Paciorecznik Canna – roślina o wielu zastosowaniach

Roślina występuje pod dwiema nazwami – kanna jest zaczerpnięta z łaciny, paciorecznik natomiast jest związany z wyglądem jej nasion, które do złudzenia mogą przypominać paciorki różańca. Są tak twarde, że dawno używano ich jako naboi do broni lub stosowano jako korale do wyrobu biżuterii. Obecnie paciorecznik Canna jest stosowany jako roślina ozdobna, która ma za zadanie ożywiać rabaty.

Jak uprawiać paciorecznik?

Uprawa kanny nie jest trudna, zatem może się na nią pokusić nawet początkujący ogrodnik. Uprawia udaje się i w gruncie, gdzie dobrym towarzystwem jest dla niej oczko wodne, i w doniczce. Kanny to kwiaty cebulowe, które nie przetrzymują zimy, dlatego często są traktowane jako rośliny doniczkowe i wystawiane do ogrodu czy na taras w pojemnikach. Jednak odpowiednio pielęgnowane kanny dobrze będą czuły się w ogrodzie, nie tylko jako roślina doniczkowa. Jeśli szukasz inspiracji na kwiaty do ogrodu, znajdziesz je w tym artykule.

Jak wygląda kanna?

Paciorecznik Canna to roślina doniczkowa i nie tylko, która, w zależności od odmiany, osiąga od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Składa się z dużych liści odziomkowych, które otaczają ciekawe, zwinięte w rulon liście chroniące łodygę. Kanna wytwarza przepiękne i bardzo oryginalne kwiaty. Mają asymetryczną budowę i składają się w charakterystyczną wiechę, są niesymetryczne. Kwiaty najczęściej są bardzo intensywnie wybarwione, na czerwono, pomarańczowo, różowo lub żółto. Obecnie dostępne są także wyjątkowe odmiany o łososiowym lub morelowym odcieniu, dużym powodzeniem cieszą się także odmiany dwubarwne lub ozdobione kontrastowym rzucikiem.  Dekoracyjności dodają im przede wszystkim pręciki, które wystają spomiędzy płatków.

Kanna w ogrodzie - kwitnienie

Pęd kwiatostanowy najczęściej ma bordowy kolor, co jeszcze podkreśla urodę rośliny. Jednak największy atut paciorecznika polega na tym, że już na początku lipca pojawiają się kwiatostany, które, jeśli pielęgnacja jest odpowiednia, utrzymują się z powodzeniem przez cały sezon, aż do pierwszych przymrozków.

Kanna w gruncie i doniczce – wymagania

Chociaż kanna w uprawie nie jest szczególnie wymagająca, może być dość kapryśna względem podłoża. Przede wszystkim musi mieć zapewnione odpowiednio żyzną glebę, ponieważ w czasie kwitnienia może mieć zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podłoże powinno być także bogate w próchnicę, więc przed rozpoczęciem uprawy należy rozprowadzić na stanowisku obornik lub kompost naturalny i bardzo głęboko ją przekopać. Paciorecznik lubi także dość przepuszczalne podłoże, nadmiar wody w glebie będzie niekorzystny dla jej cebul, które mogą być uszkodzone i gnić. Poziom pH gleby powinien mieścić się w granicach od lekko kwaśnego do obojętnego. Wszelkie informacje i porady dotyczące kwiatów zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Kanna może być uprawiana w doniczkach lub w ogrodzie. Warto zrobić wcześniej sadzonki w małych doniczkach, dzięki czemu łatwiej będzie je sadzić.
Kanna (paciorecznik) - uprawa, pielęgnacja, porady ogrodnicze

Paciorecznik to roślina, którą uprawia się nie tylko w gruncie, ale także w doniczkach. Można wystawić ją na taras lub balkon. W doniczkach kanna powinna mieć także zapewnione odpowiednie odprowadzanie wody, poprzez zastosowanie kremazytu lub żwirku na dnie doniczki. Zarówno w uprawie gruntowej, jak i w doniczkach kanna powinna mieć zapewnione odpowiednio dużo słońca i światła. Lubi nawet południowe wystawy, jednak w tak mocno nasłonecznionym miejscu należy pamiętać o tym, że powinno się ją intensywniej nawadniać.

Sadzenie, uprawa i pielęgnacja paciorecznika

Pacioreczniki to kwiaty cebulowe, w zasadzie są jednak uprawiane z podziemnych kłączy, które mają postać zaostrzonych nieco cebul. Aby obficie zakwitnąć, kanny potrzebują dość długiego okresu wegetacji (nawet ośmiomiesięcznego, a co najmniej półrocznego). Z tego właśnie względu rośliny należy najpierw trochę podpędzić. Dlatego najpierw cebulki sadzi się do doniczek i dopiero jak rośliny trochę podrosną, przeprowadza się sadzenie na stałe miejsce.

