Kiełbasa - zbiór przepisów na domową kiełbasę oraz dania z kiełbasą

Sporo współcześnie dostępnych produktów spożywczych wymyślili nasi przodkowie. Techniki wykonania i podawania były udoskonalane by dojść do dzisiejszego poziomu. Jednym z takich artykułów jest popularna kiełbasa. Ta wędlina sprawdza się, jako samodzielna przekąska, dodatek do innych potraw a także w roli dania głównego. Dlatego też warto dowiedzieć się o niej więcej. I poznać przepisy na domową kiełbasę oraz potrawy, które można dzięki niej przyrządzić.

Dobra wędlina i jej odmiany

Kiełbasa należy do produktów spożywczych znanych od wieków. Przybiera różne formy, które można znaleźć w wielu częściach świata. W swej klasycznej odmianie jest rodzajem wędliny powstającym z rozdrobnionego mięsa wieprzowego, wołowego czy dziczyzny. Do tego dochodzi tłuszcz i przyprawy jak sól, pieprz, czosnek. Wyrobiona masa znajduje się w osłonce z jelit zwierzęcych lub sztucznej. Poza składem, kiełbasy różnią się trwałością i rozdrobnieniem. Ważnym kryterium podziału jest także rodzaj zastosowanej obróbki przygotowującej do spożycia. Opisywane wędliny, w zależności od odmiany, można zjadać na zimno lub na gorąco.

Temat podziału kiełbas warto rozwinąć zaczynając od ich trwałości. Patrząc pod tym kątem pierwszą wersją są wędliny trwałe zawierające nie więcej niż 36% wody. Są to na przykład suche kabanosy czy salami. Druga grupa to kiełbasy półtrwałe mające od 36 do 56% wody. Natomiast trzecim typem są wyroby nietrwałe zawierające do 72% wody. Te mają najkrótszy okres przydatności do spożycia. Jeśli zaś chodzi o stopień rozdrobnienia to do wyboru są kiełbasy drobne, średnie, grube oraz homogenizowane. W ich przypadku producenci zastosowali rozdrobnienie poniżej 3mm. Naturalnie nie zapominamy o temacie obróbki.

Wędliny z dziczyzny czy wieprzowiny są poddawane różnym wersjom obróbki. Powstaje wtedy:

  • kiełbasa wędzona poddawana działaniu dymu, jest sucha, można ją długo przechowywać,
  • kiełbasa suszona, ta metoda, podobnie jak wędzenie, obniża poziom wody w wędlinie,
  • kiełbasa parzona, zaraz po wyrobieniu nadzianiu trafia do gorącej wody na 15-20 minut,
  • wędlina peklowana, czyli poddawana działaniu soli i przypraw, co nadaje jej ciekawy smak,
  • kiełbasa salami, jest poddawana dwóm wersjom obróbki, suszeniu jak i wędzeniu dymem.

To tylko kilka odmian kiełbas. Po więcej przykładów zapraszamy na naszą stronę.

Przepis na domową kiełbasę

W sklepach można znaleźć przeróżne rodzaje kiełbas. Zarówno tradycyjne polskie jak i odmiany pochodzące z innych krajów. Na rynku dostępna jest niejedna, dobra wędlina. Niestety sporo opisywanych produktów spożywczych zawiera sztuczne barwniki i aromaty oraz konserwanty. Często trzeba dobrze poszukać by natrafić na przysmak wysokiej jakości. Dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce. Nic, bowiem nie stoi na przeszkodzie by samodzielnie zrobić kiełbasę. Domowa wędlina przygotowana ze starannie dobranego mięsa będzie smaczna i pozbawiona szkodliwych substancji. Co ważne klasyczna receptura nie jest wcale skomplikowana.

Swojska kiełbasa to dobra przekąska, sprawdza się też, jako danie obiadowe. Do jej przyrządzenia potrzebne są pewne składniki i akcesoria. Przed przystąpieniem do pracy trzeba przygotować:

  • przede wszystkim świeże mięso, najlepiej pochodzące od sprawdzonego producenta,
  • dodatki i przyprawy, dzięki którym kiełbasa zyskuje wspaniały aromat i oczywiście smak,
  • maszynkę do mielenie mięsa wyposażoną w sitka o różnej średnicy i lejek do nadziewania,
  • jelita, do których trafi wyrobiona masa, dostępne są sztuczne osłonki, ale lepsze są naturalne.

Po zgromadzeniu wszystkich elementów z powyższej listy można przejść do działania.

Domowa kiełbasa nie jest wcale trudna do wykonania. Klasyczna receptura uwzględnia użycie karkówki wieprzowej, wołowiny i podgardla. Na liście składników jest też czosnek, sól, pieprz, majeranek, jałowiec, cząber. Mięso należy zmielić i przenieść do jednej miski. Następnie trafia do niego sól, inne przyprawy i woda. Kolejny krok to wyrabianie masy aż stanie się jednolita. Całość trzeba odstawić na przynajmniej 3 godziny. Po tym należy nadziewać namoczone wcześniej jelita. Uformowana swojska kiełbasa może dalej przejść przez wędzenie, często jednak jest gotowana. Po rozwinięcie tematów z tej części artykułu zapraszamy na naszą stronę.

Przepis na danie z kiełbasą

Sucha kiełbasa z dziczyzny czy wołowiny idealnie nadaje się na przekąskę i dodatek do kanapek. Inne wersje tej wędliny są wykorzystywane, jako ważne elementy wielu potraw. Pojawiają się na przykład w zupach takich jak fasolowa czy kapuśniak. Jednakże najbardziej znaną, klasyczną propozycją jest tu żurek z białą kiełbasą. Swojskie czy sklepowe wyroby można znaleźć także w innych daniach. Należy do nich chociażby fasolka po bretońsku. Równie smaczne i popularne jest leczo z kiełbasą. Chyba każdy, choć raz jadł jajecznicę z dodatkiem opisywanej wędliny. Warto przy tym wiedzieć, że nierzadko jest ona głównym elementem posiłku.

Kiełbasa może być z powodzeniem grillowana lub smażona i podawana z warzywami. Potrawy tego typu przygotowuje się błyskawicznie. Niejedna wędlina bywa przed zjedzeniem gotowana a właściwie parzona. Dotyczy to zarówno odmiany wędzonej jak i surowej. Samo parzenie to umieszczenie produktu spożywczego w wodzie o temperaturze 75°C na około 30 minut. Co ciekawe nie jest to jedyna metoda obróbki.  Świetnym smakiem odznacza się kiełbasa zapiekana z warzywami. Przepisy uwzględniają użycie pomidorów, marchwi, pietruszki oraz selera. Nadal nie wyczerpaliśmy tematu ciekawych potraw.

Wędlina smażona czy zapiekana to pyszne dania, ale nie nadają się do długiego przechowywania. Na szczęście istnieje przepis na wyrób mający długi termin przydatności. Jest nim bardzo smaczna kiełbasa w słoiku. To w zasadzie domowa odmiana konserwy, najczęściej przygotowywana z wieprzowiny. Przechodzi przez proces pasteryzacji, dzięki czemu może stać w lodówce nawet 3 tygodnie. Da się też poddać ją pasteryzacji kilka razy, wtedy zachowa świeżość przez kilka miesięcy. Oczywiście chodzi tu o nieotwarte kiełbasy w słoiku. Po pełne wersje wspomnianych i wiele innych przepisów zapraszamy na nasz portal.