Aesculus x carnea – opis gatunku

Kasztanowiec czerwony jest drzewem średniej wielkości, osiągającym około 10 m – 20 m wysokości oraz 8 m szerokości. Jest mieszańcem europejskiego kasztanowca pospolitego (białego) oraz kasztanowca krwistego, rośliny pochodzącej z Ameryki Północnej. Wyróżnikiem gatunku jest szeroka piramidalna korona, tworzona na grubym pniu, o szarej korze.

Ciemnozielone liście, dłoniasto złożone, przed jesiennym opadnięciem przebarwiają się na brązowo lub pozostają zielonkawe. Pojedynczy, dość sztywny liść, o długości do 15 cm, tworzy 5 piłkowanych listków. Każdy liść jest pofałdowany, skórzasty i błyszczący – najszerszy w części środkowej. Blaszka liściowa osadzona jest na długim ogonku.

Kwiaty rozwijają się z matowych, lekko lepkich pąków - w maju i w czerwcu. Dekoracyjne kwiaty, różowe, czerwone lub czerwonopurpurowe, ujęte są w okazałe, 20-cm wiechy. Wewnątrz kwiatów widoczne są żółte naznaczenia. Owocem kasztanowca jest prawie bezkolczasta brązowoszara torebka, zawierająca pojedyncze nasiona. Nieliczne owoce tworzone są we wrześniu. Znane są również odmiany, które nie zawiązują owoców.

Kasztanowiec różowy – uprawa i pielęgnacja

Drzewo najlepiej rośnie na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku, o próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej glebie, o odczynie pH obojętnym i lekko zasadowym. Nie toleruje zastoin wodnych i zbyt mokrych stanowisk. Sadzonki kasztanowca sadzimy w ogrodzie o większej powierzchni, mając na uwadze, że Aesculus x carnea jest okazałym drzewem. Jego owoce nie zaśmiecają otoczenia tak bardzo, jak obficie owocujący kasztanowiec pospolity.

Uprawa ozdobnych roślin możliwa jest w miastach i na terenach przemysłowych, bowiem kasztanowiec czerwony nie jest wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza. Wyróżnia się odpornością na letnie upały i okresowe niedobory wody. Jest wrażliwy na zimowe spadki temperatury oraz wiosenne przymrozki - może być uprawiany na terenie całego kraju, ale na Suwalszczyźnie i na Podhalu może ucierpieć w czasie mroźnej zimy.

Kasztanowiec czerwony jest rzadziej atakowany przez szkodnika kasztanowców – szrotówka kasztanowcowiaczka. Pielęgnacja rośliny polega na systematycznym sprzątaniu opadających liści, w których zimują poczwarki inwazyjnych szkodników. Oznaką ich żerowania na drzewie jest pojawienie się na liściach czarnych martwych plam, otoczonych żółtą obwódką. Naturalnym wrogiem szkodników są ptaki. Zwalczanie szkodników polega na opryskiwaniu rośliny odpowiednimi pestycydami oraz stosowaniu specjalnych pułapek, powleczonych lepem z feromonem, dzięki czemu owady zostają wyłapane. Pułapki nie zagrażają owadom zapylającym. Cena feromonowej pułapki wynosi około 20 zł, za dwie sztuki. Na dużym drzewie zawieszamy około 5 pułapek. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie kasztanowców.

Odmiana ‘Briotti’ – kasztanowiec czerwony szczepiony na pniu

Kasztanowiec czerwony ‘Briotti’ wyróżnia się wyjątkowo pięknymi kwiatami, o karminowoczerwonych dużych kwiatach, ze złocistym naznaczeniem na wewnętrznych dwóch górnych płatkach. Kwiaty zebrane są w okazałe wiechy. Pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Nad kwitnącymi drzewami uwijają się motyle i inne owady zapylające, co dodatkowo dodaje odmianie uroku. 

 Drzewo osiąga do 10 m wysokości. Tworzy efektowną okrągłą koronę, która, w miarę, jak drzewo rośnie, przybiera jajowaty kształt. Ciemnozielone dłoniaste liście jesienią przebarwiają się na żółto i brązowo. We wrześniu drzewo owocuje. W prawie gładkich torebkach znajduje się pojedynczy kasztan. Odmiana tworzy niewielką liczbę owoców.

