Kalina koreańska (viburnum carlesii) – wygląd rośliny i wymagania

Kalina koreańska (viburnum carlesii) to dorastający do ok. 1,5 m wysokości krzew o kulistym pokroju. Roślina wytwarza duże, dekoracyjne, ciemnozielone i jajowate liście, które jesienią przybierają barwę pomarańczową lub żółtobrązową.

Te krzewy ozdobne tworzą kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany, które w fazie pąka mają kolor różowy, a po rozkwitnięciu przybierają barwę białą. Krzew kaliny zakwita zaraz po pojawieniu się liści, a więc na okres kwitnienia przypada na przełomie kwietnia i maja.

Kalina koreańska nie ma zbyt dużych wymagań, dlatego w każdym ogrodzie można znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Najlepiej czuje się na glebach żyznych, lekko wilgotnych i zasadowych. Nie straszne są jej przejściowe okresy suszy i mrozy. A może zainteresuje cię także uprawa kaliny koralowej?

Sadzenie i uprawa viburnum carlesii


Wybierając stanowisko dla kaliny koreańskiej (viburnum carlesii), zwracajmy uwagę, aby nie było zbyt zacienione. Roślina bowiem najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie w pełnym słońcu. Posadzona w cieniu może w ogóle nie kwitnąć.

Te krzewy ozdobne najlepiej sadzić wiosną. Przed posadzeniem, roślinę w pojemniku należy obficie podlać. Dołek pod bryłę korzeniową powinien być dwukrotnie większy niż objętość doniczki, w której rosła. Na dno dołka dobrze jest wrzucić trochę obornika lub kompostu. Zapewnimy roślinie w ten sposób odpowiednie warunki już na samym starcie. Posadzony krzew należy obficie podlać i powtarzać tę czynność przez kolejnych kilka tygodni, do momentu przyjęcia się rośliny. A może zainteresują cię także odmiany i sadzenie róż ogrodowych?

Kalina koreańska to jeden z najpiękniejszych krzewów. Uprawa nie jest wymagająca, a roślina ma niewielkie wymagania.
Kalina koreańska - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady

Młode krzewy nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza regularnym odchwaszczaniem podłoża. U starszych egzemplarzy można przeprowadzać cięcie kosmetyczne. Poprzez cięcie możemy nadać roślinie pożądany kształt. Jednak kalina koreańska najlepiej prezentuje się w swoim naturalnym pokroju, dlatego cięcie rośliny możemy zupełnie pominąć lub ograniczyć do usuwania uschniętych bądź chorych pędów.

Aby zapewnić kalinie optymalne warunki do rozwoju, warto dwa razy w roku (wiosna, lato) zastosować nawożenie nawozem wieloskładnikowym.

Polecane nawozy - sprawdź

Krzewy ozdobne kaliny koreańskiej w ogrodzie - zastosowanie

Kalina koreańska ze względu na swoje niewielkie rozmiary, może być sadzona praktycznie w każdym miejscu, zarówno w ogrodzie, parku, jak i na niewielkich działkach rekreacyjnych. Ze względu na piękny zapach jej kwiatów, warto wybierać dla niej stanowisko w pobliżu miejsc służących do wypoczynku.

Kalina może być komponowana z innymi roślinami lub sadzona na trawnikach w wyeksponowanym miejscu, jako pojedynczy egzemplarz. Krzewy te nadają się również do nasadzeń szpalerowych. Jednak warto pamiętać, że docelowo rośliny osiągają około 1 metra szerokości, dlatego taką odległość powinno się zachować pomiędzy sadzonymi roślinami.

Kalina koreańska to krzew, którego nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie. Jej dekoracyjne liście oraz oryginalne kuliste kwiatostany stworzą piękną ozdobę, począwszy od wiosny, aż do późnej jesieni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny