Kalina pachnąca (viburnum farreri) – co to za roślina? Uprawa kaliny


Kalina wonna (viburnum farreri) to niezbyt wysoki krzew liściasty osiągający wysokość około 2,5 m. Posiada wzniosły pokrój i wyprostowane, sztywne pędy. Cechą charakterystyczną rośliny jest jej bardzo wczesne kwitnienie, które rozpoczyna się w marcu, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, nawet wcześniej. Kwiaty zebrane z niewielkie kwiatostany w fazie pąka mają kolor różowy, a po rozkwitnięciu przybierają barwę białą i wydają charakterystyczny słodki zapach.

Kalina wonna jest mało wymagającą rośliną, toteż jej uprawa nie sprawia większych kłopotów. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i dobrą glebę, aby cieszyć się obfitym kwitnieniem i prawidłowym rozwojem rośliny.

Kalinę pachnącą należy sadzić w miejscu osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym lub w lekkim półcieniu. Wówczas nie musimy się martwić o jej zimowanie, nawet przy większych mrozach. Gleba przeznaczona pod uprawę kaliny powinna być dość żyzna, umiarkowanie wilgotna i lekko kwaśna.

Kalinę wonną można sadzić przez cały rok. Jednak te krzewy liściaste, tak ja i krzewy owocowe najbardziej preferują sadzenie wiosenne. Wówczas panują optymalne warunki do szybkiego ukorzeniania się, a więc spora wilgotność podłoża i odpowiednia temperatura.

Kalina wonna (viburnum farreri) – cięcie i pielęgnacja

Kalina wonna, tak jak niektóre krzewy owocowe, nie wymaga zbyt częstego przycinania. Cięcie kaliny powinno mieć charakter kosmetyczny. Podczas tego zabiegu usuwamy uschnięte czy nieestetycznie wyglądające pędy. Co kilka kat możemy wykonać cięcie, mające na celu prześwietlenie krzewu i nadanie mu odpowiedniego pokroju.

Bardzo ważny jest termin wykonywania cięcia. Najlepiej przeprowadzić go zaraz po przekwitnięciu krzewu. Kalina pachnąca bowiem wcześnie zawiązuje pąki kwiatowe na przyszłoroczne kwitnienie, dlatego późne cięcie może ich pozbawić i sprawić, że w przyszłym roku słabiej zakwitnie.

Kalina wonna jest jedną z najpiekniej kwitnących roślin. Uprawa jej nie jest trudna, dlatego może być w każdym ogrodzie. Pielęgnacja nie jest wymagająca.
Kalina wonna - odmiany, uprawa, cięcie, porady pielęgnacyjne

W czasie suszy te krzewy liściaste należy co jakiś czas obficie podlać, ponieważ źle znoszą długotrwały brak wody. Aby zapewnić roślinie dostęp do składników odżywczych, warto raz w roku nawieźć ziemię wokół krzewu kompostem lub podsypać wieloskładnikowym nawozem. Takie nawożenie w zupełności wystarczy, aby kalina pachnąca dobrze się rozwijała i obficie kwitła. A może zainteresuje cię także uprawa kaliny koralowej?

Najpiękniejsze odmiany kaliny wonnej i ich cena

Kalina wonna w obrębie gatunku tworzy bardzo ciekawe odmiany, charakteryzujące się różnorodnym pokrojem, kolorem kwiatów i kształtem liści. Jedną z ciekawszych odmian jest viburnum farreri „Nanum”.  Te krzewy liściaste o zwartym pokroju nie osiągają dużych rozmiarów, maksymalnie do 1 metra wysokości i 1,5 metra szerokości. Niewielkie, eliptyczne i ząbkowane liście w zależności od pory roku mają różną barwę – od brązowej (wczesną wiosną), poprzez oliwkowe (latem), aż do czerwonych (jesienią). Drobne kwiaty zebrane w niewielkie kwiatostany, pojawiają się na roślinie już w marcu. Z uwagi na niewielkie rozmiary, odmiana ta polecana jest do niewielkich ogródków. Cena sadzonki kaliny nanum kształtuje się na poziomie 15 – 20 zł. A może zainteresują cię także odmiany i sadzenie róż ogrodowych?

Inną odmianą, na którą warto zwrócić uwagę, jest kalina różowa z odmiany Dawn. Jest to krzyżówka kaliny wonnej i wielkokwiatowej. Roślina wyróżnia się pięknymi rurkowatymi kwiatami i niezwykłym pokrojem. Początkowo krzew przybiera formę wzniosłą o wyprostowanych gałązkach, które z wiekiem wyginają się, nadając roślinie bardziej kulisty kształt. Dorasta do 2,5 m wysokości. Cechą charakterystyczną tej odmiany są różowe kwiaty, ciemniejsze w fazie pąka i bladoróżowe po rozkwitnięciu.

Ta kalina różowa kwitnie o bardzo nietypowej porze. Krzew zawiązuje pąki kwiatowe w październiku lub listopadzie i w cieplejszym klimacie może kwitnąć całą zimę. Na terenach chłodniejszych kalina różowa zakwita już w lutym podczas kilkudniowego ocieplenia. Warto zakupić ten niezwykły egzemplarz do swojego ogrodu, zwłaszcza że jego cena nie jest wygórowana (ok. 20 zł).

Kalina wonna to jeden z najwcześniej kwitnących zwiastunów wiosny, obok którego nie można przejść obojętnie. Bo cóż jest w przyrodzie bardziej niezwykłego niż kwitnący krzew na tle ośnieżonego jeszcze ogrodu. Sprawdź także nasze inspiracje na inne krzewy ozdobne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny