Sadzenie truskawek – podstawy

Sadzenie truskawek – metody sadzenia

Nie ma chyba działkowca czy ogrodnika, który nie chciałby mieć truskawek na działce. Nic dziwnego, te wyjątkowo smaczne owoce są lubiane przez wielu z nas, a do tego można zrobić z nich bardzo smaczne przetwory. W uprawie towarowej najlepiej sprawdza się sadzenie truskawek na podniesionych zagonach lub w tunelach, ale w ogrodzie czy na działce można sadzić je po prostu w gruncie.

Tu jednak i tak wyróżnia się dwie metody sadzenia: uprawę rzędową i rzędowo-pasową. W uprawie rzędowej wyznacza się grządki, które są od siebie równo oddalone. Najczęściej odstępy między rzędami wynoszą 80 cm, można jednak zmniejszyć je do 50 cm. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że można łatwo usuwać chwasty między truskawkami, jednak na niewielkim poletku nie zmieści się za wiele sadzonek na raz, więc plon będzie mniejszy.

Uprawa rzędowo-pasowa polega na tym, że wytycza się pas złożony z dwóch ułożonych blisko siebie rzędów truskawek. Odległość między pasami jest uzależniona od kilku czynników. Na glebie lekkiej i mało żyznej można sadzić je gęściej, ponieważ krzewinki nie będą duże. Na glebach żyznych w tym wypadku należy sadzić je rzadziej. Najczęściej odległości między pasami wynoszą 80-100 cm. Większe zagęszczenie roślin oznacza, że do ogrodu zmieści się więcej sadzonek.

Sadzonki truskawek – cena i wybór

W sklepach ogrodniczych dostępnych jest kilka rodzajów sadzonek truskawek. Więc musisz zdecydować się nie tylko na konkretną odmianę, lecz także na rodzaj sadzonki. Oczywiście można przygotować własne sadzonki z ubiegłorocznych krzewów, jednakże może okazać się, że na wiosnę nie będą się nadawały do zasadzenia – ich przechowywanie może być trudne. O wiele łatwiej jest po prostu kupić sadzonki, zwłaszcza, że nie są wcale drogie.

Typy sadzonek truskawek:

  • Sadzonki zielone: wykopywane z gruntu jesienią lub wczesną wiosną. Najczęściej są dostępne z nagą bryłą korzeniową. Ich cena jest bardzo niska, jednak mogą się nie przyjąć na stałym miejscu. Zaletą jest to, że już od pierwszego roku uprawy dość mocno owocują.
  • Sadzonki doniczkowe: są bardzo popularne, ponieważ rośliny sprzedawane w ten sposób łatwo się przyjmują. Najczęściej są dostępne w sklepach ogrodniczych i marketach od połowy marca, często już w formie bardzo rozwiniętej, nawet z kwiatami. Nadają się do uprawy w pojemnikach i dobrze sprawdzają się w gruncie. Mają już ukształtowaną bryłę korzeniową, są jednak dość drogie.
  • Sadzonki Frigo: to najdroższy rodzaj sadzonek truskawek. Wysoka cena jest związana zarówno z tym, że łatwo się przyjmują, jak i tym, że szybko owocują. Są to sadzonki wykopywane zimą, w czasie spoczynku w formie bezlistnej. Następnie trafiają do chłodni, a wczesną wiosną są podpędzane, by nadawały się szybko do sadzenia i błyskawicznie owocowały.

Kiedy sadzić truskawki – najlepszy termin

Truskawki zazwyczaj utrzymują się na tym samym miejscu przez 3-4 lata. To optymalny czas do ich uprawy, inaczej mogą zacząć chorować i wydają o wiele mniej owoców. Teoretycznie można je sadzić przez cały rok, od wiosny do jesieni. Praktycznie jednak termin jest zależny od kilku czynników, najważniejszy jest jednak związany z rodzajem sadzonek.

Sadzonki typu Frigo są dostępne wyłącznie wiosną i sadzi się je w maju (optymalnie do 15 maja). Należy pamiętać, by sadzić je od razu po zakupie, by bryła korzeniowa nie zdążyła wyschnąć. Sadzonki kopane, czyli zielone lub samodzielnie uzyskiwane z pędów można sadzić wiosną lub jesienią. Oba terminy się sprawdzają, chociaż zdarza się, że jesienne przemarzają, a wiosenne przesychają. Trzeba mieć to na względzie podczas sadzenia, ponieważ może okazać się, że będą potrzebowały okrycia lub więcej ilości wody.

