Kiedy rozpoczyna się pylenie brzozy? Wyjaśniamy, kiedy pyli brzoza
Brzoza, tak samo, jak i niezapominajka alpejska, czy ostróżka wieloletnia, to roślina, która jest spotykana w Polsce. Niestety brzozy, w przeciwieństwie do ostróżek wieloletnich lub niezapominajek alpejskich, mogą stać się utrapieniem dla pewnej grupy osób, które wykazują alergię na jej pyłki. Zobaczmy więc, jak długo i kiedy pyli brzoza, w czym pomaga kalendarz pylenia, jakie stężenie pyłków ma brzoza w trakcie kwitnienia, a także, jakie są objawy alergii.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o brzozach.
Kalendarz pylenia - co to jest i w jaki sposób może nam pomóc
Kalendarz pylenia - kilka słów na temat kalendarza
Jeśli jesteśmy alergikami, bardzo przydatne mogą okazać się dla nas kalendarze pylenia. Jednak zanim zajmiemy się tym, w jakim okresie kwitną rośliny, powinniśmy dowiedzieć się, co to jest właściwie kalendarz pylenia i w czym nam on może pomóc. Warto wiedzieć, że jest to bardzo pomocna rzecz, która przyda się każdemu alergikowi.
Zacznijmy więc od tego, że alergia, szczególnie długa, to okres bardzo ciężki dla alergików. Stan ten wielokrotnie wiąże się z bardzo poważnymi objawami, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie właśnie tej grupie osób. Dlatego też powstały kalendarze pylenia, które pokazują nam, kiedy pylą brzozy, topole i inne rośliny mniej lub bardziej alergizujące.
Kalendarz pylenia to tak naprawdę spis, w którym znajdują się najbardziej alergizujące rośliny, a także opisane jest tam, kiedy one kwitną i pylą. Dodatkowo w kalendarzach pylenia określane są też stężenia pyłków. Jednak posiadanie kalendarza pylenia nie oznacza, że będziemy wiedzieć, jak prawidłowo z niego korzystać.
Kalendarz kwitnienia - jak rozpoznać kwitnienie u roślin i wiedzieć, jakie mają stężenie pyłków
Pierwszym bardzo ważnym elemetem jest mapa. Na mapie musimy odnaleźć region, w którym mieszkamy. Pamiętajmy o tym, że na południu, wschodzie, zachodzie, północy, czy też w środkowej części kraju, temperatury powietrza mogą się między sobą różnić. Właśnie dlatego okres wegetacji roślin i ich kwitnienie mogą się różnić w zależności od tego, w jakim regionie mieszkamy.
Mapa składa się z kilku elementów, a mianowicie z wymienionych alergenów, miesięcy, kwartałów, a czasem i tygodni. Na mapie zaznaczone mamy kolorami stężenie pyłków w kolejnych miesiącach. Z reguły pod mapą znajdziemy legendę, która wyjaśnia nam, jaki dany kolor ma znaczenie.
Bardzo ważne jest jednak to, jeśli chcemy korzystać z kalendarza pylenia i chcemy wiedzieć, kiedy zakwitną rośliny, a także jakie mają one stężenie pyłków, aby korzystać z kalendarza, który został opublikowany przez renomowane portale, które mają związek z medycyną i są przygotowywane w uniwersyteckich ośrodkach medycznych.
Co więcej, powinniśmy mieć na uwadze to, że w każdym roku, stężenie pyłków może się różnić. Dlatego też powinniśmy na bieżąco sprawdzać kalendarze, by wiedzieć, jaki jest okres pylenia brzozy, czy też topoli lub traw. Podsumowując więc, kalendarz pylenia przyda nam się, zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy alergikami. Dzięki niemu możemy sprawdzić, czy niezapominajka alpejska, ostróżka wieloletnia, brzoza, czy inna rośliny, wykazuje duże stężenia pyłków, które wpływają na stan naszego zdrowia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o brzozie brodawkowatej.
Pylenie brzozy - co powinny wiedzieć osoby, u których występuje alergia
Jak długo i kiedy pyli brzoza - warto wiedzieć
Pylenie brzozy stanowi duży problem dla wielu osób, które mają problem z alergią. Dlatego też powinniśmy wiedzieć, kiedy zaczyna się pylenie brzozy i jak długo ono trwa. Z pewnością pomoże nam to w ustaleniu wszelkich objawów związanych z alergią na pyłki właśnie tej rośliny.
Brzoza to drzewo, które pyli w okresie od końca marca do początku czerwca. Musimy je dna wiedzieć, że co roku stężenie pyłków może się różnić i rozkłada się zupełnie inaczej. Warto pamiętać także o tym, że przy ładnej pogodzie objawy u alergików mogą przejawiać się nawet przez około 5 tygodni, co jest długim okresem. Natomiast kiedy pogoda jest deszczowa i zimna, wtedy objawy występują krócej, natomiast z reguły są one bardziej intensywne.
Tutaj warto też zaznaczyć to, że pylenie brzozy najwcześniej rozpoczyna się w zachodniej i centralnej części Polski, natomiast zdecydowanie później zaczyna się ono na północno-wschodnich obszarach naszego kraju. Ważne jest również to, że najmocniejsze pylenie brzozy przejawia się wieczorami i po południu. Pylenie brzozy to dość gwałtowny moment, przez co z objawami alergii spotkamy się bardzo niespodziewanie. Stężenie pyłków brzozy w powietrzu jest wtedy bardzo duże i pojawia się nagle. Co ciekawe, jeden kwiat brzozy może wyprodukować nawet do 20000 ziaren pyłku.
Reakcje krzyżowe i stężenie pyłków - te informacje mogą nam pomóc
Reakcje krzyżowe, czyli alergie krzyżowe, pojawiają się dość często. Zjawisko to występuje wtedy, kiedy jesteśmy uczuleni np. na pyłki brzozy, a dodatkowo mamy również alergię na inną rośliną, która jest spokrewniona z brzozą, ma podobną budowę lub ma w sobie komponent alergenu, co powoduje u nas nasilone objawy alergii.
Warto wiedzieć, że alergicy, którzy wykazują objawy alergii na pyłki, mogą mieć nasilone objawy, jeśli w czasie pylenia brzozy mają styczność z innymi pylącymi drzewami lub też, kiedy zjedzą jakieś zioło, warzywo czy owoc. Dlatego też warto wiedzieć, po jakich roślinach mogą pogorszyć się nasze objawy alergiczne.
Jeśli chodzi o owoce, objawy mogą się nasilić po zjedzeniu oliwek, orzechów laskowych, jabłek, wiśni, śliwek, pomarańczy, brzoskwini, sezamu, melonów, czy też ziaren słonecznika. Dodatkowo objawy nasilają się bardzo często, gdy zjemy ziemniaki, seler, kukurydzę, marchew, pietruszkę, czy inne rośliny strączkowe. Warto pamiętać, że na nasilenie się objawów wpływ mają również tytoń, lateks, mak, pieprz, ale także pyłki dębu, olchy, leszczyny, chwastów, buku i tymotki.
Objawy alergii na pyłki brzozy - jak przejawia się alergia
Jeśli podejrzewamy u siebie reakcję alergiczną na pyłki brzozy, powinniśmy dowiedzieć się w pierwszej kolejności, jakie objawy towarzyszą właśnie tej alergii. Dodatkowo też warto rozdzielić te objawy na takie, które wywołane są pyłkami brzozy, a te, które wywołane są przez reakcje krzyżowe.
Zacznijmy więc od reakcji, które spowodowane mogą być alergiami krzyżowymi. Otóż alergicy w okresie pylenia brzozy i w momencie pojawienia się dodatkowego czynnika powodującego nasilenie się objawów alergii, mogą skarżyć się na pieczenie w ustach, świąd podniebienia i ust, ale również świąd w uszach, nosie, czy na języku. Bardzo często możemy spotkać się również z pokrzywką, która występuje bezobrzękowo lub z obrzękiem.
Pyłek brzozy wpływa negatywnie przede wszystkim na nasze oczy oraz nos. Dlatego najczęściej pojawiającymi się objawami są wodnisty katar, kichanie, swędzenie nosa, czy też swędzenie oczu i ich przekrwienie. Natomiast czasami możemy spotkać się również z poważniejszymi objawami, jakimi są pokrzywka na skórze, kaszel, obrzęki wokół ust, duszności, a nawet i astma. W tym przypadku konieczne jest zażywanie leków przeznaczonych dla alergików, które stłumią alergię. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie testów alergicznych, które określą, na co jesteśmy uczuleni, przez co lekarz będzie mógł nam przypisać odpowiednie dla naszej alergii leki.