Uprawa i wymagania viburnum lantana


Kalina hordowina to bardzo obszerny krzew, dlatego planując miejsce posadzenia, należy pozostawić jej trochę miejsca. Krzewy nie mają dużych wymagań. Wystarczy im lekko przepuszczalna, kwaśna lub zasadowa gleba. Podłoże nie powinno być zbyt wilgotne. Te piękne krzewy liściaste osiągają wysokość nawet do 5 metrów.

Uprawa kaliny wymaga stanowiska słonecznego lub półzacienionego. Liście krzewu są wyraźnie unerwione, mają jajowaty kształt oraz ząbkowany brzeg. Jesienią zmieniają barwę na czerwonobrązową a przed nadejściem zimy, viburnum lantana zrzuca swoje liście. Krzewy zdobią białe kwiaty o dzwoneczkowatym kształcie, które tworzą przepiękne czapy. Co ciekawe, zapylane są przez mrówki. Owoce kaliny mają jaskrawoczerwony kolor, a gdy dojrzeją, zmieniają barwę na czarną. Są trujące, dlatego pełnią funkcję dekoracyjną. Dopiero po przemrożeniu, tracą trujące właściwości. A może zainteresuje cię także uprawa kaliny koralowej?

Okres kwitnienia krzewów przypada na maj – lipiec, czyli wczesne lato. Zimą możemy być spokojni, ponieważ krzewy są odporne na mróz, więc nie grozi im przemarznięcie. Należy jednak osłonić je przed wiatrem. Kalinę rozmnaża się głównie poprzez sadzonki. Wystarczy tylko oderwać jeden z pędów i włożyć w ziemię. Powinien z łatwością się ukorzenić.

Kalina hordowina - pielęgnacja w ogrodzie

Piękne krzewy liściaste kaliny posadzone w ogrodzie, nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Ważne jest jedynie, aby zadbać o usuwanie chwastów z podłoża młodych krzewów. Pomoże im to w prawidłowym rozwoju systemu korzeniowego. Co ważne, cięcie kaliny nie jest wskazane. Zabieg bardzo osłabia kwitnienie.

W celu zasilania krzewów, co około 2 lata, powinno się nawozić roślinę kompostem, a w czasie suszy, intensywnie podlewać. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że roślina bardzo szybko się nam odwdzięczy.  Nawet niskopienne drzewa liściaste w połączeniu z kaliną hordowiną, tworzą wspaniały klimat i zdobią niejeden ogród. Kalina z powodzeniem może być również wykorzystywana do nasadzeń na żywopłot. Roślina stanowi wspaniałą dekorację ogrodów, parków i osiedlowych skwerów. A może zainteresują cię także odmiany i sadzenie róż ogrodowych?

Na szczęście krzewy są odporne na wszelkie szkodniki. Warto wspomnieć także o właściwościach leczniczych kaliny. Odwar lub ekstrakt pozyskiwany z kory krzewu działa rozkurczowo i przeciwbólowo. Kalina hordowina stosowana jest w tym celu jednak znacznie rzadziej niż kalina koralowa aurea.

Kalina Hordowina ma bardzo ciekawe kwiaty. Pielęgnacja kaliny nie jest wymagająca, roślina potrzebuje dobrze dobranego stanowiska
Kalina hordowina - odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady

Kalina hordowina i jej odmiany

Odmian kaliny hordowina występuje bardzo dużo. Jest jedna rzecz, która je łączy – obszerność krzewów. Wymagania wszystkich odmian są zbliżone. Słoneczne stanowisko i sucha gleba. Wybierając odmianę variegata, należy wiedzieć, że można z niej uformować dowolny kształt. Na przykład ładnie będą wyglądały prowizoryczne, niewielkie drzewa liściaste. Variegata dobrze znosi cięcie, więc doskonale nadaje się nawet na żywopłot. Krzewy charakteryzują się pomarszczonymi liśćmi w żółte plamki.

Inną odmianą jest kalina koralowa – aurea (aureum). Ta odmiana krzewu zakwita w maju i charakteryzuje się pięknymi, ażurowymi kwiatami. Utrzymujący się przez dłuższy czas cień sprawia, że krzewy atakowane są przez szkodniki. Kalina koralowa jest w pełni mrozoodporna. Jej piękne czerwone owoce są wspaniałą dekoracją ogrodów w czasie zimy. Sprawdź także nasze inspiracje na inne krzewy ozdobne.

Kalina hordowina wykorzystywana jest nie tylko w ogrodach. Można ją spotkać również w parkach krajobrazowych. Zestawianie krzewów z innymi gatunkami roślin wygląda fenomenalnie. Mnóstwo kolorowych liści oraz niezwykła bujność stwarzają przepiękną scenerię otoczenia. Zaleca się sadzenie kaliny w połączeniu np. z pospolitą leszczyną lub inną odmianą krzewu. Obydwa gatunki doskonale się komponują.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny