Kiedy siać warzywa? Praktyczny poradnik terminów siewu warzyw
To, kiedy siać warzywa, to bardzo obszerny temat, w który warto się zagłębić. Wiele osób chce dowiedzieć się, kiedy siać pomidory, jak wygląda sadzenie cebuli, kiedy jest najlepszy termin na wysiew nasion pietruszki czy też marchwi. Aby się tego dowiedzieć, warto zapoznać się z kalendarzem siewu warzyw, w którym mamy ukazane orientacyjne dni wysiewu warzyw poszczególnych rodzajów.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzeniu roślin.
Kiedy siać warzywa - kalendarz siewu warzyw z rozsady
Wysiew warzyw z rozsady to jedna z trzech metod siewu warzyw. Tym sposobem można zasadzić w swoim ogrodzie naprawdę dużo gatunków warzyw, które są przez nas lubiane i często stosowane do przyrządzania różnych potraw i przetworów. Warto dowiedzieć się zatem, jakie warzywa sadzi się w ten sposób w marcu, w kwietniu, a jakie w maju, w czerwcu, czy nawet w lipcu.
Aby nasze warzywa prawidłowo rosły, powinniśmy wiedzieć, kiedy siać warzywa. Jest to bardzo istotne, ponieważ prawidłowo dobrane terminy wysiewu, mogą zagwarantować nam dorodne plony, które będą wolne od chorób. Z rozsady możemy sadzić takie warzywa jak np. bardzo smaczne pomidory o wielu zastosowaniach. Zobaczmy, kiedy siać pomidory i inne warzywa z rozsady.
Zdecydowanie najwcześniejszy siew z rozsady można wykonać w marcu. Takim warzywem jest kalarepa, której siew może trwać aż do maja. W kwietniu natomiast możemy przystąpić do wysiewu takich warzyw, jak bób, brokuł, cebula, kalafior oraz por. W maju rozpoczynamy wysiew brukselek, dyni, kapusty głowiastej, ogórków, papryki, pomidorów, sałat liściowych i masłowych oraz selera korzeniowego. W tych terminach rozpoczynamy swoje sadzenie, natomiast możliwość siewu dla bakłażana, brukselki, kabaczka, kapust głowiastej, papryki i pomidora kończy się w czerwcu, a najpóźniej w lipcu musimy zakończyć dni wysiewu warzyw, którymi są brokuły. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach.
Kalendarz siewu warzyw pod osłonami
Pierwsze dni wysiewów warzyw pod osłonami zaczynają się już w lutym, a kończą w kwietniu, choć istnieje jedno warzywo, którego wysiew można wykonać w dwóch terminach, zaczynając w lipcu, a kończąc w sierpniu. Takim warzywem jest sałata masłowa, którą można również sadzić standardowo od lutego do kwietnia.
Wysiew nasion pod osłonami stanowi ogromny procent wszystkich upraw. Należy jednak wiedzieć, kiedy siać warzywa w ten sposób, aby plony odpowiadały naszym wymogom i oczekiwaniom. Trochę inna sytuacja następuje, kiedy mamy przystosowane szklarnie o indywidualnym ogrzewaniu, naświetlaniu i podlewaniu. Wtedy terminy wysiewów nasion mogą ulec pewnej zmianie.
Warzywami, które nadają się do siewu pod osłonami, są bakłażany, sadzone od marca do kwietnia, tak samo, jak i brokuł, kapusta głowiasta i papryka. Sadzenie cebuli, kalafiora i selera korzeniowego następuje w marcu, a brukselki, dyni i kabaczka w kwietniu. W okresie od lutego do marca możemy sadzić bób i kalarepę. W lutym zaczyna się także siew sałaty liściowej, który może być prowadzony aż do sierpnia. Pod osłonami można też sadzić inne warzywa, w tym i pomidory. Kiedy wysiać pomidory pod osłonami? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zarówno pomidory, jak i por oraz rukolę, wysiewamy w marcu. W przypadku pora okres ten trwa do kwietnia, pomidory możemy sadzić do maja, a rukolę do sierpnia. Nie zapomnijmy też o ogórkach, które wysiewa się od kwietnia do maja. Sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie ogórków.
Kiedy wysiewać warzywa do gruntu?
Wysiew do gruntu to bardzo częsty sposób na uprawę różnych nasion. W ten sposób sadzimy między innymi marchew i pietruszkę. Zanim zabierzemy się jednak do sadzenia warzyw w gruncie, powinniśmy wiedzieć, jakie warzywa się do tego nadają oraz kiedy wysiewać warzywa.
Wysiew do gruntu zaczyna się od lutego. Wtedy właśnie można sadzić rzodkiewkę, której siew można ukończyć we wrześniu. W okresie od marca do kwietnia możemy przeprowadzać wysadzenie cebuli, bobu, pora i szpinaku. Od marca do maja sadzi się groch i pietruszkę korzeniową, a do czerwca można sadzić marchew, a do lipca sadzi się koper ogrodowy. W okresie od kwietnia do czerwca sadzimy buraki oraz sałatę liściową i masłową, natomiast do lipca możemy wysadzać rzodkiew. W maju sadzimy natomiast dynię, kabaczek i ogórki, a od maja do lipca możemy zasadzić rukolę i fasolkę szparagową. Interesującym przypadkiem jest szpinak, który możemy wysadzić w drugim terminie, od czerwca do października.
Musimy pamiętać, że podczas sadzenia do gruntu, ważne jest sprawdzenie warunków pogodowych, dlatego, że duża część warzyw jest wrażliwa na przymrozki i niespodziewane spadki temperatury mogą uszkodzić całą uprawę. Dlatego, jeśli wiemy, że mają przyjść przymrozki, należy swoje uprawy zabezpieczyć przed zimnem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ziemniaków?
Pamiętajmy, że wszystkie te terminy są orientacyjne, a to, kiedy wysiewać warzywo z danego rodzaju, zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych oraz tego, w jakiej części Polski mieszkamy. Jeśli prowadzimy hodowlę wielu warzyw, wtedy warto stworzyć własny kalendarz siewu warzyw, który pomoże nam przy określaniu terminów wysiewu oraz potrzebnych zabiegów pielęgnacyjnych.