Kiedy wykonać oprysk drzew owocowych - opryski jabłoni i grusz

W okresie uśpienia drzewek, w styczniu i w lutym, opryskuje się rośliny przeciwko szkodnikom, zimującym na drzewach w postaci jaj, takim jak mszyce, miodówka jabłoniowa, brudnica nieparka, czy przędzik przedzimek. Obfite pryskanie drzewek na wiosnę, stosowane na robaka, pozwoli pozbyć się larw misecznika śliwowego i gąsienic wydłubeczka oczateczki. W razie silnego porażenia chorobą grzybową – parchem jabłoni - należy kropić rośliny przed bezpośrednim kwitnieniem. Skuteczne opryskiwanie musi być obfite, dokładnie pokrywające odpowiednim preparatem całą roślinę, ze zwróceniem szczególnej uwagi na pędy wierzchołkowe.

Wczesną wiosną, w lutym i w marcu, szczególnie dokładnie opryskuje się pękające pączki. Oprysk stosuje się na parcha gruszy, brunatną zgniliznę drzew ziarnkowych oraz na szkodnika kwieciaka jabłkowca. Od ukazania się kwiatostanów do zaróżowienia się pąków kwiatowych, stosujemy opryskiwanie przeciwko gąsienicom, zwojkówce i brudnicy nieparce oraz mszycom i chrząszczom. Wiosenne opryski zapobiegają parchowi gruszy i jabłoni oraz brunatnej zgniliźnie drzew ziarnkowych. Po opadnięciu płatków kwiatowych konieczny jest oprysk na parcha jabłoni i gruszy, mączniaka jabłoni oraz przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew ziarnkowych.

W czasie wzrostu owoców, po czerwcowym opadzie zawiązków, należy stosować preparaty przeciw, między innymi, parchowi jabłoni i gruszy, przeciw mączniakowi jabłoni, brunatnej zgniliźnie oraz przeciw szkodnikom – owocówce jabłkóweczce, przędziorkom, zwójkówkom i mszycom. Na dobrze wykształcone owoce, w sierpniu, opryskom poddaje się późne odmiany, co uchroni je od grzyba chorobotwórczego, np. parcha, występującego w przechowalniach.

Kiedy opryskuje się wiśnie, czereśnie, śliwy oraz brzoskwinie i morele?

Kiedy pryskać drzewka owocowe wiśni i czereśni?

W okresie bezlistnym, do czasu poprzedzającego nabrzmienie pąków, wiosenne opryskiwanie drzewek wiśni i czereśni zapobiegnie rozwojowi szkodników – mszyc, piędzika przedzimka, czerwców oraz innych. Pryskanie odpowiednimi preparatami stosowane jest na raka bakteryjnego, dziurkowatość liści i brunatną zgniliznę. Po okwitaniu, gdy opadną płatki kwiatów, zapobiegamy, w razie potrzeby, szarej zgniliźnie drzew pestkowych, dziurkowatości liści oraz zwalczamy gąsienice, mszyce, muchy nasiennice, piędzika przedzimka i inne szkodniki.  Pierwszy oprysk przeprowadzamy dwa tygodnie po okwitaniu, natomiast drugi – dwa tygodnie później. W czasie opadania liści, drzewka wrażliwe na raka bakteryjnego opryskuje się odpowiednim środkiem na początku i pod koniec opadania liści. Odmiany odporne można kropić jeden raz.

Kiedy pryskać drzewka owocowe śliw?

Śliwy należy opylać odpowiednimi preparatami na wiosnę, w okresie bezlistnym oraz przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia i po kwitnieniu. Bardzo ważne jest zwalczanie mszyc, przenoszących wirusową chorobę - szarkę śliwy. Równie istotne jest zwalczenie pierwszego pokolenia szkodnika - owocówki śliwkóweczki, aby nie rozprzestrzenił się w drugim pokoleniu, co doprowadzi do robaczywienia owoców. Drzewka najlepiej opylać wieczorem, aby uniknąć zatrucia pszczół. W czasie deszczowej i zimnej aury opóźniamy zabieg pryskania.

Sad z drzewami jabłoni, porady na temat oprysków drzew owocowych
Kiedy opryskuje się drzewa owocowe, aby nie zostały zaatakowane przez szkodniki, chemiczne opryski drzew

Kiedy pryskać drzewka owocowe brzoskwini i moreli?

Uwaga! Nie należy opylać drzewek brzoskwiń i moreli wiosną, jeśli były owijane na zimę w słomę – oprysk przeprowadzamy wówczas jesienią. Opryski należy stosować w okresie uśpienia drzew, tuż przed nabrzmieniem pąków i przed otwarciem pąków oraz po kwitnieniu. Zabiegi ochronne skuteczne są na robaka, np. zapobiegają rozwojowi zimującym formom szkodników, głównie mszyc. Opryskiwanie drzew – pni i konarów – stosowane jest na choroby, takie jak kędzierzawość liści, szara zgnilizna drzew pestkowych oraz dziurkowatość liści. W czasie przewlekłych opadów, po okresie kwitnienia, ważne jest opryskiwanie roślin przeciwko parchowi brzoskwini. Następne opryski należy stosować co 10 - 14 dni. Sprawdź także ten artykuł na temat przycinania drzew owocowych krok po kroku.

Opryski drzewek owocowych – porady

Pestycydy, używane do oprysków drzew owocowych, należy przechowywać w zamykanym pomieszczeniu, w miejscu oddalonym od składowanej żywności i zabezpieczonym przed dostępem przez dzieci i inne niepowołane osoby. Po każdym oprysku środkiem na szkodniki oraz preparatem grzybobójczym, należy dokładnie się umyć.

Przed zastosowaniem odpowiedniego preparatu zapoznajemy się z instrukcją używania, a wszelkie czynności, związane z mieszaniem lub ważeniem pestycydów, wykonujemy w gumowych rękawicach i w ochronnym ubraniu. Po zabiegu opryskiwania, przez 48 godzin nie wchodzimy do sadu lub do ogrodu, nie wypuszczamy tam również zwierząt. Opryski drzew przeprowadzamy wieczorem, w czasie bezwietrznej pogody, po zakończonym oblocie pszczół.

Ogrodnicy, dbający o ekologiczny sposób uprawy roślin, docenią właściwości preparatu POLYVERSUM WP. Swoją wyjątkowość środek zawdzięcza obecności żywego niepatogenicznego grzyba Pythium oligandrum. Stosowanie  POLYVERSUM WP pozwala uwolnić korzenie i części nadziemne roślin od grzyba chorobotwórczego, jednocześnie wzmacniając odporność roślin na choroby. Biofungicyd nie szkodzi zwierzętom - może być używany w czasie przelotów pszczół.

Na kompostownik przeznaczamy tylko nieuszkodzone pędy i gałązki, pozostałe z cięcia drzewek. Warto wykorzystać trzyczęściowy kompostownik z palet, umożliwiający składowanie materiału kompostowanego – w jednej części, magazynowanie kompostu przerobionego – w części drugiej oraz umieszczenie gotowego kompostu – w pojemniku trzecim. Kompostownik z palet to dobry i tani sposób na drewniany estetyczny kompostownik.

ikona podziel się Przekaż dalej