Kiszone jabłka w słoikach – najlepsze przepisy krok po kroku
Kiszone ogórki, kapusta, kapusta pekińska, nawet kiszona marchew czy rzodkiew, ale kiszone owoce? Jeśli wydaje ci się, że jest to dziwne połączenie, spróbuj kiszonych jabłek. To naprawdę niezwykły przysmak, kiedyś był niezwykle popularny, dzisiaj mocno zapomniany. A szkoda, ponieważ niemalże w każdym ogrodzie jest jabłoń a kiszenie to najlepszy sposób na przechowanie jabłek na zimę i zachowanie ich wartości odżywczych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jabłoniach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiszone jabłka – co to jest i do czego podawać?
Jabłka kiszone – tradycyjny przysmak Słowian
Jabłka kiszone pojawiają się w tradycji kulinarnej większości państw Słowiańskich. Być może dlatego, że jabłoń była na terenach Europy Środkowej pierwszym udomowionym i krzyżowanym drzewem, być może ze względu na to, że początkowo kiszenie było jedynym sposobem wykorzystania owoców i przechowania ich na zimę – cukier pojawił się u nas przecież stosunkowo późno.
Obojętnie, jaki jest powód, kiszone jabłka były kiedyś bardzo popularne. Widywano je często na stołach jeszcze sto lat temu. Obecnie nie są szczególnie powszechne. Warto jednak je zrobić, ponieważ kiszenie jabłek pozwala na zachowanie ich wartości odżywczych. Wszystkie kiszonki mają mnóstwo właściwości zdrowotnych i wpływają pozytywnie na działanie układu trawiennego. W przypadku jabłek to działanie jest podwójne, ponieważ same w sobie mają mnóstwo pektyn i błonnika.
Kiszone jabłka w słoikach pięknie się prezentują i mogą być wspaniałą dekoracją kuchni. Jednakże tak naprawdę warto je kisić dla ich niezwykłego smaku. Są lekko kwaskowe, ale przebija przez nie owocowa słodycz, która sprawia, że genialnie sprawdzają się do wielu zastosowań.
Do czego podawać kiszone jabłka?
Kiszone owoce raczej nie nadają się do jedzenia bez żadnych dodatków. Nie są jak na przykład ogórki, które możesz po prostu wyjąć ze słoika i schrupać ze smakiem, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak zrobić. Kiszone jabłka jednak raczej sprawdzają się po prostu jako dodatek do różnych dań. Uzupełniają kompozycje smakowe o niezwykle ciekawe nuty.
Kiszone jabłka można wykorzystać do zrobienia surówki. Zwłaszcza jeśli w beczce kisi się kapusta kiszona z jabłkiem, ale nie tylko. Kiszone jabłka można po prostu zetrzeć na tarce i dodać do dowolnej surówki – wyjątkowo wpłyną na jej smak i zmienią go w znacznym stopniu. Jednak ten przysmak ma zastosowanie nie tylko w surówkach. Dodaje się je do mięsnego gulaszu, dzięki czemu mięso nabiera zupełnie innego, delikatniejszego posmaku, a sos staje się nieco słodko-kwaśny. Czasami dodaje się kwaszone jabłka także do dań… z fasolą. Brzmi zaskakująco, ale to świetne rozwiązanie, z którego powinni skorzystać zwłaszcza weganie i wegetarianie. Jeśli masz dużo jabłek na przetwory, sprawdź także ten artykuł z przepisami na wino z jabłek.
Kiszone jabłka – przepis krok po kroku
Kiszenie jabłek – wybór i przygotowanie owoców
Jabłka do kiszenia układa się w 4-5-litrowych słoikach. Dlatego do ukiszenia należy wybrać mniejsze owoce, takie, które idealnie się w nich zmieszczą i będą atrakcyjnie wyglądać. Należy wybrać jedynie jabłka pochodzenia organicznego, niepryskane. Oczywiście najlepiej sprawdzą się te z własnej działki, można także kupić je prosto z sadu od rolnika.
Owoce powinny być świetnej jakości. Wiadomo, że na jabłkach uprawianych amatorsko czasami pojawiają się plamki i nierówności – one nie powinny w żaden sposób przeszkadzać. Jednakże warto zwrócić uwagę na to, że jabłka kiszone w słoikach muszą być twarde, więc żadne obtłuczenia nie wchodzą w grę. Spady lepiej wykorzystać do zrobienia musu jabłkowego lub dżemu, a do kiszenia wybierać tylko zerwane, idealnej jakości jabłuszka.
Jaka odmiana najlepiej nadaje się do kiszenia? Świetnie sprawdzają się odmiany twardsze, o małych owocach. Idealnie kiszą się odmiany szlachetne i starsze, jak ‘Kosztele’, ‘Królowa Renet’ i ‘Piękna z Rept’. Z nowszych odmian sprawdzą się ‘Ligole’, jednak należy wybierać mniejsze owoce do kiszenia. Najlepiej udają się jabłka o twardym, soczystym miąższu, dlatego ‘Antonówki’ i ‘Malinówki’ się nie sprawdzą. Za to wcześnie zebrane, jeszcze twarde jabłka ‘Oliwki Żółtej’ (popularne Papierówki) jak najbardziej tak.
Jabłka w słoikach – przepis z przyprawami korzennymi
Przyprawy korzenne sprawiają, że kiszone jabłka mają niezwykły, bardzo delikatny smak. Dlatego niemalże wszystkie przepisy je wykorzystują, zwłaszcza goździki i cynamon można często spotkać. W końcu czy jest lepsze połączenie niż jabłka i cynamon? Chyba nie! Dlatego warto wypróbować ten przepis.
- 1 pięciolitrowy słoik,
- 3 kg jabłek,
- 10 goździków,
- 4 cm imbiru,
- 1 laska korzenia cynamonu,
- 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej,
- kilka łyżek soku z kiszonej kapusty.
Przygotowanie kiszonych jabłek jest bardzo proste. Na początku trzeba dobrze wyszorować i naszykować słoik. Jabłka można kisić na długo, można także wstawić je do słoika i zjadać na bieżąco. Czas ukiszenia to najczęściej około 8 dni, jednak im twardsze owoce, tym dłużej może to trwać. Dodatek wody z kiszonej kapusty sprawia, że owoce lepiej się ukiszą – woda zawiera dobroczynne bakterie odpowiedzialne za kiszenie jabłek.
- Umyj owoce, przekrój je na połówki lub ćwiartki. Bardzo małe jabłka możesz zostawić w całości.
- Imbir pokrój w plasterki bez obierania.
- Jabłka, imbir, cynamon i goździki włóż do słoja.
- Rozpuść sól w wodzie, dodaj trochę soku z kapusty.
- Przelej zalewę do słoika, od razu zakręć.
- Jabłka kiszone w słoikach przechowuj w lodówce.
Kiszone jabłka – inne przepisy
Kiszenie jabłek z miodem
Nie tylko korzenne jabłka kiszone są smaczne. Bardzo wiele osób robi je w nieco inny sposób, bardziej na słodko i do zalewy dodaje nieco miodu. To niezwykłe połączenie sprawia, że jabłka przygotowane w ten sposób są naprawdę przepyszne. Wato przygotować chociaż jedną porcję do zjedzenia bezpośrednio.
- 3 kilogramy niedużych jabłek,
- filtrowana woda (ilość zależy od wielkości słoika),
- na 1 litr wody: 80 g miodu i 15 g soli,
- kilka liści wiśni lub porzeczki czarnej.
Liście wiśni i porzeczek, tak jak w przypadku kiszonych ogórków, dodają potrawie aromatu i wyjątkowego smaku. Na ich dodaniu może zyskać także kiszona marchew czy kapusta. Najlepiej oczywiście wybrać takie bez żadnych zmian, z niepryskanych drzew z własnego ogrodu.
- Umyj jabłka, w razie potrzeb podziel na połówki lub ćwiartki.
- Podgrzej wodę w garnuszku, rozpuść w niej miód i sól. Mieszaj do rozpuszczenia.
- Ułóż jabłka w słoiku o objętości 4-5 l.
- Umyj liści i ułóż na jabłkach.
- Zalej całość przygotowaną, ciepłą, ale nie gorącą zalewą i od razu zakręć.
- Czas kiszenia wynosi 7-8 dni.
Kapusta kiszona z jabłkami
Jeśli chcesz ukisić jabłka tylko po to, żeby dodawać je do surówek z kiszonej kapusty, możesz od razu przygotować surówkę do kiszenia. Podczas szatkowania kapusty do kiszenia w beczce odłóż trochę, żeby przygotować surówkę. Będzie pyszna i zdrowa, a z dodatkiem marchwi będzie prawdziwą bombą witaminową.
- 2 kg kapusty,
- 3 jabłka,
- 3 marchewki,
- łyżka posiekanego koperku,
- baldach kopru,
- 5 łyżeczek soli.
Przygotowanie takiej surówki zajmie tylko chwilkę. Możesz od razu zrobić sobie zapas zdrowej surówki do obiadów. Kapusta kiszona z jabłkiem to naprawdę strzał w dziesiątkę. Do przygotowania dania możesz użyć kamienny garnek lub duży szklany słoik.
- Poszatkuj kapustę.
- Obierz jabłka i marchewki i zetrzyj je na tarce na grubych oczkach.
- Każdą warstwę przesypuj solą i koprem.
- Układaj warzywa warstwami, każdą warstwę mocno ubijając, by pojawił się sok.
- Przykryj słoik obciążonym talerzem i odstaw do ukiszenia.
- Raz na jakiś czas patyczkiem do szaszłyków przebijaj wszystkie warstwy do spodu, by wypuścić powietrze.
- Kiedy kapusta będzie już wystarczająco kwaśna dla ciebie, możesz wymieszać surówkę i przełożyć ją do mniejszych słoików. Przechowuj w chłodnym miejscu.
Kiszonki powinny zajmować ważne miejsce w naszej codziennej diecie. A kwaszone jabłka tylko pomogą zwiększyć ich ilość w menu. To prosty i naprawdę smaczny sposób, który powinien przypaść do gustu zwłaszcza osobom mającym problem z układem pokarmowym i próbujących zwiększyć ogólną odporność organizmu.