Sadzenie lilii ogrodowych – termin sadzenia dekoracyjnych roślin

Cebulki lilii, przeznaczone do nasadzenia, powinny być zdrowe, bez śladów uszkodzenia i bez przebarwień na łuskach. Najlepiej zasadzić cebule zaraz po ich zakupie, co gwarantuje uzyskanie pięknych kwiatów. Lilie sadzimy w skupiskach, w osłoniętej od wiatru części ogrodu. Rośliny preferują słoneczne ciepłe stanowiska, o przepuszczalnej i żyznej glebie. Dobrze rosną w ziemi o kwaśnym odczynie pH (5,5 - 7). Lilie nie lubią ciężkich i mokrych gleb.

Zanim cebule znajdą się w podłożu, musimy stanowisko odchwaścić i spulchnić. Glebę przygotowujemy z odpowiednim wyprzedzeniem, by ziemia osiadła i cebulki lilii znalazły się na właściwej głębokości. Na dwa tygodnie przed sadzeniem nawozimy ziemię nawozami wieloskładnikowymi, zawierającymi fosfor, potas i azot, w dawce 50 g/m2. Po nasadzeniu lilie powinny otrzymać drugą dawkę nawozów. Przed samym nasadzeniem powierzchnię lekko zagrabiamy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o liliach.

Kiedy sadzić lilie i jak głęboko sadzić lilie?

Jak sadzić i jak uprawiać lilie w ogrodzie? Cebule lilii sadzimy wiosną lub jesienią. Wiosenny termin sadzenia lilii kwitnących późną wiosną i latem, trwa od kwietnia do maja. Możemy również sadzić lilie jesienią – we wrześniu - do połowy października. Późniejszy termin sadzenia dotyczy lilii, które zakwitną najwcześniej. Pamiętajmy, że rośliny muszą zdążyć się ukorzenić przed nadejściem zimy. Dla ochrony przed zimowym spadkiem temperatur osłaniamy nasadzenia słomą, liśćmi i przysypujemy torfem.

Przyjmuje się, że głębokość sadzenia powinna być równa trzykrotnej wysokości cebuli. Jest to jeden z najważniejszych czynników, od którego zależy kwitnienie lilii. Głębokość sadzenia oraz rozstawa zależne są od gatunku i odmiany. Małą łopatką robimy odpowiednio głębokie dołki, najczęściej na 10-15 cm. Niskie odmiany sadzimy co 25 cm, natomiast wysokie lilie – co 30-50 cm. Poszczególne cebule umieszczamy w dołku piętką do dołu, a wierzchołkami wzrostu – do góry. Cebulki lilii lekko wciskamy w podłoże i przesypujemy ziemią. Po posadzeniu, rośliny obficie podlewamy, by woda dotarła do cebulek. Zwracamy uwagę, by nie utworzyło się na powierzchni błoto, gdy wody będzie za dużo. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie lilii azjatyckiej?

Kiedy sadzić lilie doniczkowe?

Uprawa lilii w pojemnikach umożliwia ozdobienie wnętrza wspaniałymi efektownymi kwiatami. Lilia doniczkowa wymaga głębokich pojemników, o głębokości około 40 cm. Na dnie doniczki układamy drenaż, po czym doniczkę wypełniamy żyzną i przepuszczalną ziemią, z domieszką gliny, co pozwoli utrzymać właściwą wilgotność podłoża. Zdrowe cebulki lilii sadzimy wiosną, w marcu, by latem cieszyć się kwiatami. Lilie podlewamy i regularnie nawozimy. Do uprawy pojemnikowej nadaje się niewysoka lilia azjatycka oraz lilia orientalna. W donicach hodowana jest również wspaniała lilia afrykańska, osiągająca 80 cm wysokości. Sprawdź także ten artykuł o uprawie lilii doniczkowych.

Lilie ogrodowe w czasie kwitnienia, a także sadzenie lilii ogrodowych i kiedy sadzić lilie oraz jak głęboko sadzić lilie
Kiedy sadzić lilie? Praktyczny poradnik, terminy, porady, wskazówki

Kiedy sadzić lilie w ogrodzie? Przegląd atrakcyjnych gatunków

Lilia tygrysia Lilium lancifolium – dorasta do 150 cm wysokości. Jej wspaniałe jaskrawo pomarańczowe kwiaty, o średnicy około 10 cm, są nakrapiane na wewnętrznej stronie płatków. Lilia mocno pachnie. Cebule sadzi się wiosną, by na przełomie lipca i sierpnia roślina zakwitła. Lilie tego gatunku są odporne na zimowe spadki temperatury. Źle znoszą przesadzanie, więc należy przemyśleć wybór stanowiska, na którym będą rosły przez wiele lat. Roślina jest trująca, więc należy zwrócić uwagę na zwierzęta i dzieci, przebywające w jej pobliżu.

Lilia złotogłów Lilium martagon – roślina w stanie dzikim spotykana jest Europie i na terenach Azji. W Polsce objęta jest całkowitą ochrona gatunkową. Lilia uprawiana jest w ogrodach, dekorując grządki pięknymi kwiatostanami, składającymi się z wielu białych lub fioletoworóżowych pachnących kwiatów. Płatki kwiatów znaczą bordowe nakropienia. Rośliny dorastają do około 1 m wysokości. Lilie preferują gleby przepuszczalne, zasadowe, o odczynie pH powyżej 7. Cebule sadzimy wiosną. kwiaty pojawią się w czerwcu i w lipcu.

Lilie drzewiaste są wieloletnimi mieszańcami lilii orientalnych i lilii trąbkowych, mogącymi osiągać do 250 cm wysokości. Kwiatostany zawierają bardzo wiele kwiatów, nawet 50 sztuk na jednej łodydze. Każdy z pachnących kwiatów ma średnicę około 25 cm. Rynek oferuje atrakcyjne różnobarwne odmiany lilii drzewiastych. Ich uprawa wymaga zastosowania podpórek, dzięki którym wysokie kwiaty nie połamią się na skutek silniejszych podmuchów wiatru. Lilie sadzimy jesienią – od września do połowy października oraz wiosną – w kwietniu i w maju. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie lilii ogrodowych?

Do pięknych mieszańców, chętnie hodowanych w ogrodzie dla wspaniałych kwiatów zaliczają się:

  • Lilia azjatycka - roślina o pięknych atrakcyjnie wybarwionych kwiatach, które jednak nie pachną. Dostępnych jest wiele odmian, z których wiele możemy uprawiać w donicach, dla ozdoby letnich balkonów i tarasów. Lilia dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Należy do roślin mrozoodpornych, o niewielkich wymaganiach uprawowych.
  • Lilia orientalna – rośliny nie należą do najłatwiejszych w uprawie. Wymagają lekko zacienionych stanowisk, o kwaśnym odczynie pH. Lilia musi być wykopana na zimę i przechowywana w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza. Pachnące duże kwiaty, wybarwione na biało, żółto i różowo, pojawiają się w sierpniu. Cebule sadzimy wiosną.
ikona podziel się Przekaż dalej