Paciorecznik – sadzenie

Sadzenie wykonuje się w marcu, można umieścić kilka cebulek w dość dużej, szerokiej donicy. Tak przygotowana rozsada przez kilka tygodni powinna stać w miejscu o temperaturze 18 stopni Celsjusza, nie powinno więc być problemu ze znalezieniem jej odpowiedniego miejsca w domu. Część cebulek można przeznaczyć na rośliny doniczkowe, część wysadzić w gruncie. Na stałe miejsce roślinę wysadza się dopiero po 15 maja, kiedy minie widmo powrotu wiosennych przymrozków. W uprawie gruntowej zacznie rozwijać się bardzo szybko, w doniczkowej może być nieco niższa i bardziej niepozorna.

Kanna w ogrodzie – uprawa

Paciorecznik w ogrodzie ma nieco inne wymagania uprawne, niż w doniczce. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Kanny, zwłaszcza w czasie największych upałów, mogą potrzebować wody nawet codziennie, w czasie chłodniejszych temperatur także nie można zapomnieć o nawadnianiu – robi się to kilka razy w tygodniu, małymi porcjami, by paciorecznik nie był narażony na gnicie i choroby grzybowe. Sprawdź także nasz artykuł: Które kwiaty na taras sprawdzą się najlepiej?

Paciorecznik ogrodowy ma także bardzo duże wymagania mineralne. Powinien mieć dostarczoną odpowiednią dawkę składników mineralnych w czasie kwitnienia, dlatego od momentu wysadzenia roślin na stałe miejsce, aż do przekwitnięcia, które najczęściej przypada na pierwsze przymrozki, należy nawozić kannę dwa razy w miesiącu w czasie podlewania. Do tego celu stosuje się nawozy mineralne do roślin ogrodowych kwitnących. Na rynku pojawiają się także nawozy dedykowane do kanny, warto więc zainteresować się ich składem, także świetnie się sprawdzą, zwłaszcza, że ich zastosowanie gwarantuje, że poziom pH gleby będzie utrzymany.

Nawożenie i ochronę kanny w ogordzie można zrobić za pomocą opryskiwacza ręcznego lub mechanicznego czy spalinowego
Kanna (paciorecznik) - uprawa, pielęgnacja, porady ogrodnicze

Kanna w doniczce - pielęgnacja

Kanna w doniczce także potrzebuje dość dużo wody. Paciorecznik uprawiany w domu lub na balkonie powinien być podlewany co dwa – trzy dni. Oczywiście w tym celu używamy niewielkich porcji wody, ponieważ kanna może być podatna na choroby grzybowe w zbyt mokrym podłożu. Warto także zastosować doniczki, które pozwalają na odprowadzenie nadmiaru wody natychmiast po podlaniu, albo uzupełnić glebę o żwir, który sprawi, że będzie miała bardziej przepuszczalną strukturę. Kanna w doniczce wystawiona na słońce może zbyt szybko przesychać, w takich sytuacjach można podlewać ją nawet codziennie w upalne dni.

Kanna w doniczce, na przykład na balkonie, wymaga także nawożenia, jednak nie tak intensywnego jak ta uprawiana w gruncie. Wystarczy jej humus do doniczkowych kwiatów kwitnących, który rozprowadza się w wodzie. Można podawać go w czasie podlewania raz lub dwa razy w miesiącu. Okresem, w którym kanna najbardziej potrzebuje nawożenia jest nie tyle kwitnienie, co nabieranie zielonej masy. Im więcej nawozu, tym piękniejsze i większe liście będzie miała roślina. Jeśli interesują cię także kwiaty na balkonie, inspiracje znajdziesz w tym artykule.

Zimowanie kanny

Kanna to roślina dość egzotyczna, która bardzo źle znosi spadki temperatur poniżej 10 stopni Celsjusza. Po pierwszym nocnym przymrozku roślina zakańcza kwitnienie i cała obumiera. To także jest sygnał, że należy wykopać jej kłącza. Paciorecznik nie może pozostać w glebie, nie odrodzi się w kolejnym roku.

Z tego względu jesienią kłącza kanny muszą zostać wykopane i dokładnie oczyszczone. Ucina się ich części nadziemne i usuwa się z nich (bardzo delikatnie) resztki gleby, które mogą być przyczyną gnicia. Kłącza kanny warto obejrzeć i usunąć uszkodzone czy lekko gnijące miejsca. Paciorecznik ogrodowy, tak ja ten uprawiany jako kwiaty w doniczkach, musi przejść dość długi okres spoczynku, zanim zacznie na nowo wypuszczać kwiaty.

Kłącza, po dokładnym obejrzeniu i wyczyszczeniu, układa się w kartonowym pudełku. Można przysypać je suchym piaskiem lub torfem, ważne jednak, by był dobrze suchy. Nie powinny mieć za wiele wilgoci. Tak zabezpieczone przechowuje się w temperaturze od 5 do 8 stopni Celsjusza, aż do marca, kiedy znów wsadza się je do doniczki. To może być nieco bardziej skomplikowane, ale ponieważ kanna nie musi mieć w tym czasie słońca, można ją przechowywać w garażach, na strychach lub w piwnicy. Takie zimowanie to najlepsza gwarancja, że kłącza odrodzą się wiosną i paciorecznik Canna znów będzie zdobił twój ogród. Sprawdź także nasz artykuł: Najpiękniejsze wiosenne kwiaty w twoim ogrodzie - przegląd.

ikona podziel się Przekaż dalej