Katalpa na pniu - opis, odmiany, szczepienie, pielęgnacja, porady
Jeżeli poszukujemy pięknego i kwitnącego drzewa do naszego ogrodu, powinniśmy zwrócić uwagę na surmię bignoniową, która jest znana również jako katalpa na pniu. Jednak zanim ta duża katalpa na pniu znajdzie się w naszym ogrodzie, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzuje się ta roślina, jak powinny być posadzone sadzonki, jakie mają one wymagania, jak przebiega ich uprawa, ale także, jakie są ceny za sadzonki roślin i gdzie je kupić.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach ozdobnych.
Katalpa na pniu - czym charakteryzuje się kwitnąca i szczepiona surmia kulista
Surmia bignoniowa - Catalpa bignonioides, nazywana jest również katalpą zwyczajną, surmią zwyczajną, czy katalpą na pniu. Warto wiedzieć, że jest to roślina, która zalicza się do rodziny bignoniowatych - Bignoniaceae. Rośliny z tej rodziny mogą być pnączami, krzewami lub też drzewami tak jak właśnie szczepione na pniu katalpy kuliste.
Warto wiedzieć, że kwitnąca katalpa kulista pochodzi z południowo-wschodnich obszarów USA, a w naszym kraju spotykana jest jedynie jako roślina uprawna. Jest to duże drzewo, które może dorosnąć do około 15-20 m wysokości, choć bardziej znana odmiana kulista 'Nana', dorasta do około 4-7 m wysokości.
Drzewo to charakteryzuje się wyprostowanym i podłużnie bruzdowanym pniem, którego kora ma szare zabarwienie. Warto wspomnieć również o tym, że roślina wytwarza bardzo charakterystyczne owoce, które są w postaci cienkościennej, łuszczynowatej i długiej torebki, osiągającej do około 20-35 cm długości. Wewnątrz torebki znajdują się malutkie i owłosione nasiona.
Liście katalpy na pniu są duże, ponieważ osiągają nawet do 25 cm średnicy i mają one szerokojajowaty kształt. Możemy je poznać również po tym, że po roztarciu wydzielają dość nieprzyjemny zapach. Najbardziej dekoracyjnym elementem, dzięki któremu roślina zyskała tak dużą popularność, jest jej kwiat. Kwiaty surmii zwyczajnych pojawiają się od VII do VIII. Mają one z reguły białe zabarwienie, ale ich środek jest żółto i fioletowo plamisty. Pojedyncze kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany.
Surmia bignoniowa szczepiona na pniu - jak uprawia się drzewo
Zanim kupimy sadzonkę tego drzewa, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie ma ono wymagania. Jest to bardzo istotne, ponieważ tylko prawidłowo dobrana gleba, nasłonecznienie, a także odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne są w stanie zapewnić nam to, że surmia będzie duża, a jej kwitnienie będzie okazałe. Zobaczmy więc, na co zwrócić uwagę podczas uprawy.
W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, że surmia bignoniowa to roślina, która najlepiej czuje się na nasłonecznionych lub ewentualnie lekko ocienionych stanowiskach, które będą osłonięte od silnego wiatru, który mógłby uszkodzić kwiaty rośliny. Dodatkowo powinniśmy także zadbać o to, by podłoże pod jej uprawę nie było zbyt wilgotne, ponieważ nie sprzyja to drewnieniu pędów i może powodować większe uszkodzenia w okresie mrozów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o surmii wielkokwiatowej i żółtokwiatowej.
Jeśli chodzi o same zabiegi pielęgnacyjne i uprawę, katalpa na pniu nie jest wymagającą rośliną. Jednak pamiętać musimy o tym, by w pierwszych latach uprawy przed nadejściem zimy zabezpieczyć ją agrowłókniną oraz ściółką z kory sosnowej. Dodatkowo zaraz po posadzeniu musimy ją podlać i zastosować podpórkę, by pień się wzmocnił. Po kilku latach, kiedy pień już wystarczająco zdrewnieje, możemy usunąć podpórkę. Podlewanie rośliny będzie konieczne również w czasie upałów i suszy.
Surmia zwyczajna - jaka jest cena i gdzie kupić sadzonki
Jeśli decydujemy się na zakup sadzonek katalpy na pniu, z pewnością interesuje nas to, jaka jest ich cena. Musimy jednak pamiętać o tym, że ceny mogą być zróżnicowane i zależą od kilku czynników. Pierwszym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na cenę, jest to, jak duża jest sadzonka naszego drzewka ogrodowego. Oczywiście im większa będzie sadzonka, tym większa będzie jej cena.
Możemy się również spotkać z różnymi cenami sadzonek, w zależności od tego, gdzie chcemy kupić rośliny i jaki jest ich producent. Pamiętajmy o tym, że inne ceny mogą być w sklepach internetowych, a inne w sklepach stacjonarnych. Z reguły jednak cena za sadzonkę surmii zwyczajnej wynosi około 20 zł, natomiast jeśli zdecydujemy się na zakup odmiany 'Nana', musimy wiedzieć, że jest to wtedy koszt w granicy około 50-70 zł.
Kiedy chcemy kupić sadzonki w sklepach stacjonarnych, pamiętajmy o tym, by zwrócić uwagę na to, w jakiej kondycji jest drzewko i czy nie ma na nim widocznych żadnych śladów chorób lub też żerowania szkodników. Co więcej, jeśli mamy taką możliwość, warto sprawdzić też stan bryły korzeniowej, a dokładniej to, czy korzenie nie są uszkodzone, przesuszone lub nie ma na nich śladu pleśni. Natomiast, jeśli kupujemy sadzonki w sklepach internetowych, wtedy musimy liczyć się z tym, że nie mamy możliwości skontrolowania roślin przed zakupem, dlatego lepiej jest korzystać z zakupów w polecanych i rekomendowanych ogrodniczych sklepach internetowych.