Karczownik ziemnowodny (Arvicola amphibius) – rozpoznawanie

Ten gryzoń jest znany pod kilkoma nazwami. Najbardziej popularną jest szczur wodny, swoją nazwę zawdzięcza temu, że bardzo często żyje nad brzegami wód. Rzeki, jeziorka, stawy a także oczka wodne – karczownik potrafi się dostosować do każdego środowiska. Nie zawsze żeruje w ogrodach, równie dobrze radzi sobie na łąkach, polach i w lasach.

Karczownik ziemnowodny to bardzo charakterystyczne zwierzątko. Ma od 13 do 25 cm długości i bardzo długi ogon – jest więc naprawdę dość duży. Z pozoru wygląda tak, jak kret – ma ciemne futro i nieco spłaszczoną głowę. Jednak jest o wiele bardziej podobny do chomików i myszy, zwłaszcza ze względu na budowę ciała.

Obecność karczownika w ogrodzie trudno rozpoznać. Tworzy kopce podobne do krecich, w miejscach, w których żeruje rośliny stopniowo usychają i marnieją. Arvicola amphibius rzadko wychodzą na zewnątrz, są aktywne raczej w nocy, dlatego też trudno je spotkać, tym bardziej, że większą część życia spędzają w podziemnych korytarzach.

Karczownik ogrodowy – szkodliwość


Pojawienie się karczownika w ogrodzie może oznaczać, że nie będziesz długo cieszył się ładnym, równym trawnikiem. Szkodnik drąży podziemne, bardzo rozległe korytarze, a namiar ziemi wypycha w górę, robiąc dużą górkę, przypominającą nieco kopiec kreta.

Karczownik ogrodowy nie jest wybredny – żywi się wszystkim. Z chęcią zjada drobne owady i pędraki, ale smakują mu także korzonki niektórych roślin, na przykład traw, kwiatów i krzewinek. W czasie żerowania także uszkadza system korzeniowy wielu roślin, może spowodować, że nawet duże krzewy ozdobne czy drzewka przestaną się rozwijać i zmarnieją. Szczur wodny od czasu do czasu wychodzi także na zewnątrz, a wtedy chętnie podgryza młode sadzonki drzewek owocowych i ozdobnych, błyskawicznie je niszcząc i uśmiercając.

Karczowniki tworzą kopce i tunele, zupełnie jak krety. Są bardzo szkodliwe i mogą zniszczyć uprawę bardzo wielu roślin.
Karczownik - zwalczanie uciążliwego szkodnika. Jak się go pozbyć z ogrodu?

Jak się pozbyć karczownika z ogrodu?

Karczowników można pozbyć się z ogrodu po prostu przepłoszając go, jak nornice lub kreta. W tym celu można zastosować odstraszacze dźwiękowe lub zapachowe. Wystarczy je włożyć przez do tunelu przez wykopany przez szkodnika kopiec. Takie rozwiązanie ma kilka wad, przede wszystkim – nie masz pewności, czy zwierzę nie znajduje się o wiele dalej. Może nie usłyszeć lub nie poczuć odstraszacza. Ponadto po prostu może przejść do sąsiada i potem wrócić do twojego ogrodu.

Dobrym pomysłem jest zainstalowanie pułapek, które pozwalają na wyniesienie szkodnika. Pułapki najczęściej mają prostokątny lub rurkowaty kształt i są dwustronne. Wstawia się je do wykopanego przez gryzonia tunelu. Kiedy tylko karczownik wejdzie do środka, system zapadni zatrzaśnie wejścia i zwierzę tam zostanie. Pułapki tego rodzaju mają zamontowane specjalne uchwyty, które pozwalają na wygodne przeniesienie szkodnika w inne miejsce. Możesz go bezpiecznie wypuścić w lesie.

Jak się pozbyć karczownika w inny sposób? Możesz ograniczyć mu możliwość podgryzania roślin, umieszczając głęboko pod trawnikiem metalową siatkę o dość gęsto położonych oczkach. Uniemożliwi ona mu kopanie i robienie tuneli. Karczownik nie będzie już zainteresowany twoim ogrodem, ponieważ nie będzie mógł swobodnie żerować.

Skuteczne produkty do zwalczania kretów i nornic

Zwalczanie karczownika środkami chemicznymi

Jednym ze sposobów na zwalczenie karczownika jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych i preparatów trujących. Możesz także zastosować świece dymne lub preparaty odstraszające, zrobione na bazie roślin.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Zastosowanie takich środków jest skuteczne, należy jednak zachować ostrożność. Są toksyczne nie tylko dla gryzoni, lecz także dla zwierząt domowy. Przed kilkanaście dni, w czasie których zwalczasz karczowniki, należy trzymać pupila, zwłaszcza psa, z dala od ogródka, by nie wykopał i nie skosztował trutki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny