioną wilgotność podobną do tej, jaką ma w warunkach naturalnych. Jeśli w domu masz także inne rośliny doniczkowe jak storczyki, w tym artykule przeczytasz, jak je podlewać.
Nawożenie
Jak poza tym dbać o kalię? Podlewanie to nie wszystko, kwiat kalia potrzebuje także nawożenia. Jest to dość wymagająca roślina pod względem składników odżywczych, dlatego, zwłaszcza w okresie kwitnienia, potrzebuje regularnego nawożenia. Centedeskia potrzebuje nawożenia mniej więcej raz w tygodniu. Należy używać do tego nawozu uniwersalnego do roślin kwitnących. Jego cena nie jest zbyt wysoka, więc uprawa nawet dużej liczny kalii nie powinno zrujnować twojej kieszeni.
Jak dbać o kalie w okresie spoczynku?
Okres spoczynku kalii rozpoczyna się w maju i trwa aż do sierpnia. W tym czasie kalia doniczkowa powinna mieć zapewniony chłód. Najlepiej jest trzymać ją w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Roślina musi mieć dostęp do słońca, ale nie bardzo silnego.
Uprawa kalii doniczkowej w czasie spoczynku nie jest wymagająca. Przez te trzy miesiące rośliny nie należy podlewać, należy także zupełnie wyłączyć nawożenie. Jak dbać o kalie, żeby później wspaniale się rozwinęły i zaczęły znów kwitnąć? W sierpniu roślinę należy przesadzić. Pojedyncze kalie doniczkowe umieszcza się w doniczce o średnicy mniej więcej 15-20 cm, ale w taki sposób, by jej kłącza były zanurzone na głębokość 8 cm. W tym przypadku świetnie sprawdzi się ziemia ogrodowa, którą wymieszasz z odrobiną torfu – dzięki temu struktura podłoża będzie lepsza, a gleba będzie utrzymywała odpowiedni poziom wilgoci. Jeśli interesują cię także kwiaty na balkon, w tym artykule znajdziesz inspiracje.
Kalia ogrodowa
Jednak kalie to nie tylko rośliny doniczkowe. Niektóre gatunki świetnie nadają się do uprawy w ogrodzie. Kalia ogrodowa to w zasadzie kalla etiopska, której pędy kwiatostanowe mogą mieć nawet 80 cm wysokości. Wspaniale prezentuje się na rabacie, jednak jej hodowla jest trochę utrudniona.
Wszystko o pielęgnacji kalli w ogrodzie
Jak pielęgnować kalię w ogrodzie? Cykl życia jest taki sam jak tych w doniczce – roślina rozkwita bardzo wczesną wiosną, kiedy na zewnątrz jest jeszcze chłód, a latem przechodzi w okres spoczynku. Roślina przede wszystkim musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Kalla ogrodowa lubi wilgotne podłoże, dlatego można sadzić ją nawet w bezpośredniej odległości od oczka lub innych zbiorników wodnych. Na zwyczajnej rabacie należy dbać o to, by miała zapewnioną odpowiednią wilgotność podłoża cały czas.
Pielęgnacja po przekwitnięciu
Kalię ogrodową należy wykopać po przekwitnięciu i wsadzić ją do doniczki, którą później umieszcza się w chłodnym pomieszczeniu na czas spoczynku. Dopiero w styczniu wznawia się podlewanie i ustawia w temperaturze pokojowej. Kalia ogrodowa zakwitnie ponownie w gruncie, gdzie wysadza się ją po zakończeniu się wiosennych przymrozków. Jeśli interesuje cię także uprawa innych kwiatów w ogrodzie, w tym artykule znajdziesz cennik roślin.
Jak uprawiać kalię: najpowszechniejsze choroby
Choroby kalii dotykają roślinę najczęściej, jeśli jest źle pielęgnowana. Przestrzeganie wszystkich zasad uprawy to podstawa, by roślina mogła się dobrze rozwijać i być odporna na choroby różnego rodzaju. Najgroźniejszą chorobą, która dotyka te kwiaty doniczkowe jest zgnilizna kłączy. Jej pierwsze objawy pojawiają się na podziemnych częściach rośliny, więc są niewidoczne gołym okiem. Jednak kolejne już tak – na łodydze pojawiają się brunatne plany, które błyskawicznie się rozprzestrzeniają. Jeśli zastosowanie środka grzybobójczego dla roślin ozdobnych nie zadziała, pędy należy wyciąć i spalić, ponieważ zgnilizna rozprzestrzenia się szybko na inne kwiaty ozdobne.
W ogrodzie kalla może zostać zaatakowana przez wciornastki, przędziorki, mszyce i wełnowce. Zdarza się to dość często, ale raczej nie używa się w przypadku tej roślinie oprysków zapobiegawczych. Wystarczy zastosowanie środków interwencyjnych, kiedy tylko zauważysz pierwsze objawy żerowania lub obecność insektów na kwiatach czy liściach.
Kalie to rośliny, które zawsze będą nadawały rabatom nieco egzotycznego charakteru. Te o najbardziej oryginalnych kolorach kwiatów świetnie sprawdzą się w mieszkaniu jako element nowoczesnej aranżacji wnętrza. Naprawdę warto spróbować uprawiać te wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Cena nie jest wygórowana, a kalla w czasie kwitnienia jest po prostu zachwycająca.