Karmienie ptaków. Co warto wiedzieć?
O czym warto wiedzieć jeśli chodzi o karmienie ptaków? Zbliża się jesień, po niej zaś zima będąca trudnym okresem dla dzikich zwierząt. Można im w stosunkowo prosty sposób pomóc poprzez dokarmianie. Konieczne jest jednak przestrzeganie pewnej liczby ważnych zasad. O czym koniecznie trzeba pamiętać?
Jak pomóc dzikim ptakom w trudnym dla nich czasie? Z pewnością przyda się dobry karmnik dla ptaków (sprawdź na: https://www.netto.pl/porady/ogrod/jak-zrobic-karmnik-dla-ptakow/"). Podstawą będzie tu jednak odpowiednie żywienie tych fascynujących zwierząt. Niekiedy utrwaliły się tu mylne poglądy, które mogą nawet zagrozić ich zdrowiu i życiu. O czym warto pamiętać jeśli chodzi o karmienie ptaków? Podpowiadamy.
Karmienie ptaków: podstawowe zasady
Jak powinno wyglądać karmienie ptaków? Przede wszystkim ich obecność w przydomowej przestrzeni jest bardzo cenna przez cały rok (więcej o sprawach dotyczących ogrodu dowiesz się na https://www.netto.pl/porady/ogrod/). Radosnym szczebiotem i krzątaniem się sprawiają, że okolica domu ożywia się i staje bardziej przyjazna. Niestety, ale przez część roku zwierzęta będą mieć utrudniony dostęp do pokarmu. Warto więc wspomagać je dobrej jakości produktami, ale trzeba to robić we właściwy sposób. O jakich zasadach karmienia ptaków pamiętać
Kiedy karmić ptaki?
Podstawowe pytanie brzmi: kiedy zabrać się do karmienia ptaków? Doradza się rozpoczynanie karmienia wraz z pojawieniem się pokrywy śnieżnej. W przypadku jej braku zwierzęta z reguły mogą radzić sobie same. Zbyt wczesne wykładanie pokarmu może być przy tym źródłem problemów. Niekiedy zachęca do pozostania te gatunki ptaków, które normalnie mogłyby szukać dla siebie cieplejszych i łatwiej dostępnych miejsc. Wówczas np. niektóre kaczki mogą pozostać w Polsce zamiast migrować. Może to się skończyć problemami podczas długotrwałej zimy.
Samo karmienie ptaków powinno odbywać się etapami. Porcje pokarmu powinny być początkowo nieduże po to, żeby się nie zepsuł. Okres dokarmiania powinien trwać do wczesnej wiosny. Najczęściej kończy się on w kwietniu.
Czym karmić ptaki?
Jakimi pokarmami warto się posłużyć przy karmieniu ptaków? Warto pamiętać o tym, że dokarmianie będzie przyciągało różne gatunki ptaków. Dlatego pokarm musi być zróżnicowany i dostosowany do potrzeb. Co powinno znaleźć się w zimowym menu? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że:
- Do karmienia ptaków wykorzystuje się wyłącznie produkty naturalne, które nie zostały przetworzone przez człowieka.
- Podstawą diety większości gatunków będą ziarna zbóż uzupełniane suszonymi owocami czy orzechami. Dobrym wyborem będzie sięgnięcie po gotowe mieszanki służące do karmienia ptaków.
- Niektóre gatunki będą chętnie korzystały z łoju lub tłuszczu zwierzęcego. Może on występować np. pod postacią słoniny. Ostatnia nie może jednak tkwić zbyt długo w miejscu karmienia i po maksymalnie 3 tygodniach trzeba ją wymienić.
Jakie ptaki najczęściej przyjdzie nam dokarmiać?
Karmienie ptaków w ogrodzie sprawia, że mogą nas odwiedzić bardzo różne gatunki skrzydlatych zwierząt. Niektóre z nich są tu jednak o wiele częstszymi gośćmi od innych. W szczególności chodzić może o:
- Kaczki, które z chęcią będą zjadały ziarna zbóż i pokrojone drobno warzywa. Niekiedy taki pokarm zwabia także łabędzie, które w przypadku stosunkowo łagodnych zim w naszym kraju coraz rzadziej odlatują do innych krajów.
- Gołębie, kawki i gawrony jedzące pszenicę, inne ziarna i czerstwe pieczywo pokrojone w kostkę.
- Sikorki zainteresowane słoniną i nasionami oleistymi.
- Kosy i kwiczoły żywiące się drobno pokrojonymi owocami, ale także jagodami bzu lub aronii.
- Wróble i mazurki jedzące proso, łuskany słonecznik i różne kasze.
Jakie rośliny mogą być atrakcyjne dla ptaków?
Warto przy tym pamiętać o tym, że o ptaki w ogrodzie możemy zadbać także poprzez uprawę wnim odpowiednich roślin. Warto uwzględniać to podczas wiosennych i jesiennych nasadzeń. Bardzo cenione przez ptaki będą np. berberys, czarny bez, kalina. ligustr, dereń, jałowiec, jarzębina, głóg, leszczyna, winobluszcz czy bluszcz pospolity.
Oczywiście uprawa roślin może przynieść wiele satysfakcji nie tylko w ogrodzie, ale i w domowych warunkach. Zastanawiasz się jak wyhodować awokado?
Jak nie karmić ptaków?
Oczywiście warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób nie powinno się karmić ptaków. Niestety, ale czasami łatwo o złe rezultaty pomimo dobrych chęci.
Czym absolutnie nie karmić ptaków?
Co absolutnie nie nadaje się do karmienia ptaków?
- Jednym z podstawowych błędów jest karmienie łabędzie czy kaczek dużą ilością chleba. Skutkuje to poważnymi chorobami układu pokarmowego u tych ptaków.
- Pokarm podawany zwierzętom musi być świeży. Kategorycznie trzeba zaniechać karmienia ptaków produktami spleśniałymi o wątpliwej jakości.
- Niebezpieczne są wszelkie rodzaje pokarmu solonego, bo zimą dostęp do wody jest bardzo ograniczony.
- Nie wolno dawać ptakom kasz i ziaren bardzo mocno pęczniejących w wodzie.
Dzięki stosowaniu się do tych zasad można w pewny sposób pomóc ptakom przetrwać ciężki czas. Warto już zawczasu zająć się gromadzeniem pokarmu dla nich na zimę. Nie bez znaczenia będzie także skonstruowanie odpowiedniego karmnika dla ptaków.
artykuł sponsorowany