Karagana syberyjska (Caragana arborescens) – akacja syberyjska w naszym ogrodzie

Karagana syberyjska, czyli drzewo z żółtymi kwiatami - opis i zastosowanie

Karagana syberyjska, z rodziny roślin bobowatych, wywodzi się z Syberii, Kazachstanu i Mandżurii, terenów o surowym klimacie, więc doskonale znosi zarówno zimowe spadki temperatur, nawet do minus 45 stopni Celsjusza, jak i okresy suszy. Występuje jako krzew lub drzewo, dorastając do 6 m wysokości. Grochodrzew wyróżniają zielonkawe, lekko owłosione pędy i soczyście zielone parzystopierzaste liście, u podstawy których widoczne są cienkie ostre ciernie. Od maja do czerwca krzewy ozdobne pokrywają się drobnymi żółtymi i miododajnymi kwiatami, po 2-4 kwiaty w wiązce. Owocami są niewielkie, 5-cm brązowe strąki, pojawiające się w październiku.

Karagana dobrze rozmnaża się z zielnych lipcowych sadzonek. Dekoracyjne odmiany żółtej akacji są szczepione na pniu, co pozwala utrzymać oryginalny pokrój i cechy rośliny matecznej. Samodzielne rozmnażanie karagany przeprowadzamy jesienią, wysiewając od razu nasiona z dojrzałych strąków wprost do gruntu. Wykiełkują po około 3 tygodniach. Jeśli zamierzamy wysiew nasion przeprowadzić na wiosnę, zebrane nasiona przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu. Zalecana jest ich stratyfikacja. Przez 3 miesiące przechowujemy nasiona w niskiej temperaturze, około 4 stopni Celsjusza. Po zakończeniu stratyfikacji, przed siewem, zalewamy nasiona ciepłą wodą, na około 4 godziny.

Krzewy rosną na każdej glebie, poprawiając jej jakość. Znajdują zastosowanie na terenach przemysłowych i na zdegradowanych glebach, o niewielkim zasoleniu. Lubią pełne nasłonecznienie i znoszą nasadzenia w półcieniu. Karagany sadzi się w grupach, razem z innymi dekoracyjnymi krzewami. Dobrym towarzystwem są rośliny osłonowe, o delikatnych liściach, np. tawuła japońska. Karagana syberyjska wykorzystywana bywa na żywopłot, formowany lub naturalny. Jeśli rozważasz posadzenie żywopłotu, sprawdź koniecznie ten artykuł o roślinach na żywopłot szybko rosnący.

Krzewy karagany zapewniają schronienie ptakom i dostarczają nektaru owadom zapylającym. Owoce i kwiaty są jadalne. Można przyrządzić z nich smaczne dodatki – strąki ugotować i podawać z bułką tartą, tak jak fasolkę szparagową, a kwiatami udekorować wiosenne sałatki. Miłośnicy drzewek bonsai docenią możliwość hodowli drzewka w pomieszczeniu i na tarasie.

Najładniejsze odmiany karagany syberyjskiej

Karagana syberyjska ‘Lorbergii’ – osiąga około 1,5 m – 3 m wysokości.Drobne lancetowate pierzaste listki, o długości 3,5 cm, zdobią cienkie, nieco zwisające pędy. Od maja do czerwca kwitną ozdobne żółte kwiaty. Karagana nadaje się do niewielkich ogrodów i jako ciekawe parkowe podszycie. Atrakcyjnie prezentuje się odmiana ‘Lorbergii’ szczepiona na pniu. Krzewy odporne są na miejskie zanieczyszczenia i suszę. Najczęściej sadzi się je pojedynczo. Za pienną karaganę tej odmiany, o wysokości około 60 cm – 100 cm, zapłacimy 25 zł.

Karagana syberyjska Caragana arborescens ‘Pendula’ – jest krzewem o licznych zwisających płaczących pędach. Na rynku dostępna jest ‘Pendula’ szczepiona na pniu. Osiąga około 1,5 - 2 m wysokości, co uzależnione jest od wysokości szczepienia. W maju, wśród drobnych jasnozielonych listków, pojawiają się miododajne żółte kwiaty. Gałązki odmiany sięgają ziemi, tworząc efektowny parasol. Roślina ciekawie prezentuje się nasadzona pojedynczo. Jej tłem w ogrodzie mogą stać się np. ciemnozielone iglaki. Cena rośliny szczepionej na pniu wynosi około 43 zł.

Kwitnąca karagana syberyjska lub akacja syberyjska oraz jej odmiany na żywoplot czy karagana szczepiona na pniu
Karagana syberyjska - odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady

Karagana syberyjska ‘Walker’ – jest odmianą o oryginalnym pokroju. Przewisające pędy rośliny płożą się po ziemi. Krzew dorasta do 2 m wysokości. Rynek oferuje karaganę szczepioną na pniu, wyróżniającą się koroną w kształcie parasola, z gałązkami sięgającymi ziemi. Odmiana dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. W maju jej ozdobą są żółte miododajne kwiaty, a w październiku brązowe strąki. Karagana jest odporna na zanieczyszczenia powietrza i znosi lekkie zasolenie gleby. Najładniej wygląda zasadzona pojedynczo jako soliter, efektownie prezentujący się na kontrastowym tle, które tworzą inne rośliny ogrodowe, np. ciemnozielone iglaki lub biała tawuła japońska ‘Van Houtte’a’. Cena za karaganę na pniu, o wysokości około 160 cm, wynosi 65 zł.

Żywopłot z karagany – uprawa i pielęgnacja ozdobnych krzewów

Uprawa karagany nie przedstawia większych trudności. Roślina dobrze znosi każdy rodzaj podłoża, za wyjątkiem miejsc podmokłych. Uprawa mrozoodpornej karagany, wytrzymującej spadek temperatury do minus 45 stopni Celsjusza, uda się we wszystkich rejonach kraju, także na terenach przemysłowych i w przestrzeni miejskiej. Sadzonki na żywopłot sadzimy na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych, dwurzędowo, zachowując odstęp 35 cm.

Żywopłot z karagany możemy formować, nadając mu pożądaną formę. Roślina dobrze znosi cięcie, które przyczynia się do jej efektownego rozkrzewiania. Cięcie gałęzi przeprowadzamy po kwitnieniu krzewu. Żółta akacja jest wymarzoną rośliną na żywopłot – szybko rośnie, tworząc efektowną zieloną ścianę, osłaniającą ogród przed silnymi podmuchami wiatru i spojrzeniami ciekawskich. Na wiosnę nawozimy rośliny wieloskładnikowymi nawozami.

Na rynku dostępne są gotowe sadzonki z uprawy polowej oraz oferowane z hodowli, w doniczkach. Odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, dobrze ukorzenione i nawilżone, bez problemu przyjmą się na nowym miejscu. Ceny sadzonek i nasion:

  • Za 50 sztuk sadzonek, o wysokości około 60 cm, zapłacimy 35 zł.
  • Cena sadzonki, o wysokości około 1 m, wynosi 1,40 zł /sztukę.
  • Sadzonka w doniczce, o wysokości 40 cm, kosztuje około 10 zł/sztukę.
  • Cena nasion wynosi od około 4 zł za 10 sztuk do 20 zł za 20 nasion.
ikona podziel się Przekaż dalej