Kalina angielska (viburnum carlcephalum) – uprawa i warunki stanowiskowe


Kalina angielska (viburnum carlcephalum) to niewielkich rozmiarów krzew dorastający do 3 metrów wysokości. Dzięki sztywnym wzniesionym pędom roślina ma dość luźny, ładny pokrój. Doskonale nadaje się do niedużych ogródków, gdzie można wykorzystywać ją jako element rabatowych aranżacji z innymi roślinami.

Uprawa kaliny angielskiej nie przysparza żadnych problemów. Roślina jest mrozoodporna, więc ryzyko jej przemarznięcia jest bardzo małe. Tylko w czasie największych mrozów powyżej -25oC może zdarzyć się, że przemarznie. A może zainteresuje cię także uprawa kaliny koralowej?

Kalina angielska powinna być sadzona na stanowisku nasłonecznionym lub półcienistym w miejscu osłoniętym od wiatru. Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej lekko wilgotnej o odczynie kwaśnym. Roślina może być sadzona o każdej porze roku, ale najlepszy czas na to jest wiosną. Ziemię przed posadzeniem warto wymieszać z kompostem, aby ją dobrze użyźnić.

Kwitnienie i cięcie kaliny angielskiej

Kalina angielska (viburnum carlcephalum) tworzy białe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany, które pięknie pachną. Okazałe kwiatostany o średnicy do 13 cm doskonale kontrastują z ciemną zielenią błyszczących liści.

Kwitnienie kaliny rozpoczyna się w maju i trwa przez około 3 tygodnie. Ze względu na krótki czas kwitnienia, warto zestawiać ją z innymi roślinami. Doskonałe sąsiedztwo dla niej stanowią krzewy liściaste lub byliny, które kwitną w innym terminie niż kalina. Dzięki temu nasz ogród będzie stale żywy i kolorowy.

Po przekwitnięciu rośliny można wykonać cięcie pielęgnacyjne lub formujące. Ważne, aby nie zwlekać z tym zabiegiem zbyt długo, ponieważ kalina jeszcze tego samego roku jesienią zawiązuje pąki kwiatowe na przyszłoroczne kwitnienie. Cięcie jesienne mogłoby ich pozbawić i roślina w przyszłym roku zakwitłaby dużo słabiej.

Kalina angielska szczepiona na pniu to jeden z najpiekniejszych krzewów ozdobnych. Sadzenie i uprawa nie są trudne, a cięcia nie trzeba powtarzać zbyt często
Kalina angielska - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady

Kalina angielska (vibrum carlcephalum) szczepiona na pniu

Kaliny szczepione na pniu to krzewy liściaste, obok których nie można przejść obojętnie. Ich piękny pokrój połączony z cudownymi kulistymi kwiatami o niesamowitym zapachu, zachwycą każdego. Szczepienie kaliny odbywa się na podkładce pochodzącej z innego gatunku. Zazwyczaj jest to kalina hordowina. Podczas uprawy tej formy kaliny, ważne jest regularne usuwanie odrostów, które pojawiają się na podkładce.

Kalina szczepiona na pniu dorasta do niecałych 2 metrów wysokości. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w małych ogródkach i na niewielkich rabatach. Pięknie prezentują się w połączeniu z innymi roślinami lub w pojedynkę, jako soliter ogrodowy. Ze względu na urzekający zapach rośliny, warto ją sadzić w pobliżu ścieżek lub chodników, po których się na co dzień poruszamy. A może zainteresują cię także odmiany i sadzenie róż ogrodowych?

Kalina angielska uprawiana czy to jako krzew, czy w postaci piennej, będzie nietuzinkową dekoracją w każdym ogrodzie. Jej okazałe kwiaty zachwycają swoim pięknem i zapachem. Krzew po przekwitnięciu również ma swój niepowtarzalny urok. Jego liście, latem zielone i błyszczące, jesienią przebarwiają się na czerwono, co czyni go bardzo atrakcyjnym okazem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny