Kiedy sadzić cebulę?

Cebula – podstawowe informacje

Może być biała lub czerwona. Dostępna jest także kulista i stożkowa. Cebula, bo o niej mowa, cieszy się ogromną popularnością. Ma to związek nie tylko z jej intensywnym smakiem, lecz także właściwościami leczniczymi. W cebuli znajdują się spore ilości składników mineralnych i witamin. Ponieważ warzywo to skutecznie niszczy bakterie, sok z niego często jest wykorzystywany przy leczeniu np. infekcji górnych dróg oddechowych.

Uprawa cebuli nie jest skomplikowana, a samo warzywo nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uprawiać można je na trzy sposoby: z siewu, rozsady i dymki. Ten ostatni sposób jest najbardziej popularny.

Jak uprawiać cebulę w warzywniku?

Idealna pod uprawę cebuli jest ziemia próchniczna, której pH nie przekracza 6,5 w przypadku gleb torfowych. Aby zapewnić posadzonym dymkom najlepsze warunki, warto sięgnąć po odpowiednie, bogate w składniki pokarmowe, nawozy. Liczne kompozycje zostały zaprezentowane na stronie internetowej www.arkop.pl. Warto pamiętać, że cebula jest bardzo wrażliwa na brak np. potasu czy fosforu. Gdy nie zostaną jej zapewnione optymalne warunki, zbiory będą bardzo skąpe.

Przed umieszczeniem w ziemi dymek, czyli małych cebulek, konieczne jest spulchnienie ziemi. Warto pamiętać również o odstępach. Powinny one wynosić ok. 10 cm, a to z uwagi na fakt, że w okresie późniejszym cebulka kilkukrotnie zwiększy swoją objętość.

Pielęgnacja uprawy cebuli – o czym pamiętać?

Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku uprawy cebuli ograniczają się do regularnego usuwania chwastów z wytyczonych grządek. Należy to robić bardzo ostrożnie, bo małe cebulki łatwo uszkodzić. Od czasu do czasu warto też wzruszać ziemię między grządkami.

Jeżeli chodzi o podlewanie uprawy, to najczęściej nie jest to konieczne. Mimo że cebula ma płytki system korzeniowy, to dobrze znosi brak wody. O ewentualne nawodnienie powierzchni warto  zadbać przede wszystkim w okresach suszy.

Kiedy zbierać cebulę?

Cebula to roślina dwuletnia. Zbiera się ją dopiero wówczas, gdy co najmniej połowa szczypioru na grządce w przydomowym warzywniku jest załamana. Warto pamiętać, aby po zbiorze cebulę położyć na kilka godzin w nasłonecznione miejsce. To najprostszy sposób, aby ją wysuszyć.

artykuł zewnętrzny

ikona podziel się Przekaż dalej