Ketmia szczawiowa – opis, występowanie, uprawa, pielęgnacja
Ketmia szczawiowa jest rośliną, która bardzo rzadko gości w naszych ogrodach. Jednak ze względu na jej przepiękne i charakterystyczne kwiaty warto zaprzyjaźnić się z byliną. Roślina dodatkowo posiada właściwości lecznicze, które są cenione przede wszystkim w medycynie naturalnej.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hibiskusach.
Ketmia szczawiowa (Hibiscus sabdariffa) – opis
Ketmia szczawiowa (Hibiscus sabdariffa) jest roślina dziko rosnąca na terenie Afryki oraz Azji. Występuje również na Filipinach, Hawajach, a także w Brazylii. Zatem można wywnioskować, że bylina doskonale czuje się w tropikalnym oraz subtropikalnym klimacie. Ze względu na swoje właściwości lecznicze, a także walory estetyczne roślinę coraz częściej sprowadza się do Europy.
Roślina sięga do 3 metrów wysokości. Zdrewniała łodyga może zatem wspinać się po specjalnie przygotowanych podpórkach, pergolach, a także ogrodzeniach. Łodygę obrastają zaokrąglone zielone liście, wśród których wyrastają imponujące kwiaty o średnicy nawet do 10 cm. Kwiat wyróżnia się jasnożółtym lub kremowym odcieniem. Drobny kielich znajdujący się wewnątrz płatków przybiera kolor od czerwonego, aż po purpurowy. Kwiat ketmii szczawiowej zapylany jest przez owady, dlatego wyróżnia się wyrazistymi gruczołami nektarowymi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ketmii syryjskiej?
Ketmia szczawiowa wyróżnia się właściwościami leczniczymi, które cały czas podlegają badaniom naukowym. Jednak najczęściej są one wykorzystywane w Indiach oraz w krajach arabskich w ramach medycyny naturalnej. Ketmia szczawiowa ma działać przeciwbakteryjnie czy też żółciopędnie. Ponadto regularnie stosowanie rośliny pomaga w walce z wysokim ciśnieniem krwi.
Hibiskus sadbariffa – uprawa i pielęgnacja
Przed wysiewem nasion, każde z nich powinno być delikatnie nacięte lub podpiłowane. Następnie na cały dzień lub noc wkładamy je do naczynia z letnią wodą. Dzięki temu ułatwimy roślinie kiełkowanie. I tak należy w przypadku ketmii szczawiowej uzbroić się w cierpliwość. Ponieważ pierwsze siewki mogą pojawić się dopiero po miesiącu.
Roślina wymaga przygotowania odpowiedniego stanowiska. Bylina najlepiej czuć będzie się na słonecznych i jasnych stanowiskach, w których temperatura będzie znacznie wyższa. Dlatego warto zadbać o to, by roślina była osłonięta od wiatru. Ketmia szczawiowa może być również uprawiana w donicy na balkonie, dzięki czemu łatwiej będzie nam zabezpieczyć roślinę przed chłodem. Podłoże powinno być o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Pod żadnym pozorem nie można doprowadzić do przesuszenia rośliny, dlatego należy regularnie nawadniać bylinę. Sprawdź także ten artykuł o różach pnących w ogrodzie.
Ketmia szczawiowa (Hibiscus sabdariffa) - ciekawostki
Jako elementy przeznaczone do spożycia wykorzystuje się kielichy kwiatów. Powinny one być zebrane po ok. 2 tygodniach od momentu przekwitnięcia rośliny. Same kielichy powinny pojawić się mniej więcej po 4 miesiącach od wysiewu rośliny. Jednak czasami na ich rozwój musimy poczekać nawet pół roku. Wysuszone kielichy są potrzebne do przygotowania napoju, który również nazywa się hibiscusem. Oprócz tego roślina sprawdza się jako przyprawa korzenna. Warto więc zdecydować się na uprawę ketmii szczawiowej nie tylko ze względu na ezgotycznie prezentujące się kwiaty. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł o róży chińskiej.