Ketmia róża chińska (Hibiscus rosa) – charakterystyka i odmiany

Róża chińska (Hibiscus rosa) jest gatunkiem krzewu zaliczającym się do rodziny ślazowatych. Jak sama nazwa wskazuje, roślina pochodzi z Chin, natomiast na teren Europy przywędrowała do nas na początku XVIII wieku. Mimo iż hibiskus jest wyjątkowo uciążliwy w uprawie, to jednak chętnie gości w naszych ogrodach. Może on być uprawiany nie tylko w ogrodzie, ale również w domu. Niestety przez wiele lat był określany jako trująca roślina, a nawet wywołująca nowotwory. Dlatego hodowanie w domu hibiskusa oznaczało dla domowników ogromne niebezpieczeństwo. Istnieje pewna historia, przez którą rozpowszechniła się opinia, iż ketmia róża chińska jest trująca. Podobno w jednym ze szpitali pacjenci zrywali gałązki tego pięknego krzewu. Dlatego ustawiono tabliczkę, że roślina jest trująca. Plotka bardzo szybko się rozpowszechniła i na długo ludzie nie mogli pozbyć się tego błędnego przekonania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hibiskusach.

Ketmia syryjska dorasta nawet do 2 metrów w wysokości. W zależności od odmiany wydaje kwiaty o średnicy do 15 cm. Ponadto roślina wyróżnia się szeroką gamą kolorystyczną kwiatów, zaczynając od białych, poprzez różowe, a kończąc na niebieskofioletowych. Charakterystyczna budowa kwiatów ze zrośniętymi pręcikami i słupkiem powoduje, że roślina jest jeszcze bardziej ceniona przez hodowców.

Jeżeli chodzi o popularne odmiany ketmii syryjskiej, to do nich zalicza się m.in.:

  • Ketmia syryjska niebieska
  • Ketmia syryjska fioletowa
  • Ketmia syryjska różowa
  • Ketmia róża chińska Admiral Dewey biała
  • Ketmia róża chińska Aphrodite fioletowa
  • Rosa sinensis Ardens
  • Rosa sinensis Azurii
  • Rosa sinensis Blue Bird
  • Rosa sinensis China Chiffon
Ketmia róża chińska, czyli inaczej hibiscus rosa w czasie kwitnienia, który można uprawiać w doniczce i w ogrodzie
Ketmia róża chińska – odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie, rozmnażanie

Ketmia róża chińska (Hibiscus rosa) - uprawa w doniczce i w ogrodzie

Zarówno uprawa w doniczce, jak i również w ogrodzie hibiskusa chińskiego jest bardzo wymagająca. Istotne jest, by gleba była żyzna o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Należy zatroszczyć się o to, by podłoże było cały czas wilgotne, jednak z zapewnionym drenażem. Dysponując sadzonkami w doniczce, musimy im zagwarantować odpowiedni drenaż, na przykład w postaci drobnych kamyków lub grubego żwiru na dnie doniczki. Kwitnienie jest wyjątkowo intensywne, ponieważ zaczyna się w czerwcu i trwa do września. Kwiaty pojawiają są wyjątkowo krótkotrwałe, jednak hibiskus wciąż wydaje nowe pąki. Przez cały okres kwitnienia roślina wymaga dodatkowego nawożenia specjalnymi nawozami dedykowanymi do krzewów kwitnących. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ketmii syryjskiej?

Jeżeli decydujemy się na hibiskus w ogrodzie, to na pewno ładnie zaprezentuje się on przy pergolach, altanach lub różnego rodzaju podpórkach. Jednak doskonale poradzi sobie również na trawniku lub wśród innych kwiatów na zwykłej rabacie. Istotne jest to, by stanowisko było słoneczne, a także osłonięte od wiatru. Niektóre odmiany nie są mrozoodporne, dlatego lepiej jest je sadzić w doniczce, która będzie wystawiona w ogrodzie lub na balkonie. Natomiast na sezon zimowy będziemy mogli krzew odpowiednio zabezpieczyć.

Uprawiając hibiskus w domu, wybierzmy odmiany, które będziemy mogli postawić na parapecie. Będzie nam łatwiej ją przesadzać oraz pielęgnować. Roślina powinna znaleźć się na parapecie okna o południowej wystawie. Należy pamiętać również o tym, że hibiskus ceni sobie wysoką wilgotność powietrza. Spełnienie takiego warunku w domu będzie dużo łatwiejsze, ponieważ na parapecie możemy stawiać specjalne nawilżacze powietrza. Innym domowym sposobem jest układanie na parapecie mokrych ręczników. Natomiast róża chińska na pniu w ogrodzie wymaga zraszania. Tutaj należy unikać zraszania pąków, które niestety pod wpływem wilgoci opadają. Sprawdź także ten artykuł o różach pnących w ogrodzie.

Hibiskus – pielęgnacja i rozmnażanie

Pielęgnacja hibiskusa jest dość wymagająca, ale odpowiednio przeprowadzona pozwoli nam się cieszyć niepowtarzalnymi kwiatami. Przede wszystkim nastawmy się na regularne podlewanie. Roślina nie toleruje suszy. Jednak z drugiej strony podlewanie nie może doprowadzić do przelania rośliny, dlatego róża chińska doniczkowa musi mieć zapewniony odpowiedni drenaż.

W przypadku roślin domowych, pielęgnacja obejmuje także przesadzanie rośliny. Róża chińska doniczkowa powinna być przesadzana co roku. Natomiast starsze sadzonki mogą być przenoszone do nowych doniczek co 2 lata. Rozmnażanie hibiskusa na pniu jest łatwiejsze w przypadku domowych upraw. W tym celu wykorzystujemy wierzchołkowe pędy. Rozmnażanie hibiskusa na pniu rozpoczynamy na przełomie maja i czerwca. Najlepiej jest ukorzenić pędy. Istotne jest regularne podlewanie sadzonek. Po około miesiącu młoda róża chińska doniczkowa powinna wypuścić własne pędy. Rozmnażanie hibiskusa na pniu możliwe jest również z nasion.

Jak widać, pielęgnacja róży chińskiej na pniu jest dość pracochłonna. Podlewanie, nawożenie, zraszanie czy też usuwanie przekwitłych pąków wymaga cierpliwości i poświęcenia dużej ilości czasu. Jednak patrząc na zadbany krzew na pniu możemy poczuć niebywałą satysfakcję udanej uprawy. Tym bardziej jeżeli przez całe wakacje krzew będzie obsypany pięknymi kwiatami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hibiskusie ogrodowym?

ikona podziel się Przekaż dalej