Kiedy sadzić piwonie? A kiedy kwitną piwonie? Wyjaśniamy
Piwonia, peonia Paeonia wyróżnia się pięknymi kwiatami docenianymi od najdawniejszych czasów. Efektowna bylina uważana była za roślinę boską, która mogła odpędzić złe moce. Kwiaty o średnicy około 15 cm wyrastają z każdej łodygi kwiatowej, dekorując ogrodowe rabaty od wczesnego lata. Peonia w stanie naturalnym rośnie w ciepłych rejonach Europy i Azji. Przeczytaj, kiedy sadzić piwonie i jak wygląda uprawa piwonii w ogrodzie.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzeniu roślin.
Sadzenie piwonii – wymagania uprawowe
Chociaż uprawa piwonii, rośliny wymagającej troskliwej pielęgnacji, nie jest najłatwiejsza, atrakcyjne byliny coraz częściej zdobią nasze ogrody. Decydując się na sadzenie piwonii, musimy przeznaczyć pod uprawę roślin większą część rabatek, by spełnić wymagania uprawowe okazałych bylin. W małych ogródkach przydomowych możemy posadzić jedną pokaźną piwonię na trawniku. Jeśli dysponujemy dużymi przestrzeniami, przeznaczmy pod uprawę piwonii cześć ogrodu, łącząc ze sobą gatunki i odmiany, dla uzyskania spektakularnego efektu. Nie powinno się sadzić piwonii na rabatkach, gdzie rosną już inne byliny.
Sadzonki piwonii sadzimy na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Rośliny dobrze rosną w glebie żyznej, wilgotnej, o lekko kwaśnym i neutralnym odczynie pH. Pięknie kwitną tylko na glebach silnie nawożonych i głęboko uprawianych. Jesienią rozkładamy kompost lub obornik. Na 1 m2 przeznaczamy 10 kg nawozu. Natomiast na wiosnę stosujemy mineralne nawozy wieloskładnikowe, przeznaczając około 70 g nawozu na jedną roślinę. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.
Piwonie są okazałymi bylinami, dorastającymi do 50 cm - 90 cm wysokości. Sadzimy je w przygotowanej pod uprawę glebie, w rozstawie 80 cm x 40 cm lub 90 cm x 50 cm – co przekłada się na dwie sadzonki piwonii na 1 m2. Kiedy sadzić piwonie? Najlepiej wczesną jesienią, na przełomie sierpnia i września. Sadzonki piwonii, pobrane z matecznej rośliny lub zakupione w sklepie ogrodniczym, sadzimy na głębokości około 3 cm. Korzenie powinny swobodnie mieścić się w przygotowanym dołku, co uchroni je od połamania. Aklimatyzacja byliny nastąpi dopiero po 3 latach. W czasie suszy rośliny często podlewamy.
Uprawa piwonii – przesadzanie piwonii na nowe miejsce
Piwonie nie tolerują częstego przesadzania oraz dzielenia karp. Przesadzanie piwonii może nastąpić wówczas, gdy zamierzamy dokonać podziału karpy w celu rozmnożenia piwonii, gdy roślina została porażona przez choroby lub wówczas, gdy po kilku latach uprawy i pielęgnacji, przestała obficie kwitnąć.
Kiedy sadzić piwonie? Zabieg przesadzania i sadzenia przeprowadzamy pod koniec okresu wegetacyjnego, na przełomie sierpnia i września, w czasie bezsłonecznej pogody, aby nie dopuścić do wysychania korzeni. Byliny wówczas zdążą się dobrze ukorzenić. Możemy przesadzać i dzielić piwonie, które rosły w jednym miejscu przynajmniej przez 5 lat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie piwonii chińskiej?
Roślinę delikatnie wykopujemy, z dbałością o całość grubych, ale bardzo kruchych korzeni. Karpę płuczemy pod silnym strumieniem wody, po czym rozcinamy na części. W każdej z nich powinny znajdować się zdrowe pąki i korzenie. Pozyskane w ten sposób sadzonki, sadzimy od razu na wybranym nowym stanowisku.
Najchętniej uprawiane piwonie
- Piwonia chińska - ceniona za duże kwiaty i długowieczność. Piwonia chińska dorasta do 100 cm wysokości. Ozdobne liście mają czerwone żyłki. Wspaniałe różnobarwne kwiaty pojawiają się w czerwcu i chociaż nie kwitną długo, należą do niezwykle dekoracyjnych.
- Piwonia lekarska - jej pędy kwiatowe osiągają około 80 cm wysokości. W drugiej połowie maja piwonia lekarska zakwita, a duże ciemnoczerwone kwiaty wspaniale prezentują się na tle soczyście zielonych liści. Należy do gatunku bardzo trwałego, o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych.
- Piwonia drzewiasta - nieco rzadziej gości na rabatach, przyjmująca formę okazałych krzewów, które mogą dorastać do 3 m wysokości. Piwonia drzewiasta kwitnie w maju i czerwcu. Jej duże kwiaty przybierają różne formy oraz barwy – białe, różowe, czerwone, fioletowe oraz dwukolorowe. Preferuje zachodnią wystawę, gdzie panują nieco chłodniejsze warunki. Sprawdź także ten artykuł o uprawie piwonii drzewiastej.
- Piwonia koperkowa, delikatna - znana jest jako piwonia koperkowa, ze względu na liście, przypominające liście koperku. Łodygi byliny dorastają do 40 cm wysokości. Piwonia delikatna kwitnie w połowie maja. Wyróżnia się delikatnymi listkami oraz intensywnie czerwonymi kwiatami.