Kalina burkwooda – jak wygląda i jakie ma wymagania?

Kalina burkwooda jest roślina o luźnym pokroju. Osiąga wysokość ok. 2 metrów, a jej młode gałązki efektownie przewieszają się pod ciężarem dużych kwiatostanów. Liście są jajowate, od góry błyszczące a od spodu omszałe. Niektóre z nich mogą utrzymywać się na roślinie przez całą zimę.

Krzewy ozdobne tego gatunku tworzą okazałe kwiatostany, składające się z ogromnej ilości drobnych, białych lub białoróżowych kwiatów. Kwiatostany osiągają średnicę do 8 cm i bardzo ładnie pachną. A może zainteresuje cię także uprawa kaliny koralowej?

Ta kalina biała nie jest krzewem zbyt wymagającym. Do prawidłowego wzrostu i bujnego kwitnienia należy zapewnić jej słoneczne stanowisko i żyzną, przepuszczalną, lekko kwaśną glebę. Z uwagi na niezbyt dobrą mrozoodporność, warto ją sadzić na stanowiskach osłoniętych. Pozwoli to uchronić roślinę przed przemarzaniem.

Viburnum burkwoodii – sadzenie, uprawa i zabiegi pielęgnacje

Kalina biała powinna być sadzona wiosną. Wówczas panują najlepsze warunki do prawidłowego ukorzenienia się tego pięknego krzewu ozdobnego. Jeśli ziemia, w której planowana jest uprawa krzewu, nie jest zbyt urodzajna, przed posadzeniem należy ją wymieszać ze sporą ilością kompostu. W ten sposób poprawimy jej strukturę, a dalsza uprawa nie będzie kłopotliwa.

Do uprawy kaliny najlepiej wybrać słoneczne stanowisko, ale w półcieniu również sobie nieźle radzi. Nie powinna być natomiast sadzona w zupełnym cieniu, gdyż może to zahamować jej kwitnienie.

Roślina nie lubi przesuszonej gleby, dlatego w okresie długotrwałej suszy należy ją od czasu do czasu podlewać. Pamiętajmy, że kalina burkwooda, podobnie jak inne gatunki i odmiany kalin, nie toleruje zalewania korzeni, dlatego podlewanie powinno być umiarkowane.

Krzew kaliny Brukwooda wspaniale się prezentuje. Jest bardzo ciekawy pod względem wizualnym, a jego uprawa i pielęgnacja nie jest trudna.
Kalina burkwooda - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Kalina posiada oryginalny pokrój, dlatego nie wymaga cięcia formującego. Co więcej, cięcie rośliny nie jest w ogóle zalecane, gdyż może osłabić jej kwitnienie. Te krzewy ozdobne bowiem zawiązują pąki kwiatowe jesienią tego roku, w którym kwitły, dlatego cięcie mogłoby ich pozbawić. A może zainteresują cię także odmiany i sadzenie róż ogrodowych?

Najciekawsze odmiany kaliny burkwoody

Kalina burkwooda w obrębie gatunku tworzy ciekawe odmiany. Jedną z nich jest Anne russell. Krzew ten osiąga do 2 metrów wysokości i 1,5 metra szerokości. Charakteryzuje się powolnym tempem wzrostu. Roślina kwitnie na jasnoróżowo, a jej kwiaty wydają piękną woń, wabiącą motyle i owady.

Anne russell tworzy ciemnozielone, sztywne liście, z wierzchu błyszczące, a od spodu pokryte szarym kutnerem.  Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo, żółto lub czerwono, co sprawia, że krzew jest dekoracyjny również o tej porze roku.

Na uwagę zasługuje również odmiana Mohawk. Krzew jest częściowo zimozielony. W cieplejszych rejonach kraju jego przebarwiające się na żółto – czerwono liście mogą utrzymywać się na roślinie przez całą zimę. Młode, delikatne pędy rośliny uginają się pod ciężarem sporych kwiatostanów i pochylają ku dołowi.

Kalina burkwooda to jedna z odmian o uniwersalnym zastosowaniu. Ze względu na niewielkie rozmiary, można ją wkomponować w każdy zakątek naszego, nawet bardzo małego ogrodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny