Kalia ogrodowa i charakterystyka tej rośliny

Kalia ogrodowa początkowo rosła naturalnie na terenach środkowo- południowej Afryki. Aktualnie została rozprowadzona na praktycznie wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Jest to wieloletnia i jednopienna roślina, co znaczy, że kwiaty męskie i kwiaty żeńskie występują na jednym okazie. Kalia ogrodowa należy do rodziny obrazkowatych - Araceae, a jej łacińska nazwa to Zantedeschia Spreng. Często nazywana jest kalijką lub kwiatem Zantedeschia.

Te kwiaty ogrodowe są średniej wielkości i dorastają do 120 cm wysokości. Tworzą one kępy i różnego rodzaju skupiska. Mają duże i grube łodygi spichrzowe, które znajdują się pod ziemią i są one bulwami lub też według niektórych kłączami. Główną rolą korzeni jest utrzymywanie rośliny w glebie. Wyrastają one w górnej części łodygi podziemnej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kalii doniczkowej?

Owocem tych kwiatów ogrodowych są zielone lub pomarańczowe jagody. Kształtem są odwrotnie jajowate, a czasami kuliste. Mają od jednej do pięciu komór, w których znajdują się nasiona. Zwykle w jednej komorze jest jedno, maksymalnie dwa nasiona. Kwiat Zantedeschia ma liczne, długoogonkowe i ciemnozielone liście. Zależnie od odmiany występują one na roślinie od późnej wiosny do późnej jesieni lub są całoroczne. Ich ogonki sięgają do 15 cm długości i są gąbczaste.

Istotną częścią rośliny są jej zachwycające kwiaty. Kwiaty zwężają się ku dołowi, tworząc spiralę, a górą są lejkowato odchylone. Wewnątrz kwiatu znajduje się kolbiasty kwiatostan. Te bardzo atrakcyjne kwiaty możemy zaobserwować na roślinie od II do końca V. Ich długość, tak jak i kolor są zależne od odmiany. Zwykle osiągają od 10 do 25 cm, a ich barwy przechodzą od białej, przez żółtą, kremową, aż do różowej. Ze względu na to, że jest to roślina jednopienna, jej kwiaty żeńskie różnią się od męskich. Różnicę widać przede wszystkim w długości pylnika. A może zainteresuje cię także ten artykuł o gardenii doniczkowej?

Kalia ogrodowa - jak wygląda uprawa tej rośliny?

Zarówno uprawa kalii w ogrodzie, jak i w doniczce nie wymaga dużo wysiłku, gdyż jest to roślina mało wymagająca. Kalia ogrodowa lubi gleby próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Na takich glebach i przy stanowisku półsłonecznym kalia najlepiej kształtuje swoje kwiaty. Nie należy zapominać, że odmiany barwne powinny być uprawiane na stanowisku słonecznym. W momencie, gdy kwiat Zantedeschia uprawiany jest w doniczkach w temperaturze pokojowej. Wiosną i jesienią temperatura powinna wynosić od 11 do 12oC. Latem w dzień utrzymujmy temperaturę ok 26oC, a w nocy około 17oC.

Odpowiedź na pytanie, jak uprawiać kalie w ogrodzie jest prosta. Kwiat Zantedeschia powinien być sadzony na głębokość od 6 do 10 cm w okresie od II do VII. W trakcie wegetacji roślina powinna być dość mocno zalewana i zraszana, a gdy przejdzie w stan spoczynku, należy ją zasuszyć. W momencie, gdy zacznie wypuszczać nowe liście, należy ją przesadzić.

Kalia ogrodowa żółta w czasie kwitnienia oraz uprawa kalii w ogrodzie i jej pielęgnacja: podlewanie, nawożenie i sadzenie
Kalia ogrodowa - uprawa i pielęgnacja pięknego kwiatu ogrodowego

Uprawa kalii w ogrodach może odbywać się także w pobliżu zbiorników wodnych. Wtedy sadzona jest kalia wodna. Kalia wodna potrzebuje zdecydowanie większej wilgotności podłoża, a co do nasłonecznienia, należy ją traktować tak jak kalię ogrodową. Kalie wodne są bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem przy oczkach wodnych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Kalia ogrodowa - jej zastosowanie i informacje, o których warto wiedzieć

W momencie, gdy wiemy, jak uprawiać kalię, możemy zastosować ją w doniczce i w ogrodzie. Doskonale nadaje się na obsadzenia rabat, a może też być kwiatem ciętym. Jako kwiat cięty wytrzymuje w wodzie nawet do 10 dni. Często jej liście wykorzystywane są do kompozycji florystycznych.

Warto wiedzieć, że od końca maja do lipca kwiat ten przechodzi w stan spoczynku. Wtedy zasychają jego liście, a zaczynają rosnąć dopiero pod koniec lata. Kalia ogrodowa może być wysiewana z nasion lub rozmnażana przez podział kłączy. Ważną informacją jest to, że roślina jest trująca. Wszystkie jej części zawierają siarczany wapnia i toksyczne alkaloidy. Kontakt z językiem i ze skórą może wywołać podrażnienia. Jej spożycie grozi zatruciem.

Kalia ogrodowa uprawiana w temperaturach pokojowych w domu jest równie atrakcyjna, jak ta uprawiana w ogrodzie. W ogrodzie istnieje natomiast znacznie więcej możliwości jej sadzenia i komponowania z innymi roślinami. Na rynku istnieje wiele popularnych gatunków wprowadzonych do sprzedaży. Cantadeskia etiopska o białej pochwie kwiatostanu, cantadeskia Rehmanna o różowej pochwie, cantadeskia Elliotta z zółtą pochwą, Zantedeschia albomaculata w białym kolorze z biało nakrapianymi liśćmi, Zantedeschia pentlandii o żółtej pochwie i biało nakrapianych liściach oraz Zantedeschia jucunda, Której pochwa jest w kolorze kremowo-żółtym. Warto więc wybrać tą, która usatysfakcjonuje nas w największym stopniu. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o astrach?

ikona podziel się Przekaż dalej