Mieczyki w ogrodzie - o czym pamiętać, kupując cebulki?

Gladiole, bo tak nazywane są inaczej mieczyki, są jednymi z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Z cebuli gladioli wyrastają na długich pędach kwiaty, które kwitną w okresie VII-VIII. Nazwa mieczyków pochodzi od mieczowatego wyglądu ich liści. Pamiętajmy, że gladiola to roślina cebulowa, której nie możemy sadzić przy kwiatach będących wielokrotnie nosicielami chorób wirusowych i grzybowych. Takimi roślinami są między innymi astry, bratki, floksy, lilie, ostróżki, pelargonie i petunie. Dodatkowo sadzenie cebul nie może odbywać się w miejscu, gdzie wcześniej rosły buraki, dynie, fasole, groch, ogórki, pomidory i truskawki.

Gladiole dzielą się na 3 grupy. Pierwsza z nich to grupa wczesnych mieczyków, które zakwitają po 70-85 dniach od wysadzenia mieczyków. Kolejne są średniowczesne, a ich kwitnienie możemy zauważyć po 85-105 dniach od sadzenia cebul, z kolei mieczyki późne zakwitają po 105-130 dniach.

Informacja na temat tego, kiedy sadzić mieczyki, jest tak samo istotna, jak to, kiedy sadzić lilie. Zanim jednak do tego przejdziemy, pamiętajmy, aby cebula gladioli była w pełni zdrowa, gdy ją kupujemy. Nie może mieć ona oznak chorób i uszkodzeń. Nie może być wysuszona, wklęsła i nie powinna mieć plam na powierzchni. Istotne jest również to, by nie były na niej widoczne szkodniki. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i sadzeniu mieczyków w ogrodzie.

Kiedy sadzić mieczyki i jak to robić?

Bardzo często chcąc uprawiać mieczyki w ogrodach, pada pytanie: kiedy sadzić mieczyki? Jest to tak samo istotne, jak to, kiedy sadzić lilie. To, kiedy sadzimy gladiole zależy od tego, w jakim terminie je zakupimy. Cebula gladioli powinna być przez nas zakupiona wczesną wiosną, ponieważ wysadzać mieczyki warto w okresie od połowy IV do połowy V. Odpowiedni termin przypada od 10 IV, jeśli wiosna jest ciepła i wczesna, w przeciwnym razie wysadzamy dopiero na koniec IV.

Jeśli już wiemy, kiedy sadzić gladiole, powinniśmy wiedzieć, że muszą one rosnąć na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru, gdzie gleba będzie przepuszczalna, żyzna, próchnicza, głęboka, o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego, pH 6,5-7,0. Gladiole to wymagające kwiaty, które nie lubią mrozu i zimnej wody.

Sadzenie cebul mieczyków, czyli mieczyki czy też gladiole w ogrodzie oraz porady kiedy sadzić mieczyki, warunki uprawy, wymagania, pielenacja
Kiedy sadzić mieczyki? Praktyczny poradnik i wskazówki dla każdego

Gdy już znamy podstawowe informacje na temat tego, gdzie i kiedy sadzić gladiole, możemy przejść do samego sadzenia. Ważnym elementem jest wsadzenie cebul przed posadzeniem do roztworu grzybobójczego, a następnie osuszenie ich. Cebula gladioli powinna być wsadzona na głębokość około 10 cm, ponieważ jeśli zrobimy to zbyt płytko, cały kwiat może się przewrócić. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie gladioli?

Co robić po posadzeniu kwiatów gladioli?

Po sadzeniu cebul gladioli nie możemy zapominać o późniejszych czynnościach związanych z ich pielęgnacją. Po posadzeniu powinniśmy intensywnie zalać roślinę, pamiętając, by w późniejszym czasie nie wykonywać tego od góry, aby nie zamoczyć jej liści i kwiatów. Podlewanie wykonuje się obficie w tygodniowych odstępach. Z kolei do nawożenia, wykorzystujemy nawozy wieloskładnikowe w 2-3 dawkach w terminie od końca V do połowy VIII.

Aby nasze cebule gladioli były bezpieczne, powinniśmy pamiętać o zimowaniu, ponieważ kwiaty te nie zimują w gruncie. Z tego powodu przenosimy je do pomieszczeń, już w momencie, gdy ich kwitnienie się zakończy, tj. IX. Pędy kwiatów ścinamy kilka cm przed ziemią, a bulwy mieczyków przenosimy do suchego, chłodnego i przewiewnego pomieszczenia. Warto w trakcie okresu spoczynku sprawdzać bulwy i od razu wyrzucać te, które mają widoczne uszkodzenia, objawy chorobowe itp.

Mieczyki to bardzo urodziwe kwiaty, które idealnie sprawdzą się do naszego ogrodu. Pamiętajmy jednak o tym, że kiedy sadzimy lilie i inne tego typu kwiaty, należy unikać posadzenia przy nich mieczyków. Nie zapominajmy również o tym, że gdy zdecydujemy się na zakup wysokich odmian, musimy je palikować, aby nie połamały się pod ciężarem swoich pięknych i stosunkowo dużych kwiatów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach cebulowych.

ikona podziel się Przekaż dalej