Kłokoczka południowa - czym charakteryzuje się drzewo różańcowe

Kłokoczka południowa - Staphylea pinnata, to gatunek rośliny, który zaliczany jest do rodziny kłokoczkowatych - Staphyleaceae. Warto wiedzieć, że dla tej rośliny naturalnym miejscem występowania są południowe i środkowe tereny Europy, a także obszary Azji Mniejszej. Powinniśmy także wiedzieć, że w południowej części Polski krzew ten jest rzadko spotykany, natomiast popularna jest jego uprawa.

Roślina, jaką jest kłokoczka południowa - Staphylea pinnata, to krzew tak jak i wiciokrzew zaostrzony - Lonicera acuminata. Tego gatunku krzewy mogą dorosnąć do około 2-4 m wysokości. Ich kora jest gładka i charakteryzuje się białymi pionowymi prążkami. Co więcej, pączki są charakterystycznie spłaszczone i delikatnie odstają od gałązek. Młode, roczne pędy wybarwiają się na oliwkowozielony kolor, choć czasem mogą mieć one brunatny odcień.

Jeśli interesujemy się uprawą wiciokrzewów zaostrzonych, chabrów górskich, czy właśnie kłokoczek południowych, powinniśmy również wiedzieć, czym charakteryzują się liście, kwiaty i owoce roślin. Otóż kłokoczka południowa, nazywana również drzewem różańcowym, charakteryzuje się złożonymi z 3-7 wąskojajowatych i drobnopiłkowanych liśćmi. Od spodu są one sinozielone, natomiast od strony wierzchniej ich kolor jest ciemnozielony.

Warto wspomnieć również o białych lub różowatych kwiatach, które są niewielkie, ale zbierają się w zwisające grona. Kwiaty kłokoczki południowej są obupłciowe i zapylane są przede wszystkim przez muchy. Co więcej, charakteryzują się one przyjemnym zapachem. Nie tylko kwiaty kłokoczek są częścią ozdobną, ponieważ również owoce pełnią funkcję ozdobną. Owocami są rozdęte, z reguły kuliste torebki, w których znajdują się 2-3 komory, a w nich nasiona. Nasiona pojawiają się w okresie od IX do XI i są one jadalne.

Staphylea pinnata - uprawa i rozmnażanie rośliny

Jeśli interesuje nas chaber górski, czy właśnie kłokoczka południowa, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma roślina. Pamiętajmy o tym, że jeśli spełnimy wszystkie wymagania roślin, wtedy będą one rozwijały się zdecydowanie lepiej i będą one bardziej odporne na choroby, szczególnie te, które związane są ze źle dobranym stanowiskiem i podłożem.

Zacznijmy więc od tego, że kłokoczka południowa - Staphylea pinnata, to roślina, która nie jest trudna w uprawie. Jednak warto wiedzieć, że ten krzew wymaga ciepłych i słonecznych stanowisk. Dodatkowo musimy zapewnić mu wapienne gleby. Natomiast poradzi on sobie doskonale na stokach, pagórkach i innych miejscach, na których występują dość spore nierówności terenu.

Roślina kłokoczka południowa, Staphylea pinnata i zbliżenie na kwiat, a także jej uprawa i zastosowanie
Jakie wymagania ma kłokoczka południowa, Staphylea pinnata, czyli wszystko, co warto wiedzieć

Jeśli chodzi natomiast o sposób rozmnażania kłokoczek południowych, warto wiedzieć, że może być ona rozmnażana na dwa sposoby, mianowicie wegetatywnie i generatywnie. Wegetatywne rozmnażanie polega na wykorzystywaniu pokładających i ukorzeniających się pędów. Natomiast rozmnażanie generatywne to rozmnażanie poprzez opadające z rośliny nasiona. Sprawdź także ten artykuł o ciekawych roślinach miododajnych.

Drzewo różańcowe - gdzie wykorzystywana jest roślina

Kłokoczka południowa - Staphylea pinnata, to roślina, której drewno jest bardzo twarde i trudno łupliwe. Co ciekawe, ma ono bardzo atrakcyjny i żółtawobiały kolor. Właśnie to drewno było kiedyś wykorzystywane do wykonywania niewielkich sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwie domowym.

Co więcej, na pewno spotkaliśmy się również z takim czymś, jak różaniec z nasion kłokoczki. Nie jest to bez przyczyny, ponieważ nasiona były wykorzystywane do wyrobu różańców czy biżuterii, a inne części rośliny stosowane były w obrzędach religijnych. Dodatkowo z nasion kłokoczki wytłaczało się kiedyś olej, który później służył do oświetlania domostw. W tym oleju zawarte były tłuszcze i kwasy tłuszczowe.

Nie zapominajmy jednak o tym, że kłokoczka południowa - Staphylea pinnata, to również roślina miododajna, która często wchodzi w skład miodów wielokwiatowych. Co więcej, jest ona rośliną ozdobną, która ceniona jest nie tylko za piękne kwiaty, ale i bardzo ciekawe i świetnie komponujące się z otoczeniem owoce. Doskonale prezentuje się ona w parkach, zieleni miejskiej, ale również i w ogrodach przydomowych. Możemy sadzić ją pojedynczo i w grupach, ale nadaje się ona także na żywopłoty.

Jak możemy zauważyć, kłokoczka południowa - Staphylea pinnata, to bardzo ciekawa roślina, która może znaleźć się w naszych ogrodach przydomowych. Nie jest ona trudna w uprawie, dlatego nadaje się również dla osób, które nie mają doświadczenia w dziedzinie ogrodnictwa. Pamiętajmy jednak o tym, by zapewnić im odpowiednie wymagania, przez co krzewy będą rozwijały się prawidłowo.

ikona podziel się Przekaż dalej