Karmnik ościsty - opis, pielęgnacja, wykorzystanie w ogrodzie
Karmnik ościsty Sagina subulata to niewielka roślina o niezwykłym wyglądzie. Jest naprawdę uroczy, a przy tym znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Dość powiedzieć, że bylina jest naprawdę odporna na deptanie, o wiele bardziej niż niektóre pospolite gatunki trawy. Dowiedz się, gdzie można zasadzić karmnik ościsty i jak sprawdza się ta roślina w ogrodzie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Karmnik ościsty (Sagina subulata) – kilka słów o gatunku
Karmnik ościsty – opis i odmiany
Karmnik ościsty (inaczej karmnik szydlasty) to wyjątkowa bylina. Wyjątkowa głównie ze względu na jego nietypowy pokrój. Jest bardzo niski, dorasta najczęściej do mniej więcej 5 cm wysokości i tworzy „poduchy” – miękkie, gęste kępy, w środku znacznie wyższe niż na bokach. Nie jest równy, ale właśnie na tym polega cały jego urok.
Krótkie pędy są pokryte gęstymi, ciemnozielonymi listkami, które mają około 2 cm długości. Co ważne, liście bardzo długo ładnie wyglądają. Mają wspaniały kolor od marca do grudnia, dlatego roślina może nieco przypominać mech. Tak naprawdę najbliższym jego krewnym są goździki, co wyraźnie widać po kwiatach. Drobne, bardzo liczne i pojedyncze kwiatuszki mają około 5 mm średnicy. Mają biały kolor i składają się z delikatnych płatków, właśnie przywodzących na myśl goździki. Roślina jest mrozoodporna i dobrze zimuje w gruncie.
Do najbardziej znanych odmian należy ‘Aurea’, bardzo dekoracyjna, o żółtych liściach. W sklepach można napotkać także odmiany ‘Supreme’, ‘Compacta’ i ‘Green Moss’ o liściach w kolorze świeżej limonki. Odmiany o barwnych liściach z reguły potrzebują nieco więcej słońca.
Karmnik ościsty (Sagina subulata) – zastosowanie w ogrodzie
Karmnik szydlasty jak większość okrywowych, niskich roślin kępiastych, znajduje zastosowanie przede wszystkim na ogrodach skalnych. I faktycznie dobrze się tam czuje. Niezbyt rozwinięty system korzeniowy sprawia, że można swobodnie sadzić go między skałami czy na półkach. Dodatkowo świetnie wypełnia wszelkie przestrzenie między roślinami.
O wiele rzadziej karmnik sadzi się po prostu w ogrodzie jako soliter. Oczywiście można obsadzić nim wysokie roślin, jak dąb czerwony lub wymieszać z innymi roślinami na rabacie (na przykład kokoryczka, lawenda czy rozsadzić go wokół liliowców), jednakże nie zawsze to jest dobry pomysł. Delikatny karmnik to dość ekspansywny kwiat. Posadzenie go wokół drzewa jak dąb czerwony może sprawić, że szybko rozprzestrzeni się po ogrodzie. Towarzystwem dla niego mogą być takie rośliny jak kokoryczka czy floks szydlasty, które także lubią zawalczyć o swoją przestrzeń.
Jest jednak kolejne, o wiele ciekawsze zastosowanie karmnika ościstego. Mianowicie można go wysiać z nasion zamiast trawnika. Ta delikatna z pozoru roślina jest bardzo odporna na deptanie, więc można po niej swobodnie chodzić. Na dodatek w przeciwieństwie do traw nie wylega i pięknie kwitnie przez cały sezon. Czego chcieć więcej?
Karmnik ościsty – sadzenie czy wysiew?
Karmnik ościsty (Sagina subulata) – nasiona czy sadzonki
Karmnik ościsty można rozmnażać na kilka sposobów. Najbardziej powszechny jest oczywiście wysiew z nasion. To wygodne i szybkie rozwiązanie, a karmnik bardzo szybko się rozwija po wysianiu. Kolejną zaletą jest cena nasion. Paczkę 5 g można kupić już za 2-3 zł. Nasiona wysiewa się do gruntu, a jeśli chcesz przyspieszyć ich rozwój, do rozsadnika jeszcze w lutym lub marcu.
Dobrym sposobem jest oczywiście zastosowanie rozsady. Sadzonki można kupić w sklepie ogrodniczym lub uzyskać z podziału roślin wiosną. Starsze rośliny rozdziela się już po kilku latach, wtedy można przygotować sporo nowych sadzonek. Jednakże cena nowych roślin w sklepie ogrodniczym nie jest wysoka – to najczęściej 3-5 zł za sztukę. Sadzenie przeprowadza się przez cały sezon, ale najlepiej przyjmują się w kwietniu i wrześniu. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej rozstawy – 20-30 cm. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych bylinach do ogrodu.
Uprawa karmnika ościstego – najlepsze miejsce
Odmiany o ozdobnych liściach potrzebują mocno nasłonecznionego miejsca, ale te mniej barwne mogą spokojnie rosnąć także w lekkim półcieniu. Na stanowiskach całkiem cienistych kwiat mniej intensywnie kwitnie, ale to nie znaczy, że się nie rozwija.
Bylina powinna być sadzona w przepuszczalnym, lekkim podłożu. Uprawa najlepiej udaje się w glebie piaszczystej, średnio żyznej i o umiarkowanym stopniu wilgotności. Na zbyt suchym podłożu karmnik będzie się słabo rozkrzewiał i wolniej rozwijał. Jeśli chodzi o poziom wilgoci, nie trzeba zapewniać jej tak mokrego podłoża jak trawie, jednak warto pamiętać, że długotrwałe susze nie będą dla niej najlepsze. Wręcz przeciwnie, mogą prowadzić do zasychania i zamierania rośliny.
Karmnik ościsty – pielęgnacja krok po kroku
Karmnik ościsty – podlewanie i nawożenie
Karmnik ościsty wymaga umiarkowanego podlewania. Jednak w czasie bardzo suchych miesięcy, zwłaszcza jeśli długo utrzymuje się dość wysoka temperatura, należy nawadniać go trochę częściej. Poza tym roślina prawie wcale nie ma żadnych wymagań pielęgnacyjnych.
Karmnik trzeba o jakiś czas przycinać, by odmłodzić stare byliny. Po kilku latach rośliny mogą stracić pokrój i swój dekoracyjny wygląd. Łatwo zauważyć, że ten proces się zbliża, ponieważ kępy zaczynają łysieć stopniowo od środka. Jeśli się tak dzieje, poduszkę karmnika trzeba wykopać i podzielić. Sadzonki można na nowo posadzić w podłożu. Karmnik nie wymaga nawożenia.
Karmnik ościsty po zimie
To roślina w pełni mrozoodporna, dlatego nie trzeba jej okrywać na zimę. Dobrze znosi chłód i leżący śnieg, więc nie powinno to stanowić żadnego problemu. O wiele większym kłopotem jest kondycja kęp po zimie.
Trzeba dać im trochę czasu, by odżyły. Karmnik dość szybko zaczyna wegetację, ale początkowo może być nieco oklapnięty i tracić na urodzie z powodu przebarwionych liści. Jeśli okaże się, że pod śniegiem roślina zgniła, należy usunąć uszkodzone pędy lub wręcz wykopać całą kępę. Wraz z nadejściem ciepłych dni karmnik pobudzi się do życia, ba, może okazać się, że nagle pojawiają się także nowe rośliny, całkiem daleko od tej matecznej. To dlatego, że nasionka są bardzo lekkie i wiatr bez problemu roznosi je nawet po dość dużych przestrzeniach.