Sadzonki odmiany sadzimy w ogrodzie, na stanowisku słonecznym, w piaszczysto-gliniastym podłożu. Kasztanowiec ‘Briotti’ preferuje glebę umiarkowanie wilgotną, nie toleruje miejsc bardzo mokrych. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, jednak jest dość wrażliwą rośliną na zimowe spadki temperatury. Odmiana rzadko jest atakowana przez szkodniki kasztanowców. Kultywar szczepiony na pniu najpiękniej prezentuje się w ogrodzie, jako soliter, zwracający uwagę swoim efektownym wyglądem. Drzewa sadzone są także przy ulicach, w parkach i na mieszkalnych osiedlach. W towarzystwie kasztanowca czerwonego można zasadzić równie piękne okazy, takie jak, np.:

  • ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua)okazałe drzewo, przebarwiające się jesienią na czerwono i fioletowoczerwono,
  • forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia) – krzewatrakcyjnie prezentuje się na wiosnę, podczas kwitnienia. Kwitnąca złocista forsycja  i kwitnące drzewa tworzą barwną roślinną kompozycję.  Pielęgnacja krzewu to przede wszystkim cięcie forsycji, przeprowadzone po zakończonym kwitnieniu. Cięcie forsycji nie jest konieczne, gdy krzew rośnie w ogrodzie naturalistycznym.
Drzewo kasztanowiec czerwony w czasie kwitnienia, a także informacje o gatunku oraz uprawa i pielęgnacja
Kasztanowiec czerwony w ogrodzie i jego pielęgnacja, uprawa oraz wymagania rośliny krok po kroku

Sklep ogrodniczy oferuje sadzonki roślin, w atrakcyjnych cenach:

  • cena za sadzonkę kasztanowca ‘Briotti’, o wysokości 50 - 60 cm, wynosi około 60 zł,
  • ambrowiec amerykański dostępny jest za 40 zł, za sadzonkę,
  • krzew forsycji kosztuje około 10 - 16 zł za sadzonkę, w zależności od odmiany.

Porada:

Jeśli decydujemy się na zakup roślin przez Internet, upewnijmy się, że sklep internetowy zapewnia właściwe zabezpieczenie wysyłanych sadzonek.

Kasztanowiec – inne gatunki godne polecenia

Kasztanowiec plamisty (Aesculus neglecta) – to małe drzewko lub większy krzew, tworzący żółte kwiaty, z czerwonymi cętkami, zebrane w duże, 15 – cm kwiatostany. Listki, drobno piłkowane, na spodniej stronie blaszki liściowej są lekko omszone. Gatunek nie tworzy owoców. Należy do bardzo rzadko spotykanych kasztanowców.

Kasztanowiec gładki (Aesculus gabra) – niewielkie drzewo lub krzew. Występuje głównie w USA. Żółte kwiaty ujęte są w niewielkie kwiatostany. Kasztanowiec tworzy małe owoce, o łupinie z drobnymi kolcami. Rozmnaża się poprzez szczepienie na kasztanowcu białym. Liście gatunku prezentują się efektownie jesienią, gdy przebarwiają się na jasnoczerwono.

Kasztanowiec japoński (Aesculus turbinata) – występuje w Chinach oraz w Japonii. Przypomina kasztanowiec biały – ma nieco większe, od spodu sinawe liście i bardziej okazałe kwiatostany. Jako jedyny z kasztanowców nie tworzy jednego pnia. Korona drzewa zbudowana jest z kilku konarów, skierowanych od dołu ku górze. Owoce nie mają kolców. Gatunek należy do jednego z najodporniejszych na mróz kasztanowców.

Ciekawostka:

Kasztanowiec zwyczajny, biały (Aesculus hippocastanum) – ma właściwości lecznicze. Owoce pospolitego gatunku są surowcem do produkcji leków, korzystnie wpływających na układ krwionośny. Z owoców otrzymuje się także leki wykrztuśne i przeciwzapalne. Radiesteci zalecają umieszczanie kasztanów pod łóżkiem, aby przeciwdziałać negatywnemu oddziaływaniu żył wodnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny