Zalety kiszonej kapusty

Kapusta kiszona to przede wszystkim źródło bardzo wielu witamin. Polecane jest jedzenie jej w okresach jesienno- zimowych, gdzie nie ma już tak dużego dostępu do świeżych witamin zawartych w owocach i warzywach. To właśnie ona dostarczać może tych niezbędnych i bardzo wartościowych witamin.

W ukiszonej kapuście znaleźć można wiele witamin. Są nimi między innymi witamina C, B12 oraz witamina E. Zawiera ona także błonnik, kwas mlekowy, a także probiotyki - w tym pałeczki kwasu mlekowego. Nie można zapomnieć też o bardzo ważnych naturalnych przeciwutleniaczach oraz bakteriach z rodzaju Lactobacillus.

To ukiszone warzywo bardzo dobrze wpływa na nasz organizm. Wspomaga trawienie i pobudza ruch robaczkowy jelit. Nie należy zapominać, że dzięki niemu zwiększa się nasza odporność na przeziębienia i inne infekcje. Bardzo ważne jest to, że dzięki kiszonej kapuście w układzie trawiennym stabilizuje się flora bakteryjna. Kiszenie kapusty nie jest wcale skomplikowane, a dzięki niej nasze zdrowie może ulec poprawie.

Jak kisić kapustę - składniki i porady

Kiszenie kapusty nie jest trudne. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad i proporcji do przeprowadzenia tego procesu fermentacji. Przed rozpoczęciem kiszenia warto przygotować składniki, takie jak: dojrzała główka białej lub czerwonej kapusty oraz sól kuchenna, która jest niejodowana. Na 1kg kapusty używa się maksymalnie 20 g soli. Dodatkowo do smaku, według uznania można dodać: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, koper, owoce jałowca, ząbki czosnku, pokrojone papryczki chili, a także startą na grubo marchewkę. Należy pamiętać, że ważny w utrzymaniu odpowiednich proporcji jest dobry przepis.

Istnieje kilka podstawowych zasad, które przydają się podczas kiszenia kapusty. Najlepszymi naczyniami do ukiszenia są te kamionkowe oraz drewniane, a temperatura powinna być utrzymana w granicach 20oC-22oC. Jest to temperatura pokojowa- najbardziej sprzyjająca kiszeniu. Dodatkowo potrzebny jest ciężarek do obciążenia oraz talerzyk, który obwodem powinien być mniejszy od obwodu naczynia. Ze względu na to, że kiszenie to fermentacja beztlenowa, należy zapobiec kontaktu kapusty z powietrzem, by nie nastąpiło zgnicie.

Przygotowane składniki na kiszenie kapusty oraz informacje i porady, jak kisić kapustę krok po kroku, najlepsze spoosby na kiszoną kapustę
Kiszenie kapusty krok po kroku - zrób to sam!

Przed rozpoczęciem wszystkich prac związanymi z fermentacją należy odpowiednio przygotować kapustę. Białą kapustę warto trzymać przez kilka dni w ciemnym miejscu, tak by jej liście zbielały. Ma to duży wpływ na późniejszy smak. Później następuje oczyszczenie jej z nadpsutych liści i dokładne umycie kapusty.

W momencie, gdy kapusta odpowiednio przygotowana, pozostaje już tylko pytanie: jak kisić kapustę? Kapustę należy pokroić w ćwiartki i poszatkować na szatkownicy. Gdy nie posiadamy jej, można to zrobić ostrym nożem. Następnie, jeśli dodajemy marchew, mieszamy ją z kapustą. Kilkucentymetrową warstwę układa się na dnie i mocno ubija, na wierzch sypiąc solą. Teraz można dołożyć dodatkowy składnik. Czynność powtarza się dopóki naczynie się nie napełni. Trzeba jednak zostawić 4-5cm wolnego miejsca od jego krawędzi.

Podczas nakładania należy bardzo dokładnie ubijać kapustę, by pozbyć się powietrza. Wytwarzany pod wpływem soli sok, zabezpiecza przed dostępem tlenu. Proces fermentacji rozpoczyna się już po kilku godzinach. Kapustę należy dociskać, by cała zakryła się sokiem. Do tego służy talerzyk, położony na górze, na którym stawia się ciężarek. Warto położyć naczynie w misce, w razie gdyby nastąpiło wykipienie. Otwór zabezpiecza się gazą lub ściereczką.

Po 3 dniach należy zrobić otwory w kapuście (np. drewnianą łyżką), w celu odprowadzenia gazów, powodujących gorzki smak. Im dłużej kapusta jest kiszona, tym bardziej staje się kwaśna. Po zakończeniu procesu- trwa to maksymalnie 10-12 dni; trzeba przestawić ją do chłodnego miejsca. Najlepiej, gdy temperatura tam wynosi od 5-8oC.

Do czego można zastosować kiszoną kapustę?

Kapusta kiszona ma swoje zastosowanie w wielu polskich potrawach. Podawana jest jako surówka, kapusta zasmażana, gotowana kapusta, często w formie kapusty z grzybami lub grochem. Najbardziej znany jest bigos, który też wykonuje się z kiszonej kapusty. Istnieje też możliwość ugotowania zupy, nazywanej kapuśniakiem.

Dodatkowo często spotykanymi potrawami, w których kapusta kiszona jest używana, są pierogi, krokiety, paszteciki a także łazanki z kapustą i grzybami. Jak widać jest wiele możliwości skonsumowania kiszonej kapusty, najzdrowsze jest jednak zjedzenie jej w formie surowej, nieprzetworzonej termicznie, gdyż te czynności powodują utratę witamin.

Jeśli do tej pory wielu z was zastanawiało się, jak kisić kapustę, teraz nie ma już żadnych wątpliwości. Jak widać, przepis nie jest skomplikowany i nie trzeba być zaawansowanym kucharzem, by poradzić sobie z wykonaniem tej bardzo zdrowej przekąski.

ikona podziel się Przekaż dalej