Kiedy sadzić i przesadzać lilie? Praktyczne porady krok po kroku
Lilie (Lilium) są dekoracyjną cebulową byliną, chętnie uprawianą w ogrodzie ze względu na zjawiskowej urody kwiaty, które kwitną od wiosny do jesieni. W hodowli spotykane są głównie lilie ogrodowe, na które składają się liczne odmiany mieszańcowe. Problemy uprawowe poszczególnych gatunków i odmian związane są najczęściej z nieodpowiednim odczynem pH gleby oraz niewystarczającą wytrzymałością roślin na zimowe spadki temperatur. Rośliny właściwie uprawiane są efektowną ozdobą ogrodu przez wiele lat. Przeczytaj, kiedy sadzić lilie i jak wygląda rozsadzanie lilii ogrodowych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o liliach.
Lilie ogrodowe – wymagania uprawowe
Lilie ogrodowe (Lilium hybridum) obejmują odmiany mieszańcowe, o zróżnicowanym wzroście oraz bogatej kolorystyce oryginalnych kwiatów, ujętych w kwiatostany. Lilie kwitną od maja do końca sierpnia. Niektóre odmiany utrzymują kwiaty do września. Często są uprawiane w pojemnikach, a także na kwiat cięty. Jako byliny wieloletnie, mogą pozostawać na rabatach ogrodowych, w tym samym miejscu, przez 2 – 3 lata. Najpiękniej wyglądają nasadzone w grupach, a niektóre niskie odmiany nadają się do ogrodów skalnych, w miejscach o większej wilgotności gleby.
Odpowiednim stanowiskiem dla roślin jest słoneczne lub lekko zacienione miejsce, o żyznej i próchnicznej i przepuszczalnej ziemi. Byliny w większości preferują lekko kwaśny odczyn pH gleby (5,5 – 6,5). Musimy zwrócić uwagę, by ziemia pozostawała umiarkowanie wilgotna. Dobrym sposobem na utrzymanie wilgoci w podłożu jest ściółkowanie stanowiska lub nasadzenie na liliowej rabacie niskich roślin, o płytkim systemie korzeniowym. Dostarczamy liliom większej ilości wody na początku sezonu wegetacyjnego, w czerwcu oraz w czasie letnich upałów. Na rozwój roślin niekorzystny wpływ mają zastoiny wodne, prowadzące do gnicia cebul lilii.
Pielęgnacja lilii polega na wycinaniu przekwitłych kwiatostanów. Pozostawiamy łodygę i liście. Zapewnimy w ten sposób roślinie piękny wygląd, a nietworzenie przez nią owoców i nasion, wzmocni kondycję cebul. Zaprzestajemy podlewania lilii na miesiąc przed zakończeniem wzrastania. Po zaschnięciu nadziemnej części lilii, należy ją przyciąć tuż nad ziemią. W zimniejszych rejonach Polski warto zabezpieczyć rabaty z zimującymi cebulami, okrywając je agrowłókniną, trocinami lub ściółką. Zabezpieczenia przed mrozem wymagają zwłaszcza delikatne lilie orientalne. Lilie, hodowane w donicach, na czas zimowego spoczynku przenosimy do nieogrzewanego pomieszczenia. Podłoże w pojemnikach powinno pozostawać lekko wilgotne.
Jak głęboko i kiedy sadzić lilie? – Najlepszy termin sadzenia lilii
Głębokość i termin sadzenia lilii zależą od ich gatunku i odmiany. Najlepszy termin sadzenia lilii przypada na wrzesień i początek października, w czasie słonecznej aury. Spotyka się także lilie, które wymagają sadzenia na początku sierpnia, np. lilia biała (Lilium candidum). Zdrowe cebule lilii mają nieuszkodzone korzenie i nie są wyschnięte. Uszkodzone części cebul i korzeni – usuwamy. Cebule lilii należy szybko wysadzić na rabatach.
Przed sadzeniem wzbogacamy podłoże rozłożonym kompostem, zmieszanym z torfem, ziemią liściową i piaskiem lub nawozami wieloskładnikowymi, zawierającymi fosfor, potas i azot. Podstawowe nawożenie przeprowadzamy na dwa tygodnie przed sadzeniem cebul. Na dno dołka, w którym umieścimy cebule, wsypujemy warstwę drenażową, np. żwiru, na niej powinna znaleźć się warstwa piasku i warstwa żyznej ziemi, w której zasadzimy cebule.
Ważne jest, jak głęboko posadzimy cebule lilii. Przyjmuje się, że zalecana głębokość sadzenia, mierzona od powierzchni gleby, powinna wynosić trzykrotną wysokość cebulki. Mniejsze cebulki sadzi się płycej, duże cebule – głębiej. Wierzchołki wzrostu muszą być skierowane do góry. Cebule, umieszczone w dołku, zasypujemy ziemią. Warto posadzić cebule w niewielkich specjalnych koszykach, wykonanych z drutu lub plastiku. Skutecznie zabezpieczą cebule lilii przed szkodnikami i ułatwią nam ich wykopanie. Lilie sadzimy w rozstawie co 20 cm – 30 cm. Większe okazy wymagają nasadzenia co 50 cm.
Uwaga! Niektóre gatunki lilii wymagają większej głębokości posadzenia cebul. Lilie Dawida oraz lilie wspaniałe sadzimy na głębokości około 30 cm. Mniejszej głębokości wymaga lilia biała. Jej cebulki sadzimy płytko pod powierzchnią gleby. Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy sadzić lilie.
Kiedy przesadzać lilie? – Rozsadzanie lilii krok po kroku
Hodowcy-amatorzy zadają sobie pytanie, kiedy przesadzać lilie ogrodowe. Z pewnością przesadzania wymagają lilie rosnące w zbyt dużym zagęszczeniu. Na inne stanowisko rozsadzamy rośliny, które w dotychczasowym miejscu nie rozwijają się w zadowalający sposób, bo, np. gleba nie spełnia wymogów uprawowych. Często o przesadzeniu roślin decydują względy estetyczne – chęć upiększenia kolejnych zakątków w ogrodzie oraz tarasów i balkonów.
Cebule na rabatach pozostają w glebie przez 2-3 lata. Łatwo je odszukać, jeśli zasadziliśmy je w specjalnych koszyczkach. Cebule lilii, po zakończonym kwitnieniu, każdego roku dzielą się na dwie części i tworzą cebulki przybyszowe. Wykopujemy je z ziemi na przełomie września i października. Do wykonania pracy wybieramy pogodny słoneczny dzień. Po wykopaniu, oddzielamy powstałe cebulki. Nie jest zalecane ich przechowywanie, ze względu na trudność w utrzymaniu odpowiedniej temperatury otoczenia i wilgotności podłoża.
Cebule czyścimy, usuwając uszkodzone fragmenty. Kiedy przesadzać lilie na nowe miejsce? Czynimy to w ciągu kilku dni od wykopania. Powinny trafić na nowe stanowisko najpóźniej na początku października, co umożliwi roślinom ukorzenienie się przed nastaniem przymrozków. Przesadzanie przeprowadzamy w czasie bezdeszczowej aury, postępując tak, jak w czasie sadzenia.