Kiszonki warzywne - praktyczne przepisy, których nie można zepsuć

W każdej domowej spiżarni powinny znaleźć się kiszonki warzywne. Warto przygotować je na zimę, ponieważ stanowią bogate i naturalne źródło witamin. Czytając lub słysząc hasło kiszonka, w wyobraźni pojawia się kapusta i ogórek. Trzeba jednak wiedzieć, że nie są to jedyne warzywa, które można poddać konserwacji tego typu. Do tego istnieją przepisy na kiszonki z owoców. Zapraszamy, zatem na przegląd sprawdzonych receptur, których zwyczajnie nie da się zepsuć.

Robienie kiszonki krok po kroku

Czym właściwie są kiszonki warzywne czy też wersje z owoców? Jest to po prostu żywność zakonserwowana w charakterystyczny sposób. Przygotowuje się ją do spożycia dla ludzi lub też na paszę dla zwierząt. Kiszenie to ciekawy proces oparty na fermentacji mlekowej. Za jego przeprowadzenie odpowiadają bakterie mlekowe. W komórkach roślinnych znajdują się cukry proste. Kiszenie po prostu rozkłada je do postaci kwasu mlekowego. To sprawia, że proces gnicia zostaje zahamowany a okres przydatności do spożycia wydłużony. Produkty kiszone są chętnie stosowane w kuchni.

Kiszonki warzywne przygotowywane na zimę są bogatym źródłem witaminy C i innych. Są to przede wszystkim witaminy z grupy B a także A, E i K. Kiszonka zawiera też magnez, wapń, fosfor i potas. Do tego dochodzi błonnik, który reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom. Cenna dla organizmu jest zawartość kwasu mlekowego w kiszonych owocach i warzywach. Ten organiczny związek chemiczny oczyszcza organizm i wzmacnia jego odporność. Zmniejsza poziom cholesterolu, reguluje florę bakteryjną jelit i wspomaga trawienie. Warto też dodać, że kiszonki są niskokaloryczne.

Teraz pokrótce opiszemy jak krok po kroku powstają kiszone warzywa i owoce. Oczywiście szczegóły procesu mogą się nieco różnić ze względu na konserwowany surowiec. Jednakże w większości przypadków schemat jest bardzo podobny. Wybrany owoc czy warzywo trzeba dokładnie obrać i umyć. Następnie kroi się go w plasterki lub szatkuje. Po tym przygotowane kawałki umieszcza się w słoikach lub kamionkowych naczyniach. Następnie zalewa się wszystko przygotowaną wcześniej zaprawą. W skład marynaty wchodzi woda(przegotowana lub mineralna), sól oraz przyprawy. Tak mniej więcej wygląda robienie kiszonki, po szczegółowe informacje zapraszamy na naszą stronę.

Przepis na kiszone warzywa

Przepisy na kiszonki mogą różnić się detalami, ale ich trzon praktycznie zawsze jest podobny. Potwierdzeniem tych słów jest kapusta kiszona, która powstaje tylko troszkę inaczej niż w przedstawionym powyżej schemacie. Niezależnie od sposobu przygotowania, kapusta kiszona ma bardzo szerokie, kulinarne zastosowanie. Można ją jeść od razu lub dodawać do surówek, jest znakomitą bazą zup i tradycyjnego lub wegetariańskiego bigosu. Często staje się farszem do krokietów czy pierogów. Równie wiele możliwości dają ogórki kiszone.

Przepis na ogórki kiszone jest bardzo prosty. Zwyczajnie nie da się go zepsuć. Do powstania marynaty potrzebna jest woda, sól i wybrane przyprawy. Ogórki umieszcza się w słoikach lub kamionce. Gdy zostaną już zakonserwowane wykorzystuje się je na różne sposoby. Sprawdzają się na kanapkach, na talerzu czy też w zupie. Pogryza się je bezpośrednio po wyjęciu ze słoika lub kroi i dodaje do sałatki. W zasadzie wszystko zależy od inwencji gotującej osoby. Po klasyce przechodzimy do mniej znanych receptur.

Kiszonki powstają ze wszystkich warzyw zawierających sporo prostych cukrów. Dużą popularnością cieszy się na przykład papryka kiszona. W połączeniu z ogórkami tworzy bardzo ciekawą kompozycję smakową. W spiżarni warto też mieć kiszone buraki. Surówki, w których są głównym składnikiem okazują się bardzo smaczne. To nadal nie koniec naszej listy. Wiele potraw wzbogacą kiszone pomidory, cukinie z bakłażanami, kalafiory, rzodkiewki oraz marchewki. Po szczegóły i więcej niecodziennych przepisów zapraszamy na naszą stronę. A teraz czas na kiszone owoce.

Kiszonki owocowe w spiżarni

Jeśli kiszone buraki można uznać za niecodzienne rozwiązanie to, co należy napisać o kiszonkach owocowych? Odpowiedź jest tylko jedna, są bardzo fajnym pomysłem. Po pierwsze, w zimie staną się źródłem witamin dla organizmu. Po drugie będą znakomitym dodatkiem do wielu potraw. Po tym wstępie pozostaje nam udzielić odpowiedzi na ważne pytanie. Jakie owoce najczęściej poddaje się kiszeniu? Są to na przykład cytryny. Szczególnie dobrze smakują, gdy w zalewie znajdą się przyprawy takie jak laski cynamonu lub goździki.

Papryka kiszona czy też wspomniana powyżej cytryna to egzotyczny kierunek. Warto też sięgnąć po plony z rodzimych roślin. Do kiszenia świetnie nadają się śliwki. Umieszcza się je w słoiku wraz z dodatkiem cukru lub miodu. Tu też można zastosować wspomniane już goździki i cynamon. Równie ciekawe walory smakowe oferują kiszone jabłka. W marynacie spore znaczenia ma zastosowanie cukru lub miodu. Jeśli zaś chodzi o przyprawy to z jabłkami ładnie komponują się gwiazdki anyżu. Tym sposobem dobrnęliśmy do końca naszego zestawienia. Opisane przepisy nie są trudne i w zasadzie nie można ich zepsuć. Wystarczy tylko ściśle trzymać się zasad.