Kasjopeja widłakowata - opis, wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie
Rośliny wrzosowate to wielka rodzina naprawdę ciekawych gatunków. Do niej należy właśnie kasjopeja widłakowata, roślina o nietypowym pokroju i naprawdę ładnych kwiatach. Mało popularna kasjopeja świetnie sprawdzi się w ogrodzie. Dowiedz się, jak się nią zajmować i gdzie będzie rozwijała się najlepiej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach kwitnących.
Kasjopeja widłakowata Cassiope lycopodioides – kilka słów o gatunku
Kasjopeja widłakowata to roślina podobna do konwalii i wrzosu, dlatego czasami nazywa się ją wrzosem konwaliowatym. Pochodzi z północno-wschodniej Azji, jest dość znana w Europie, ale w Polsce pojawia się rzadko. Jest mało popularna, ale często można znaleźć ją w ogrodach kolekcjonerskich. Z powodzeniem można jednak uprawiać ją w przydomowych ogrodach. Krzewinka znajduje zastosowanie na rabatach, na przykład w połączeniu z takimi gatunkami jak malwa różowa.
Krzew jest bardzo niski – ma około 20 cm wysokości, chociaż niektóre odmiany, jak na przykład ‘Randle Cooke’ mogą być nieco niższe. Początkowo ma delikatnie rozłożysty pokrój, jednak z biegiem czasu tworzy poduszki na rabacie, które składają się z rozesłanych, płożących się pędów. Łodygi ozdobione są ciemnozielonymi liśćmi. Mają łuskowatą strukturę i układają się dachówkowato na pędzie.
Kasjopeja widłakowata kwitnie od maja do czerwca i to bardzo obficie. Ma białe kwiaty o dzwonkowatym kształcie, bardzo podobne do kwiatów konwalii. Ich średnica rzadko dorasta do 6 mm, są bardzo gęsto ułożone. Są umieszczone na krótkich szypułkach, a po przekwitnięciu zmieniają się w owoce – nasienne torebki, które pękają jesienią. Kasjopeja sama rozmnaża się z nasion lub podziemnych kłączy.
Kasjopeja widłakowata w ogrodzie
Kasjopeja widłakowata jest typową rośliną wrzosowatą. Wspaniale czuje się w miejscach półcienistych lub zupełnie zacienionych. Na słońcu może wylegać lub gorzej się rozwijać, mniej także wtedy kwitnie i nie jest szczególnie dekoracyjna.
Kasjopeję sadzi się w przepuszczalnym podłożu. Stanowisko powinno być umiarkowanie żyzne i mieć kwaśny odczyn pH. Uprawa będzie łatwiejsza, jeśli podłoże będzie ciągle wilgotne, ale nie może być w nim zastoisk wodnych, dlatego przed sadzeniem warto wysypać na dno otworów niewielką warstwę drenażu (na przykład drobnych kamyczków). Przesuszenie ziemi może jednak powodować zasychanie rośliny. Kasjopeja powinna być sadzona wyłącznie w miejscach osłoniętych od wiatru, chociaż jest dość wytrzymała na mróz. Jednakże powiewy zimnego powietrza mogą być zabójcze dla roślin i niszczyć piękne kwiaty. Stanowisko przy płocie lub murze domu będzie zatem idealne dla rośliny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie wrzosów w ogrodzie?
Pielęgnacja kasjopei krok po kroku
Kasjopeja widłakowata Cassiope lycopodioides nie jest szczególnie wymagającą rośliną. Pielęgnacja w zasadzie ogranicza się do podlewania – należy podawać kępom niewielkie ilości wody dość często, a w okresie suszy nawet codziennie. Roślinę trzeba także odmładzać, poprzez regularne przycinanie raz na jakiś czas, najlepiej jesienią. Dzięki temu nowe pędy będą odnowione, a cała roślina odmłodzona. Tym samym zminimalizujesz ryzyko wylegania.
Nawożenie kasjopei nie jest konieczne. Wręcz przeciwnie, krzewinka szybko reaguje na przenawożenie, dlatego lepiej zrezygnować z podawania wieloskładnikowych preparatów mineralnych. Należy jednakże dodać chociaż trochę torfu lub kompostu z liści i trocin. Dzięki temu utrzymasz odpowiednie pH podłoża.
Roślina łatwo się rozmnaża. Jesienią można pozbierać jej nasiona, by wysiać je w nowym miejscu wiosną. Łatwiejszą opcją jest pobranie sadzonek półzdrewniałych i zielnych. Wycina się je latem, a następnie kopczykuje w wilgotnym podłożu lub umieszcza w wodzie, by wytworzyły korzenie. Krzewinka rozmnoży się szybciej, jeśli zanurzysz sadzonki w ukorzeniaczu. Uprawa nowych sadzonek także nie wymaga szczególnej uwagi, należy tylko utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności podłoża.
Kasjopeja widłakowata Cassiope lycopodioides – zastosowanie
Kasjopeja to wspaniała roślina rabatowa. Idealnie uzupełnia większe kwiaty, takie jak biedrzeniec czy malwa różowa. Kępy kasjopei rozprzestrzeniają się między nimi, wypełniają przestrzenie swoimi wspaniałymi, drobnymi kwiatami. Najczęściej jednak uprawia się ją między kamieniami na rabatach skalnych i murkach. Drobne kwiatki kasjopei to świetne towarzystwo dla lobelii, żarnowców, skalnic, zawciągów czy niskich pięciorników.
Rośliny można uprawiać także w doniczkach. W dużych kompozycjach na tarasach i balkonach dobrze prezentuje się obok niej trzykrotka. Kasjopeja ma drobne, białe kwiaty, które ładnie kontrastują z barwnymi liśćmi, którymi szczyci się trzykrotka. Najczęściej jednak roślinę sadzi się w gruncie, najczęściej w większych grupach po kilka sztuk, by stworzyły ładną i gęstą poduszkę. Ale uwaga: kasjopeja lubi się rozprzestrzeniać i często może być zagrożeniem dla innych niskich gatunków. Warto mieć to na uwadze podczas planowania przestrzeni na rabacie czy skalniku.