Kiedy siać ogórki gruntowe - odpowiadamy na wszystkie pytania
Ogórki szklarniowe i ogórki gruntowe to bardzo popularne rośliny, których uprawa prowadzona może być w tunelu i szklarni, ale można je też posiać do gruntu. Sadzenie ogórków nie będzie skomplikowanym zabiegiem, o ile będziemy znać termin wysiewu ogórków, ale także wymagania, a przede wszystkim to, jaka ziemia pod ogórki jest najlepsza. Zobaczmy więc, kiedy siać ogórki i o co trzeba zadbać.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogórkach.
Wymagania i przygotowanie gleby pod wysiew ogórków
Zanim dowiemy się, kiedy wysiać ogórki powinniśmy poznać kilka szczegółów dotyczących ich uprawy. Dotyczy to zarówno ogórków gruntowych, jak i ogórków szklarniowych. Najważniejszą kwestią dotyczącą tego, czy ogórki gruntowe i ogórki szklarniowe przetrwają, jest odpowiednia temperatura powietrza i podłoża. Rośliny te są bardzo wrażliwe na nagłe spadki temperatur, a także przymrozki i mrozy. Dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie uprawa w inspekcie, szklarni albo w tunelu foliowym. Poza tym przy amatorskiej uprawie nie zaleca się sadzenia nasion ogórków wprost do gruntu, ale wysadzenie rozsady. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach dyniowatych.
Pamiętajmy, że nasiona ogórków do kiełkowania potrzebują odpowiedniej temperatury, która wynosi minimalnie 16oC. Po wykiełkowaniu należy podnieść temperaturę do 20-25 oC, dzięki czemu utrzymamy prawidłowy rozwój w czasie uprawy. Temperatura nie może spaść poniżej 13 oC, ponieważ ogórki zahamują swój wzrost częściowo lub całkowicie.
Sadzenie ogórków wiąże się także z wyborem odpowiedniej ziemi pod ogórki. Ziemia pod ogórki musi być żyzna, szybko nagrzewająca się, przepuszczalna, próchnicza, o odczynie pH 6,5-7,0. Nie zapomnijmy także o uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych i o tym, by podłoże nie tworzyło na powierzchni skorupy. Oprócz gleby pamiętajmy także o zapewnieniu dostatecznej ilości rozproszonego światła, które nie poparzy ogórków tak, jak bezpośrednie nasłonecznienie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ogórków gruntowych?
Przejdźmy do tego, jak przygotować ziemię pod wysiew ogórków. Istotną kwestią jest tutaj nawożenie w dwóch terminach. Pierwsze z nich wykonuje się jesienią w roku poprzedzającym sadzenie ogórków i wykorzystuje się do tego kompost, obornik lub wysiew nawozów zielonych (łubinu, gryki, gorczycy) i przeoranie gleby. Dodatkowo przy ubogiej w składniki mineralne glebie, należy ją wzbogacić w fosfor w dawce 40 g/10 m2 oraz potas w ilości około 180 g/10 m2. Drugie nawożenie wykonujemy wiosną i używamy tutaj azotu w dawce 10-15 g/10 m2, z czego połowę wykorzystujemy tuż przed tym, zanim wysiejemy nasiona ogórków, a drugą połowę dzielimy jeszcze na 2 dawki. Pierwsza część powinna być użyta, gdy pojawią się 2 liście roślin, a druga w momencie rozpoczęcia kwitnienia.
Wysiew ogórków, czyli właściwie, kiedy siać ogórki?
Zdecydowanie jednym z ważniejszych zagadnień jest to, w jakim terminie posiać do gruntu ogórki. Zanim jednak przystąpimy do tego, warto zaprawić nasiona przeciw chorobom grzybowym oraz przeciw szkodnikom. Uchroni to w większym stopniu nasze uprawy przed tymi niebezpieczeństwami.
Najlepszy termin na wysiew nasion ogórków do gruntu przypada od drugiej połowy V do końca pierwszej połowy VI. Temperatura powietrza powinna utrzymywać się na poziomie 15-16oC. Sadząc ogórki powinniśmy zachować rozstawę 80 × 100 cm przy ogórkach gruntowych i 50-80 × 100 cm dla odmian pędowych. Nasiona ogórków wysiewamy do gleby wilgotnej na około 2 cm głębokości, po maksymalnie 3 nasiona do jednego gniazda. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki małosolne.
Rozsadę zakłada się w tunelach foliowych lub inspektach, ponieważ jest to najlepsze miejsce do utrzymania odpowiednich warunków siedliskowych. Najlepszy termin to druga połowa IV. Nasiona wysiewamy do doniczek ceramicznych na głębokość 1 cm. Optymalna średnica doniczki wynosi 6-10 cm. Pamiętajmy, by nie siać więcej niż dwóch nasion do doniczek, bo ogórki nie znoszą dobrze pikowania. W trakcie produkcji rozsady musimy zapewnić jej odpowiednią temperaturę, która w dzień wynosi 20-25oC, a w nocy minimum 16oC. Po rozwinięciu się 2 liści właściwych i osiągnięciu 15-30 cm wysokości możemy przesadzić roślinę w trzeciej dekadzie V. Pamiętajmy, aby robić to razem z doniczką lub bryłą ziemi.
Ogórki gruntowe i ogórki szklarniowe - polecane odmiany ogórków
Zarówno ogórki szklarniowe, jak i ogórki do upraw w polu mają swoje odmiany, różniące się między sobą kształtem, wielkością i barwą. Warto jest dobrać odpowiednią odmianę do swoich wymagań, dzięki czemu uzyskamy właściwy efekt przy zbiorach. Zobaczmy, jakie odmiany ogórków cieszą się największym uznaniem.
Wśród odmian do upraw w polu najbardziej polecanymi odmianami są: Aladyn, Hela, Cezar, Ozyrys, Kmicic, Szeryf, Parys oraz Śremski. Jeśli chodzi o odmiany, które najczęściej stosowane są do upraw w szklarni i w tunelu foliowym, są to: Dukat, Aramis, Mars, Rawa, Orion, Delicius, Skierniewski, a także Tessa. A może zainteresuje cię także ten artykuł na przetwory z ogórków gruntowych?
To kiedy sadzić ogórki jest bardzo ważne. Nie zapominajmy jednak, że to nie tylko prawidłowe sadzenie ogórków da nam gwarancję udanych zbiorów. Bardzo ważnym etapem jest sama uprawa i pielęgnacja, dzięki której nasze plony będą większe, zdrowsze i lepszej jakości.