Jak wygląda kalina sztywnolistna i jakie ma wymagania?


Kalina sztywnolistna (viburnum rhytidophyllum) osiąga wysokość do 3 - 4 metrów i podobną szerokość, dlatego polecana jest do nasadzeń w dużych ogrodach i parkach miejskich. Często można ją spotkać również w ogrodach botanicznych. Krzew ten posiada sztywne, proste gałęzie i dość szybko rośnie.

Kalina sztywnolistna jest rośliną zimozieloną, dzięki czemu atrakcyjnie wyglądają o każdej porze roku. Kalina zimozielona tworzy długie, grube, lancetowate dorastające do nawet 15 centymetrów liście. Charakteryzują się one bardzo wyraźnie zarysowanym unerwieniem, dzięki czemu zyskała ona miano „kalina szorstkolistna”. Liście są ciemnozielone i błyszczące na wierzchu, a do spodu lekko omszałe. W czasie mroźnych zim zwijają się w rurki.

Krzewy ozdobne kaliny zakwitają w maju i kwitną do lipca. Biało – kremowe kwiaty zebrane w duże płaskie kwiatostany wyglądają wprost imponująco. Osiągają ok. 20 cm średnicy. Pręciki kwiatowe wyrastają ponad koronę, dzięki czemu cały kwiat zyskuje ciekawy puszysty wygląd. Po przekwitnięciu te krzewy ozdobne zawiązują czerwone owoce, które później przebarwiają się na czarno.

Kalina sztywnolistna może być sadzona na różnych stanowiskach. Jej wymagania co do jakości podłoża nie są zbyt wygórowane. Roślina dobrze rośnie zarówno na glebach zasadowych, jak i lekko kwaśnych. Dobrze, jeśli podłoże jest żyzne i lekko wilgotne. A może zainteresuje cię także uprawa kaliny koralowej?

Kalina sztywnolistna – uprawa i pielęgnacja

Uprawa kaliny sztywnolistnej nie jest trudna. Ponieważ roślina pochodzi z ciepłego klimatu, czasami w zimniejszych rejonach Polski może mieć problemy z zimowaniem. Z tego względu jej uprawa powinna się odbywać w miejscach osłoniętych od wiatru, a młode krzewy warto okrywać na zimę włókniną lub stroiszem.

Kalina zimozielona preferuje stanowisko słoneczne w lekko półcieniste. Można ją sadzić również w cieniu, ale wówczas pokrój rośliny będzie mniej zwarty, a kwitnienie mniej obfite. A może zainteresują cię także odmiany i sadzenie róż ogrodowych?

Kalina sztywnolistna to jedna z piękniejszych roślin, która ma bardzo ładne liscie. Jej uprawa nie jest trudna, więc warto ją posadzić w ogrodzie
Kalina sztywnolistna - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Uprawa rośliny powinna obejmować również okresowe nawożenie. W tym celu najlepiej stosować nawozy organiczne w postaci kompostu. Kompostowanie powinno przeprowadzać się raz w roku, najlepiej wiosną. Kalina szorstkolistna lubi gleby stale lekko wilgotne. Dlatego w okresach suszy należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

Pielęgnacja rośliny ogranicza się więc w zasadzie do regularnego podlewania i nawożenia. Kalinę można od czasu do czasu przycinać, jednak nie jest to zabieg konieczny. Cięcie rośliny może bowiem osłabić jej kwitnienie, jeśli zostanie wykonany zbyt późno. Dlatego, jeśli jest taka konieczność, należy je przeprowadzić zaraz po przekwitnięciu krzewu.

Rozmnażanie viburnum rhytidophyllum

Kalina sztywnolistna, podobnie jak inne krzewy ozdobne liściaste, może być z powodzeniem rozmnażana poprzez sadzonki półzdrewniałe.  Rozmnażanie kaliny najlepiej przeprowadzać od połowy lipca do końca września. Wówczas pobiera się zdrowe pędy z rośliny matecznej. Najlepiej, jeśli są to pędy wierzchołkowe.

Z sadzonek dorywa się dolne liście, pozostawiając 2-3 górne i zanurza się w ukorzeniaczu do roślin półzdrewniałych. Następnie umieszcza się je w mieszaninie torfu i piaski w stosunku 1:1 i dość obficie podlewa.

Aby rozmnażanie przebiegło pomyślnie, warto zastosować tunel foliowy nad doniczką, w której będą się rozwijały młode rośliny. Ograniczymy w ten sposób parowanie wody i zapewniły stały poziom wilgotności dla wszystkich roślin. Doniczki z sadzonkami powinny być umieszczone w temperaturze 18-24 oC. Jeśli rozmnażanie przeprowadzamy w ogrodzie, pamiętajmy, żeby zapewnić roślinom zacienione stanowisko, aby palące słońce nie uszkodziło delikatnych sadzonek. Na zimę warto młode sadzonki zabrać do słabo ogrzewanego pomieszczenia o temperaturze 12-15oC.

Jeśli dysponujemy dużym ogrodem i mamy sporo miejsca do zagospodarowania, warto zarezerwować je dla kaliny sztywnolistnej. Zyskamy w ten sposób piękny krzew o dekoracyjnych liściach i kwiatach, który będzie stanowił oryginalne tło dla innych roślin ogrodowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny