Kiedy sadzić hortensje?

Chcąc zacząć uprawę hortensji, powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się tego, kiedy sadzić hortensje. Zacznijmy więc od tego, że hortensję drzewiastą, hortensję bukietową i inne odmiany tych roślin powinno się sadzić w pochmurne dni, najlepiej we wczesnych godzinach porannych. Właśnie wtedy możemy ominąć nagłych skoków temperatur, które mogą zagrażać naszym roślinom.

Wysadzenie hortensji do gruntu może być prowadzone od wiosny aż do późnej jesieni, a dokładniej od IV do IX. Lepiej jest jednak przystępować do sadzenia hortensji jesienią. Pamiętajmy jednak, że aby kwitnienie roślin było okazałe, w momencie, gdy sadzimy je wiosną, wymagają one obfitego i regularnego podlewania przez cały okres wegetacji. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie hortensji jesienią, musimy uważać na przemarznięcia korzeni, dlatego pamiętajmy, aby zabezpieczać ich system korzeniowy na zimę.

Istotne jest także to, że bez względu, czy jest to sadzenie hortensji jesienią, czy wiosną, po zakupie rośliny musimy ją możliwie jak najszybciej zasadzić. Jeśli już chcemy ją chwilę przechować, musimy zapewnić osłonięte od wiatru i zacienione miejsce, a dodatkowo musimy ją regularnie podlewać. Tylko wtedy unikniemy przesuszenia bryły korzeniowej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.

Sadzenie hortensji do gruntu - zabiegi, które wykonujemy przed sadzeniem

Zanim przejdziemy do tego, jak sadzić hortensje, powinniśmy dowiedzieć się również, jakie zabiegi należy wykonać przed tą czynnością. W tym przypadku chodzi tutaj głównie o to, jaka ziemia do hortensji jest najlepsza, bo ma to bardzo duży wpływ na to, jak będzie wyglądało i postępowało kwitnienie.

Jeśli chcemy w swoim ogrodzie zasadzić hortensję drzewiastą, ogrodową lub bukietową, musimy pamiętać o tym, że wymagają one przewiewnego, żyznego, przepuszczalnego, utrzymującego wilgotność podłoża o uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych. Dobrze jest, by odczyn pH gleby wynosił 4,5-5,5.

Przed posadzeniem, ziemię do hortensji musimy odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności odchwaszczamy terytorium, na którym zamierzamy posadzić roślinę, a następnie dostosowujemy odczyn kwasowości gleby. Gleby, które mają za wysoki odczyn pH, musimy zakwasić. Najlepiej jest użyć do tego nawozów zakwaszających, kwaśnego torfu wysokiego lub przekompostowanej kory sosnowej. Gleby, które są mocno przepuszczalne, lekkie i ubogie w składniki pokarmowe musimy wzbogacić. Do tego używany jest kompost lub substrat torfowy. Z kolei gleby ciężkie i bardzo zbite musimy przygotować rok wcześniej poprzez przekopanie gleby na głębokość około 20-30 cm z korą sosnową wymieszaną z kompostem, torfem lub żwirem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji ogrodowej?

Sadzenie hortensji do gruntu

To, jak sadzimy hortensje, jest bardzo ważne, ponieważ trzymając się prawidłowych zasad sadzenia, mamy większe szanse, że rośliny się nam przyjmą. Natomiast w przypadku nieodpowiednich warunków, nie będą one dobrze kwitły, a dodatkowo są bardziej narażone na choroby.

Sadzenie hortensji do gruntu zaczynamy od wykopania dołka. Musi on znajdować się na takiej samej głębokości, jaką wysokość ma doniczka i powinien być dwukrotnie większy od jej średnicy. Na jego dnie układamy 5 cm warstwę obornika, kwaśnej próchnicy i ziemi ogrodowej. Produkty te musimy wymieszać w stosunku 1:1:2. Jeśli sadzenie odbywa się na glebie ciężkiej, dołek musi być trochę głębszy, bo na spód musimy ułożyć warstwę drenażu np. z drobnych kamyczków.

Po przygotowaniu dołka roślinę wyciągamy z doniczki i rozluźniamy jej bryłę korzeniową, a długie i uszkodzone korzenie obcinamy. Dzięki temu hortensja lepiej przyjmie się w nowym miejscu. Pamiętajmy, że hortensja musi być zasadzona na takiej samej głębokości, w jakiej rosła w doniczce. Wyjątkiem są jedynie gleby piaszczyste, na których sadzi się ją o 3-4 cm głębiej.

Sadzonka hortensji i sadzenie hortensji, a także porady kiedy sadzić hortensje, również hortensje bukietowe, ogrodowe i drzewiaste
Kiedy sadzić hortensje? Praktyczny poradnik sadzenia i przesadzania

Powinniśmy również wiedzieć, jak gęsto sadzić hortensje. Otóż karłowe odmiany sadzi się w rozstawie 50 × 50 cm, a silnie rosnące w rozstawie 100 × 100 cm. Odległość od muru hortensji pnących powinna natomiast wynosić 30-100 cm i w tym przypadku warto zastosować podpory, które dodatkowo pomogą im się wspinać. Wykorzystuje się do tego haczyki, które montuje się do ścian, a na nich zawiesza się np. siatkę o grubych oczkach. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji pnącej w ogrodzie.

Hortensje w ogrodzie - pielęgnacja po wysadzeniu

Jeśli już wiemy, jak i kiedy sadzić hortensje bukietowe, ogrodowe i inne, możemy przejść do zasad pielęgnacji po posadzeniu roślin. Pamiętajmy więc, że zaraz po posadzeniu krzewów należy dokładnie ugnieść glebę wokół pnia, tak, by utworzył się niewielki dołek, w którym zatrzyma się woda. Wtedy obficie podlewamy hortensje, a kiedy woda wsiąknie, dosypujemy jeszcze podłoże w miejscach, gdzie został odsłonięty system korzeniowy.

Dodatkowo wokół pnia warto rozłożyć 6-10 cm warstwę ściółki, dzięki której unikniemy nadmiernego odparowywania wody z podłoża, a dodatkowo sprawimy, że system korzeniowy będzie chroniony przed zimą i upałem. Możemy do tego zastosować liście dębowe, trociny z drzew iglastych, przekompostowaną korę sosnową lub mieszankę torfu i kory.

Hortensje to piękne krzewy, które charakteryzują się obfitym kwitnieniem i specyficznym zapachem. Stanowią one niesamowity element kompozycyjny praktycznie we wszystkich ogrodach, a nawet przy ścianach budynków. Jeśli wiemy, kiedy sadzić hortensje i jak to robić, możemy być pewni, że już niedługo odwdzięczą się nam one pięknem swoich kwiatów. Dodatkowym elementem dekoracyjnym może być również posadzenie wokół nich niskich, płytko korzeniących się i zadarniających roślin ozdobnych, takich jak np. barwinek pospolity, czy bluszcz pospolity, które poza atutami wizualnymi spełniają także taką rolę, jak ściółka. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji drzewiastej w ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej