Kiszona kapusta krok po kroku - najlepsze przepisy, właściwości, porady praktyczne

Kiszona kapusta jest jednym z tradycyjnych składników polskiej kuchni. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Z czego to wynika? Przede wszystkim z niepowtarzalnego smaku i szerokiego zastosowania. Ponadto kiszonka oferuje cenne właściwości odżywcze. Trzeba jednak wiedzieć, że najlepsza kapusta to ta ukiszona samodzielnie. Nie jest to trudne do wykonania, wystarczy tylko trzymać się zasad opisanych w tym artykule.

Najważniejsze właściwości kiszonej kapusty

Kiszona kapusta powstaje dzięki fermentacji mlekowej. Jest to proces, w którym rozkładają się cukry proste zawarte w kapuście. Dzięki temu gnicie zostaje zahamowane. Tym samym wydłuża się jej termin do spożycia. Za fermentację tego typu odpowiadają bakterie mlekowe. Kapusta kiszona odznacza się charakterystycznym smakiem. Dlatego też jest chętnie stosowana w kuchni. Stanowi bazę surówek, jest podstawowym składnikiem bigosu czy kapuśniaku. Sprawdza się, jako dodatek do innych potraw takich jak chociażby łazanki. O jej popularności decyduje również bogactwo witamin oraz właściwości odżywcze.

Przede wszystkim kiszona kapusta jest znana z tego, że znajduje się w niej witamina C. W bardzo dużych ilościach. Poza nią występują witaminy z gryp A, B, E i K. Ten skład uzupełniają minerały, głównie potas, magnez, wapń, siarka i żelazo. W fermentowanej kapuście znajduje się również rutyna, błonnik, przeciwutleniacze i oczywiście kwas mlekowy. W kiszonce są obecne pożyteczne bakterie regulujące florę bakteryjną organizmu. Kapusta jest niskokaloryczna, 100 gramów to tylko 15 kalorii. Po wymienieniu zalet czas na odpowiedź na ważne pytanie. Na co jest dobra kiszona kapusta?

Kiszona kapusta, dzięki zawartości witamin, wzmacnia odporność organizmu. Ma działanie przeciwzapalne i zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. Kwas mlekowy zawarty w kiszonce reguluje procesy trawienne i łagodzi niestrawność. Kapusta obniża poziom cholesterolu we krwi a także przeciwdziała miażdżycy i chorobom serca. Ponadto zapobiega niedokrwistości i pozytywnie wpływa na skórę. Jednakże nie każdy może cieszyć się jej smakiem. Nie powinny spożywać jej osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek i schorzeniami naczyniowo-sercowymi.

Przygotowanie kiszonej kapusty krok po kroku

Warto wykorzystać dobroczynne właściwości kiszonej kapusty. By mieć do nich dostęp najlepiej samodzielnie przygotować kiszonkę. Wykorzystując do tego zdrowe składniki, bez konserwantów. Do stworzenia klasycznej wersji, poza kapustą białą lub czerwoną, potrzeba marchewki i soli kuchennej. Pozostałe składniki to ziele angielskie, liść laurowy, pieprz ziarnisty i ewentualnie ząbki czosnku. Recepturę można nieco zmodyfikować dodając owoce jałowca, koper czy ostrą papryczkę. Poza tym potrzebny będzie dość ciężki odważnik, szatkownica i talerzyk. Kapustę najlepiej kisi się w kamionce lub drewnianych naczyniach.

Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych składników i sprzętu przychodzi czas na przygotowanie się do kiszenia. Kapustę należy umyć, pokroić w ćwiartki, poszatkować i umieścić w misce. Do niej dodaje się grubo startą marchewkę oraz przyprawy i wszystko dokładnie miesza. Trzeba pamiętać, że na kilogram kapusty przypada 20 gramów soli. Następnie całość przekłada się do wyparzonego wcześniej naczynia. Najpierw układa się i dobrze ubija kilkucentymetrową warstwę. Wierzch przesypuje solą i nakłada kolejną. Tę czynność powtarza aż do napełnienia naczynia w 80%. Należy pozostawić miejsce na wydzielające się soki.

Gdy poszatkowana kapusta jest ugnieciona w naczyniu na wierzch trafiają całe liście. Na nie kładzie się wspomniany wcześniej talerzyk obciążony odważnikiem. Ważne by talerz czy też inna użyta przykrywka, był węższy niż średnica naczynia. Wtedy gazy fermentacyjne będą swobodnie uchodzić. Po trzech dniach należy ściągnąć pokrywkę i za pomocą drewnianej łyżki zrobić otwory w kapuście. Ten zabieg odprowadza nadmiar gazów. Po tym pozostawia się kapustę na 10-12 dni w temperaturze 20-22°C. Następnie naczynie trafia w chłodne miejsce, z temperaturą sięgającą 5-8°C. I to tyle, kiszona kapusta jest już gotowa do jedzenia.

Lecznicze działanie soku z kiszonej kapusty

Wiadomo już, jakie właściwości wykazuje kiszona kapusta i jak się ją przygotowuje. Teraz warto wspomnieć o soku z kiszonki. Oczywiście znajduje się w nim witamina C. Poza nią obecne są witaminy z grup A i E. Skład soku z kapusty uzupełniają minerały, magnez, potas, żelazo i wapń. Wraz z nimi obecny jest błonnik pokarmowy, antyoksydanty, karotenoidy oraz polifenole. Mamy tu, więc listę składników podobną do tej wymienionej podczas opisywania samej kapusty. Jednakże sok ma nieco inne działanie i zastosowanie.

Sok z kiszonej kapusty pity regularnie reguluje wydzielanie kwasów żołądkowych. Działa ochronnie na wątrobę i zapobiega nowotworom żołądka i dwunastnicy. Do tego wspomaga leczenie wrzodów żołądkowych. Jest też środkiem pomocniczym w zwalczaniu chorób pasożytniczych. Ponadto pomaga oczyścić organizm z toksyn. Zetem jest świetnym środkiem do zwalczania kaca. Widać, więc, że sok jak i sama kapusta kiszona ma wiele zalet. Warto samodzielnie przygotować ten klasyczny specjał.