Kalina japońska (viburnum plicatum) – opis, uprawa i pielęgnacja

Kalina japońska (viburnum plicatum) jest niewysokim krzewem dorastającym do 2-3 metrów wysokości i podobnej szerokości. Jej gałęzie o ułożeniu pagodowym tworzą charakterystyczne piętra, co sprawia, że roślina wygląda bardzo oryginalnie. Jej niewątpliwą ozdobą są również duża, dorastające do 10 cm średnicy kwiatostany. Ich cechą charakterystyczną jest spłaszczony kształt oraz podwójna budowa. Składają się bowiem z dwóch rodzajów kwiatów. Jedne z nich to duże, białe kwiaty płonne zebrane po zewnętrznej stronie kwiatostanu. Drugie niepozorne kwiaty płodne umiejscowione są w środku i przybierają barwę zielonkawą. Pora kwitnienia kaliny japońskiej przypada na późną wiosnę.

Te krzewy liściaste swoją dekoracyjność zawdzięczają nie tylko kwiatom, lecz również liściom i owocom. Ich jajowate, ząbkowane liście wiosną i latem przybierają ciemnozieloną barwę, co stanowi doskonałe tło dla białych kwiatów. Jesienią zaś przebarwiają się na kolor brązowy lub brunatno – czerwony. Kalina pagodowa wytwarza też piękne czerwone owoce, które zmieniają barwę z czerwonej na granatową.

Kalina japońska do prawidłowego rozwoju potrzebuje żyznej i wilgotnej gleby, choć poradzi sobie również na ziemiach mniej urodzajnych. Najważniejsze jest regularne podlewanie, zwłaszcza w czasie upałów, gdyż kalina ta nie znosi suszy. Uprawa krzewu powinna odbywać się w miejscu osłoniętym, gdyż jest wrażliwy na mróz. W zimniejszych rejonach kraju kalina pagodowa wymaga okrywania na zimę.

Zaleca się również ściółkowanie ziemi wokół rośliny. Najlepiej do tego nadaje się przekompostowana kora. Nie tylko zabezpieczy ona system korzeniowy przed chłodem, to jeszcze ograniczy parowanie wody i delikatnie zakwasi ziemię, co te krzewy liściaste bardzo preferują. A może zainteresuje cię także uprawa kaliny koralowej?

Kalina japońska ma inne kwiaty i liście niż inne odmiany gatunku, ale naprawdę wspaniale prezentuje się w ogrodzie. Jej odmiany mają bardzo ciekawe kolory.
Kalina japońska - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Viburnum plicatum - najciekawsze odmiany i cena


Kalina japońska tworzy wiele ciekawych i oryginalnych odmian, różniących się pokrojem i kształtem kwiatostanów. Jedną z nich jest odmiana watanabe viburnum – mrozoodporny krzew dorastający do 2m wysokości i szerokości ok. 1,5 m. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo długi okres kwitnienia – od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Białe spłaszczone kwiatostany watanabe viburnum usytuowane są na całej długości gałęzi, co sprawia niesamowite wrażenie. Cena tej odmiany waha się w granicach 14 – 25 zł w zależności od wysokości sadzonki. A może zainteresują cię także odmiany i sadzenie róż ogrodowych?

Polecane nawozy - sprawdź

Inną niezwykle ciekawą odmianą jest kalina japońska Grandiflorum. Ten sporych rozmiarów krzew tworzy efektowne, kuliste kwiatostany o średnicy do 8 cm. Ich barwa jest śnieżnobiała, choć czasami mogą pojawiać się różowe przebarwienia na brzegach płatków. Pora kwitnienia tej odmiany przypada na maj i czerwiec. Cena tej rośliny to ok. 25zł.

Na uwagę zasługuje również odmiana Pink Beauty. Krzew osiąga ok. 2 metry wysokości i 2 – 3 metry szerokości. Jego spłaszczone kwiatostany odróżniają się od innych odmian różowym zabarwieniem. Intensywność wybarwienia uzależniona jest od wieku kwiatów – im starsze, tym bardziej różowe. Koszt zakupu tego egzemplarza to 17 – 25 zł.

Kalina japońska szczepiona

Rośliny szczepione na pniu cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród amatorów ogrodnictwa. Dlatego powstają wciąż nowe gatunki i odmiany drzew i krzewów posiadające formę pienną. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o kalinę japońską. Sprawdź także nasze inspiracje na inne krzewy ozdobne.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Najbardziej popularna kalina szczepiona na pniu to odmiana Eskimo. Charakteryzuje się ogromnymi kulistymi kwiatami, które od połowy maja pokrywają niemalże całą roślinę. Kwiaty początkowo przybierają barwę lekko różową, która z czasem staje się śnieżnobiała. Kwiatostany bardzo długo utrzymują się na roślinie, a dodatkowym ich atutem jest piękny delikatny zapach. Cena za tę piękność nie jest zbyt wygórowana i kształtuje się na poziomie 65 zł, choć za niektóre okazy trzeba zapłacić nawet 120zł.

Kalina japońska czy to szczepiona na pniu czy prowadzona w formie krzewu, stanowi iście bajkową dekorację ogrodową. Jej spektakularne kwiaty i długi okres kwitnienia przemawiają za tym, aby zaprosić ją do swojego ogrodu. Naprawdę warto!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny