Lawenda - charakterystyka rośliny

Czym charakteryzuje się lawenda - morfologia

Lawenda - Lavendula, jest rośliną, której okres kwitnienia uważa się za jeden z najpiękniejszych wśród półkrzewów. Do tego rodzaju zaliczane są między innymi bardzo popularne lawendy wąskolistne - Lavendula angustifolia, a także jeszcze bardziej okazałe lawendy francuskie - Lavendula stoechas. Rodzaj pochodzi z rodziny jasnotowatych - Lamiaceae i liczy około 40 gatunków roślin, dla których naturalnym środowiskiem są obszary śródziemnomorskie.

Wiele gatunków lawendy jest obecnie szeroko rozpowszechnionych w uprawie, dlatego lawenda w ogrodzie to widok dość często spotykany. Szczególnie w południowej części naszego kraju, gdzie poza sadzeniem lawendy w ogrodach, uprawia się je również na plantacjach.

Lawenda - Lavendula, to wiecznie zielony krzew, wydzielający charakterystyczny i bardzo przyjemny zapach, zwabiający owady zapylające. Charakterystyczne dla tych roślin są również ich szarawo zabarwione liście, pokryte kutnerem. Jednak najbardziej okazała część tych roślin to ich kwiaty, które wybarwiają się na odcienie koloru fioletowego i niebieskiego, choć znane są również odmiany o różowych i białych kwiatach. Kwiaty są drobne i zebrane w kwiatostany, które ułożone są na długiej szypułce. Jeśli zastanawiamy się, kiedy kwitnie lawenda lub też, jak długo kwitnie, powinniśmy wiedzieć, że w dużej mierze zależy to od gatunku oraz odmiany lawendy. Jednak można mniej więcej podać okres, jak długo kwitną lawendy i zazwyczaj przypada to na czas od połowy VI do połowy VII. Natomiast to, jak długo kwitnie bylina, zależy także od tego, w jaki sposób jest ona uprawiana i czy wiemy, kiedy ścinać lawendy.

Zastosowanie lawendy - gdzie wykorzystywana może być lawenda wąskolistna lub lawenda francuska

Zanim przejdziemy do tego, jakie są okresy kwitnienia, jak wygląda uprawa, podlewanie i przycinanie lawend, powinniśmy dowiedzieć się także, gdzie znajdują swoje zastosowanie te rośliny i jakie mają one właściwości. Otóż to, że lawendy w ogrodzie są roślinami ozdobnymi, jest tylko jednym z elementów, gdzie stosowana jest lawenda - Lavendula.

Powinniśmy wiedzieć, że lawenda znajduje swoje zastosowanie również w kosmetyce, ponieważ w jej kwiatach znajdują się olejki eteryczne, z których tworzone są olejki lawendowe. Olejki lawendowe wykazują właściwości uspokajające, relaksujące, a także przeciwzapalne i antyseptyczne. Dlatego tak często poleca się dodanie olejku lawendowego do kąpieli. Co więcej, takie olejki odstraszą również mole i komary.

Lawenda - Lavendula, to także bardzo miododajna roślina, z której w rejonach Morza Śródziemnego wytwarza się bardzo wysokiej jakości miód, sprzedawany na całym świecie. Co więcej, kwiaty lawendy, o ile wiemy, kiedy ścinać lawendę, mogą stać się przyprawą do naszych dań, idealnie zastępującą tymianek, rozmaryn czy też szałwię. Sprawdź także ten artykuł o sadzeniu lawendy krok po kroku.

Sadzenie lawendy i jej uprawa - co powinniśmy wiedzieć

Rozmnażanie lawendy - jak powinno się rozmnażać lawendę

Rozmnażanie lawendy - Lavendula, może być prowadzone poprzez wysiew nasion, ale także przez sadzonki lub odkłady. Jeśli chodzi o wysiew nasion, powinniśmy pamiętać, że nasiona możemy kupić w sklepie ogrodniczym, bądź też zebrać samemu z własnych upraw o ile uprawiamy czysty gatunek.

Nasiona lawendy zbiera się w momencie, gdy są one dojrzałe i wtedy wysiewamy je do skrzynek w IV. Przed wysiewem musimy jednak przygotować nasiona poprzez kilkutygodniowe wychłodzenie. Nasiona powinny być sadzone poprzez rozrzucenie i delikatne przykrycie ich piaskiem, dzięki czemu już po 6 tygodniach zobaczymy pierwsze wschody. Tak przygotowane nasiona zostawiamy do wiosny w zacisznym miejscu, a na miejsce stałe wysadzamy je jesienią.

Lawenda w okresie kwitnienia, a także kiedy kwitnie lawenda i jak długi jest okres kwitnienia lawendy
Kwitnienie lawendy, czyli jak długo kwitnie lawenda i jaki jest okres kwitnienia lawendy

Lawenda rozmnażana może być też przez sadzonki, co jest najbardziej popularnym sposobem. Dobrym terminem na ten zabieg jest koniec lata, a dokładniej okres od połowy VIII do początku IX. Warto pamiętać, by przed posadzeniem zanurzyć dolną część sadzonki w ukorzeniaczu, dzięki czemu łatwiej się przyjmie i rozkrzewi.

Sadzenie lawendy - jakie wymagania ma ta bylina

Jeśli chcemy uprawiać lawendę w ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, kiedy kwitnie lawenda, kiedy ścinać lawendy, ale przede wszystkim, jakiego stanowiska wymagają one pod uprawę. Dlatego właśnie zacznijmy od tego, że lawenda - Lavendula, wymaga nasłonecznionego stanowiska.

Dodatkowo musimy jej zapewnić dobrze zdrenowaną, lekką i przepuszczalną glebę zasadową, której pH będzie wynosiło między 6,5 a 7,5. Gleba nie musi być bardzo zasobna w składniki pokarmowe, natomiast dobrze, gdy jest chociaż średnio zasobna. Warto wspomnieć także o tym, że stanowisko do uprawy powinno być przewiewne.

Ze względu na to, że lawenda lubi gleby, w których jest duża cyrkulacja powietrza, powinniśmy zadbać o to, by nie była ona sadzona w zbyt dużym zagęszczeniu. Warto dodać, że nie powinno się jej sadzić w zagłębieniach terenu, w których jest bardzo wilgotno i tereny te są bardzo zasłonięte przed wiatrem.

Pielęgnacja lawendy - podlewanie, nawożenie i przycinanie lawendy

Przycinanie lawendy i inne zabiegi pielęgnacyjne są bardzo ważne i tak naprawdę w dużej mierze decydują o tym, jak będzie wyglądało kwitnienie naszego wiecznie zielonego krzewu. Warto więc pamiętać, że lawenda - Lavendula, w okresie suszy wymaga regularnego podlewania, uważając przy tym, by nie zamoczyć jej kwiatów i liści.

Cięcie lawendy to kolejny zabieg, należący do pielęgnacji lawendy. Wyróżniamy tu cięcie pielęgnacyjne, czyli formujące, które wykonuje się we IX. Takie cięcie ma na celu zagęszczenie rośliny i nadanie jej odpowiedniego i charakterystycznego dla gatunku i odmiany pokroju.

Innym rodzajem cięcia jest cięcie pędów kwiatowych na bukiety. Ścinanie lawendy powinno wykonywać się już w fazie początkowej kwitnienia, ponieważ tylko wtedy będziemy mieć pewność, że bukiety są trwałe. Również wtedy nasze bukiety będą utrzymywały znacznie dłużej charakterystyczny dla lawendy zapach.

ikona podziel się Przekaż dalej