Sadzonki doniczkowe w zasadzie przez cały rok. Na wiosnę jednak nie ma ich wiele i nie zawsze obficie owocują. Jesienią także się przyjmują, ponieważ mają już rozwiniętą bryłę korzeniową. Jednak należy zrobić to na tyle wcześnie, żeby przed zimą zdążyły się już świetnie zadomowić. Okazuje się, że najlepiej do gruntu przyjmują się sierpniowe sadzonki doniczkowe. Przygotują się do zimy, a w kolejnym roku będą już obficie kwitnąć i owocować. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy sadzić truskawki.

Sadzimy truskawki krok po kroku

Gdzie sadzi się truskawki?

Czy to jesienne, czy to wiosenne sadzenie truskawek, stanowisko dla nich zawsze powinno być takie samo. I chociaż roślina przyjmie się w mniej atrakcyjnym stanowisku, to tylko w optymalnym miejscu będzie miała naprawdę smaczne i naprawdę słodkie oraz ładnie wybarwione owoce. W cieniu plon będzie niewielki i kwaśny.

Sadzonka truskawek w ogrodzie na grządce, a także informacje o tym, kiedy sadzić truskawki krok po kroku, zastosowanie i najlepsze sposoby
Kiedy sadzić truskawki krok po kroku, porady dla ogrodników, najlepsze metody sadzenia oraz termin sadzenia truskawek

Gleba do truskawek powinna być przepuszczalna i zasobna w próchnicę. Należy także zadbać o jej odpowiednie przygotowanie – powinna być głęboko uprawiona i dobrze spulchniona. Idealne pH do truskawek to 5,5 do 6,5. Można je uzyskać za pomocą specjalnych nawozów mineralnych utrzymujących niższe pH.

Truskawki do ogrodu: przygotowanie podłoża

Zanim zajmiesz się sadzeniem truskawek do ogrodu, koniecznie musisz przygotować dla nich odpowiednie podłoże. Przed sadzeniem ziemię należy dobrze nawodnić. Najlepiej zrobić to dzień przed posadzeniem. Oczywiście źle sadzi się rośliny do bardzo mokrej gleby, ale w suchej jest jeszcze trudniej i oczywiście sadzonki gorzej się przyjmują. Obojętnie, czy sadzisz rośliny w maju czy na jesień, koniecznie najpierw odpowiednio nawodnij podłoże.

Ziemia powinna także zostać dobrze spulchniona i przekopana. Warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej. Jesienią w roku poprzedzającym uprawę truskawek należy przeprowadzić nawożenie. Miejsce przygotowane pod truskawki należy głęboko przekopać z obornikiem. Możesz zastosować wysuszony obornik zwierząt kupiony w sklepie ogrodniczym. Będziesz mieć pewność, że wraz z nim na plantację nie przedostaną się chwasty, które są dużym zagrożeniem dla truskawek.

Sadzimy truskawki w ogrodzie prawidłowo

Jednak nie tylko rodzaj sadzonek, stanowisko i podłoże mają znaczenie. To, czy plon będzie obfity i ładny zależy także od tego, jak posadzisz truskawki. Nie jest to takie proste wbrew pozorom. Najłatwiej prawidłowo posadzić truskawki z pojemników, ponieważ mają one całą bryłę korzeniową wraz z podłożem. Łatwo się je umieszcza w stworzonych wcześniej otworach. W przypadku sadzonek z nagim korzeniem może być jednak trudniej.

Sadzonki z bryłą korzeniową wystarczy posadzić na takiej głębokości, na której rosły w doniczkach. Jednak te z nagim korzeniem trzeba wcześniej przygotować. Należy usunąć rozłogi i podciąć nieco korzenie. Należy je tak posadzić, by były skierowane w dół – korzenie nie mogą być w żaden sposób podwinięte. Sadzenie truskawek wykonuje się płytko, tak by miejsce, skąd wychodzą ogonki liściowe znajdowały się tuż nad ziemią. Sadzonki umieszcza się w otworach pojedynczo.

ikona podziel się Przekaż dalej