Kalina wawrzynowata (viburnum tinus) – uprawa i pielęgnacja

Cechą charakterystyczną kaliny wawrzynowatej jest jej zimozieloność. Oznacza to, że krzewy te nie tracą liści na zimę. Z tego względu kalina zimowa jest częstym gościem w niejednym parku czy w ogrodzie.

Kalina wawrzynowata (viburnum tinus) dorasta do 2-3 metrów wysokości i wytwarza ciemnozielone, dekoracyjne liście dorastające nawet do 10 cm długości. Kwiaty zebrane w duże wiechy w fazie pąka mają barwę różową, a po rozkwitnięciu przybierają kolor biały. A może zainteresuje cię także uprawa kaliny koralowej?

Krzewy kaliny należy sadzić w żyznej, próchniczej ziemi, w miejscu nasłonecznionym lub w lekkim półcieniu. Kalina wonna nie jest zbyt kapryśna, toteż jej pielęgnacja nie nastręcza żadnych problemów. Ważne, aby w porach suszy pamiętać o jej podlewaniu, ponieważ nie lubi zbyt przesuszonej gleby.

Cięcie krzewu powinno ograniczać się do niezbędnego minimum, czyli usuwania uschniętych czy nadłamanych gałązek. Nie należy również zapominać o zasilaniu rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Dwukrotna dawka (wiosną i latem) w zupełności wystarczy, aby roślina dobrze rosła i obficie kwitła.

Jak rozmnożyć kalinę wawrzynowatą?


Kalina wonna może być rozmnażana poprzez sadzonki półzdrewniałe. Zatem, jak rozmnożyć kalinę, aby zabieg ten zakończył się sukcesem? Otóż w drugiej połowie lipca bądź w sierpniu pobieramy szczytowe pędy z rośliny matecznej. Końcówkę pędu zanurzamy w ukorzeniaczu do roślin półzdrewniałych.

Sadzonki umieszczamy w mieszaninie torfu i piasku (w stosunku 1:1) na głębokość ok. 1/3 wysokości. Podłoże wokół sadzonek dokładnie ugniatamy, a na koniec podlewamy. Warto zastosować tunel foliowy nad rozmnażanymi roślinami, aby ograniczyć parowanie wody.

Kalina wawrzynolistna to jedna z najpiękniejszych krzewów, który nadaje się do zasadzenia w ogrodzie, zwłaszcza, że pielęgnacja i rozmnażanie nie są trudne.
Kalina wawrzynowata - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, choroby, porady

Doniczki z sadzonkami umieszczamy w ciepłym i osłoniętym od palącego słońca miejscu o temperaturze ok. 18-22oC. Do jesieni idealne warunki będą w cieniu, jaki dają drzewa w ogrodzie. Na zimę pojemniki przenosimy do słabo ogrzewanego pomieszczenia. A może zainteresują cię także odmiany i sadzenie róż ogrodowych?

Polecane nawozy - sprawdź

Kalina zimowa w ogrodzie – gatunki i odmiany

Kalina wawrzynowata jest bardzo chętnie sadzona w ogrodzie. Głównie ze względu na to, że gatunki i odmiany kalin są odporne na choroby i szkodniki. Jedyne, co może zagrażać roślinom, to plamistość liści. Jednak choroba ta atakuje bardzo rzadko. W przypadku pojawienia się należy krzewy opryskać środkiem grzybobójczym.

Odmiany kaliny wonnej również są zimozielone. Jedną z najczęściej pojawiających się w ogrodach jest viburnum tinus Eve Price. Odmiana ta charakteryzuje się nietypową porą kwitnienia. Kwiaty na Eve Price można podziwiać zarówno wiosną, jak i zimą. Roślina jest odporna na niskie temperatury, dlatego doskonale sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy patio. W podobnej roli świetnie odnajdzie się odmiana Gwenllian o niskim (do 80 cm) pokroju.

Całoroczna dekoracyjność liści oraz piękna woń zachwycających kwiatów to niewątpliwe atuty kaliny wawrzynowatej. Dlatego nie sposób pominąć ją w swojej kolekcji ogrodowej. Te wyjątkowe krzewy ozdobne stanowią również doskonałe sąsiedztwo dla innych roślin, a duże drzewa liściaste mogą być dla nich idealnym tłem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny