Klon - najpopularniejsze rośliny
-
Klon palmowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon palmowy jest niewątpliwie najbardziej popularnym gatunkiem spośród klonów ozdobnych. Ten elegancki Azjata przybiera różne formy liści i wzrostu w zależności od odmiany. Stanowi efektowny składnik ogrodowych kompozycji. Jesienią jego liście przebarwiają się wspaniale w żółtoczerwone kolory.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon czerwonydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon czerwony jest północnoamerykańskim drzewem, które potrafi być podwójnie przekonujące: jaskrawym przebarwieniem liści jesienią i pięknymi, czerwonymi kwiatostanami na wiosnę. W ogrodach spotyka się liczne odmiany hodowlane różniące się pokrojem i jesienną barwą liści.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon jawordrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon jawor jest rodzimym drzewem dorastającym do imponujących rozmiarów. W naturalnych warunkach preferuje tereny górskie, gdzie tworzy drzewostany razem z bukiem, jodłą i świerkiem. Doskonale sprawdza się jako drzewo ogrodowe, a liczne odmiany hodowlane różnią się kolorem liści pokrojem drzewa.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon jesionolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Sprowadzony do Europy w XVII wieku klon jesionolistny zadomowił się u nas na dobre i w naturalnym środowisku wypiera nawet gatunki rodzime. Dzięki niewielkiej wysokości, rozłożystej i luźnej koronie oraz przebarwiającym się jesienią liściom, klon jesionolistny dobrze sprawdza się w roli drzewa ogrodowego.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon japońskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon japoński jest niskim drzewem pochodzącym z północnej Japonii. W ogrodzie zachowuje atrakcyjny wygląd przez cały sezon. Purpurowe kwiaty rozwijają się razem z liśćmi, które jesienią przebarwiają się pięknie na czerwono.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Klon - pozostałe rośliny
-
Klon zwyczajnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon zwyczajny jest najczęściej spotykanym z gatunków rodzimych. Zakwita bardzo wcześnie, w sezonie posiada bujne ulistnienie, a jesienią zmienia kolor liści na złoty, pomarańczowy lub czerwony. Odznacza się rozłożystą i regularną koroną.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon polnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon polny jest mało wymagającym drzewem krajowym, odpornym na suszę, choroby i szkodniki. Mocna zieleń liści nawet w okresie suszy, ładna forma korony oraz stosunkowo niewielki i powolny wzrost czynią z tego klonu efektowne drzewo ogrodowe. Owoce klonu polnego, skrzydlaki, są ustawione po dwa w linii prostej.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon tatarski ginnaladrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Ten pochodzący z Dalekiego Wschodu podgatunek klonu tatarskiego zachwyca ognistą barwą jesiennych liści. Tworzy szeroką, rozłożystą koronę; czasem przybiera formę krzewiastą. Owoce-skrzydlaki przyjmują z czasem barwę czerwoną i długo stanowią ozdobę drzewa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon srebrzystydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon srebrzysty jest północnoamerykańskim gatunkiem, który trafił do Europy na początku XVIII wieku, a do Polski około stu lat później. Polska nazwa gatunkowa nawiązuje do srebrzystoszarej dolnej powierzchni liści. Ze względu na rozłożystą koronę i dużą wysokość, klon srebrzysty nadaje się do dużych ogrodów, gdzie stanowi efektowny obiekt centralny.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon zwyczajny 'Globosum'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon zwyczajny 'Globosum', zwany klonem kulistym, jest jedną z wielu odmian hodowlanych tego gatunku, która powstała w 1873 roku w Belgii. Wyrasta na niewielkie drzewo o charakterystycznej kulistej koronie o średnicy do 6 metrów. Błyszczące, zielone liście klonu zmieniają swój kolor jesienią na żółty.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon jesionolistny 'Flamingo'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon jesionolistny 'Flamingo' jest odmianą o szczególnie dekoracyjnych liściach. Wykazuje oryginalne, rzadko spotykane połączenie kolorów; liście 'Flamingo' posiadają dużą różową obwódkę na młodych przyrostach, która z czasem wybarwia się na biało. Jest mało wymagający i łatwy w uprawie. Doskonale nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji drzew i krzewów.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Klon Shirasawydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Mylony czasem z klonem japońskim klon Shirasawy pochodzi z wysp japońskich, a nazwą gatunkową upamiętnia botanika Yasuyoshi Shirasawa. Ozdobę drzewa stanowią liście soczyście zielone wiosną, żółknące latem i zmieniające jesienią barwę na pomarańczową do karminowoczerwonej, a także drobne kwiaty z czerwonawym kielich i żółtawymi płatkami oraz dojrzewające czerwone skrzydlaki.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon tatarskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon tatarski jest niewysokim drzewem lub ugałęzionym, dużym krzewem, występującym w południowo-wschodniej Europie i w Azji Mniejszej. Na Dalekim Wschodzie rośnie podgatunek klonu tatarskiego - klon ginnala. W naszych warunkach obie formy botaniczne klonu tatarskiego oraz kultywary są uprawiane w ogrodach jako rośliny ozdobne.
krzew, drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon zwyczajny 'Crimson Sentry'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon zwyczajny 'Crimson Sentry' jest niewielkim drzewem o gęstej kolumnowej koronie i kolorowych liściach. Połyskujące, klapowane liście pozostają intensywnie ciemnoczerwone przez cały okres wegetacji, a jesienią przebarwiają się pięknie na kolor żółtopomarańczowy.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon cukrowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Północnoamerykański klon cukrowy jest herbowym drzewem Kanady, jego czerwony, stylizowany liść zdobi flagę tego kraju. Klon cukrowy jest źródłem cennego drewna oraz popularnego syropu. W ogrodzie jest bardzo dekoracyjny ze względu na jesienne, jaskrawe przebarwienie liści.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon strzępiastokorydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon strzępiastokory to niewielkie drzewo ze środkowych Chin, którego osobliwą cechą jest łuszcząca się cienkimi, dużymi płatami rdzawego koloru kora. Jego z wierzchu ciemnozielone, pod spodem niebieskozielone liście złożone są z trzech eliptycznych listków i przebarwiają się jesienią na kolor pomarańczowy lub czerwony.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon palmowy 'Orange Dream'drzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Klon palmowy 'Orange Dream' jest wyhodowaną we Włoszech atrakcyjną odmianą gatunku rosnącego dziko w górskich lasach Japonii, Chin i Korei. Jego głęboko powcinane liście mają wiosną kolor jaskrawo pomarańczowy, aby z czasem przybrać jasnożółtą barwę z pomarańczowym brzegiem. Wiosenny kolor utrzymuje się na 'Orange Dream' dłużej niż na innych złotolistnych odmianach.
krzew, drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon zwyczajny 'Drummondii'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon 'Drummondii' jest starą odmianą klonu zwyczajnego wprowadzoną do handlu pod koniec XIX wieku. Szczególną ozdobę tego niedużego drzewa stanowią barwne liście, które rozwijając się są różowe, później stają się jasnozielone i mają na brzegu szeroką, nieregularną, kremową obwódkę. Wczesną wiosną wspaniały efekt dają bardzo liczne baldachogrona drobnych, żółtych kwiatów.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Klon - rodzaje, opis, występowanie, sadzenie, zastosowanie
Klon jest niezastąpionym drzewem ulic i parków miejskich. Niegdyś rósł praktycznie wszędzie. Obecnie jest wypierany przez mniejsze i może ciekawsze gatunki drzew. Nadal jednak króluje w parkach i zieleni miejskiej, z uwagi na małe wymagania i łatwość uprawy. Jego głównym walorem są różnokształtne liście, które pięknie przebarwiają się na jesieni. Czy klony nadają się do ogrodu? Doradzamy jak wybrać sadzonki klonu do ogrodu i wyjaśniamy na czym polega sadzenie i pielęgnacja tych pięknych drzew.
Klon - występowanie, rodzaje, gatunki i odmiany
Gatunki i rodzaje klonu
Klon był do niedawna jednym z najbardziej popularnych drzew spotykanych w zieleni miejskiej. Każdy kojarzy jego charakterystyczne podwójne owoce, będące orzeszkami zaopatrzonymi w lotkę. Owoce klonu mają charakterystyczne lotki, które sprawiają, że spadając kręcą się w kółko jak śmigłowiec. Ułatwia to ich roznoszenie się z wiatrem. Spadając na ziemię łamią się na dwie części. Przylgnęła do nich potoczna nazwa “noski”. Nie wiadomo skąd się wzięła ta nazwa. Być może od dziecięcej zabawy owocami klonu, polegającej na rozdzieleniu orzeszka i nałożeniu sobie, lub drugiemu dziecku, na nos, tak aby sterczało z niego skrzydełko.
Klon jest drzewem liściastym, gubiącym liście na zimę. Gatunki zimozielone występują rzadko. Drzewo klonu osiąga wysokość od 3 do 40 metrów w zależności od gatunku. Wśród klonów występuje duże zróżnicowanie, dlatego występują ich liczne rodzaje różniące się pokrojem, kształtem oraz wielkością, kolorem i kształtem liści. Liście klonowe są bardzo różne. Gatunki polskie mają charakterystyczne pięcioklapowe liście, które są łatwo rozpoznawalne. Zupełnie inne, pierzasto złożone liście ma klon jesionolistny. Jawor i klon polny mają najmniej powycinane, pięcioklapowe liście, zaś klon palmowy i srebrzysty charakteryzują się delikatnymi, mocno powycinanymi, cienkimi liśćmi. Liście klonowe mogą być także trzyklapowe lub bezklapowe, jak u klonu tatarskiego czy grabolistnego.
Okres kwitnienia klonów trwa od końca zimy do połowy wiosny. Drzewo to wydaje wtedy zielone kwiatki. Najbardziej okazałe kwiaty, w postaci długich, zwisających kiści, ma jawor. Ciekawe są także różowe kwiaty klonu jesionolistnego.
Klon należy do rodziny mydleńcowatych i obejmuje około 150 gatunków drzew i krzewów. Występuje w klimacie umiarkowanym półkuli północnej, głównie w Azji. W Polsce mamy 3 rodzime gatunki i 5 zadomowionych.
Rodzime gatunki polskie to:
- klon zwyczajny,
- klon polny,
- klon jawor.
Gatunki obce zadomowione w Polsce:
- klon srebrzysty,
- klon czerwony,
- klon jesionolistny,
- klon cukrowy,
- klon tatarski.
Klon jako drzewo ozdobne w zieleni miejskiej
Jeszcze w czasach PRL klony były typowymi drzewami wykorzystywanymi w zieleni miejskiej. Typowym widokiem był klon srebrzysty czy klon cukrowy. Obecnie klony poznikały z ulic, być może z powodu zaśmiecających ulice nosków. Nadal jednak zdobią miejskie parki. Jako drzewo nieinwazyjne i ozdobne klon znajduje również zastosowanie w ogrodach, szczególnie że występują nieduże odmiany odpowiednie do małych ogrodów.
Zalety klonu w ogrodzie i zieleni miejskiej:
- łatwość w uprawie,
- odprorność na złe warunki glebowe, niedostatki wody i zanieczyszczenia środowiska,
- szybki wzrost,
- doskonałe drzewo cieniujące,
- piękne przebarwianie się liści jesienią,
- bogactwo odmian o różnych kształtach i kolorach liści,
- różne rodzaje do różnych zastosowań.
W miejskich parkach gości najczęściej klon zwyczajny, który świetnie wygląda posadzony jako soliter, w alejach lub w grupach. Występują również odmiany klonu zwyczajnego o purpurowych, czerwonych i brązowych liściach, które tworzą świetne kompozycje barwne w parkach. W dużych parkach i przy szerokich ulicach zastosowanie znajduje klon jawor, który jest odporny na miejskie warunki. W dużych parkach obsadzonych klonami, jak klon zwyczajny, jawor i klon polny, zostawia się opadłe liście, dzięki czemu tworzy się naturalna ściółka leśna.
Na wąskich ulicach sadzi się mniejsze odmiany klonu o mniej rozrośniętej koronie. Króluje tu klon srebrzysty o mocno powcinanych liściach. Wąską koronę ma również klon czerwony oraz odmiany klonu pospolitego o jajowatej koronie. Do obsadzania ulic sprawdza się także klon polny. Ma on nisko osadzone gałęzie, dlatego też wykorzystuje się go do gęstych szpalerów i żywopłotów.
Gatunkiem, który wszyscy znają i mało kto lubi, jest zadomowiony w Polsce klon jesionolistny. Jest to drzewo chwast, uważane za gatunek inwazyjny zagrażający rodzimej faunie. Został tu sprowadzony z Ameryki w celach ozdobnych i zdziczał. Drzewo to łatwo się rozsiewa i wyrasta wszędzie. Wykorzystywany jest on do zadrzewień, rekultywacyjnych, szczególnie że stworzono ciekawe odmiany o liściach żółtych lub z żółtym, czy różowym lub białym obrzeżem. Klon jesionolistny jest jednym z gatunków klonu, z którego robi się syrop klonowy.
Ozdobne odmiany klonu do ogrodu i do sadzenia w pojemnikach
Klon sprawdzi się również jako drzewo ozdobne, a nawet dekoracyjne, sadzone w eksponowanych miejscach. Co ciekawe, mniejsze ozdobne odmiany można uprawiać w donicach. Stworzono wiele ciekawych odmian klonu jesionolistnego, na przykład odmiana Variegatum z białym obrzeżeniem liści lub Flamingo z liśćmi biało zielonymi z różowym zabarwieniem. W pojemniku można posadzić małą odmianę klonu polnego Nanum. Dekoracyjną rośliną do eksponowanych miejsc jest także klon palmowy, który może przybierać formę krzewu i ma pięknie przebarwiające się liście.
Jak wybrać piękne odmiany klonu do ogrodu? Od razu przychodzi na myśl piękny, zwiewny klon palmowy, które kojarzą się z ogrodami japońskimi i drzewkami bonsai. Klon palmowy pochodzi z Japonii i Korei Południowej. W naturze drzewo to osiąga wysokość do 5 metrów i przyjmuje pokrój krzewu lub małego drzewka. Jego charakterystyczną cechą są drobne, mocno powycinane liście. Przyjmują one różne kolory w zależności od odmiany. Klony te stosuje się głównie w małych ogrodach w stylu japońskim lub orientalnym. Sadzi się go w eksponowanych miejscach. Lubi wilgotną glebę, dlatego też sprawdzi się do obsadzania oczek wodnych, szczególnie jeśli projektujemy urokliwy zakątek z małym jeziorkiem. Klon palmowy sprawdzi się także na skalniaku. Można go uprawiać również w pojemnikach. Jest to najczęściej tworzone drzewko bonsai. Jednak ten gatunek nie jest w pełni mrozoodporny i preferuje wilgotne gleby, dlatego jest trudniejszy w uprawie.
Klon japoński i palmowy są często mylone, choć są to zupełnie inne gatunki. Klon japoński jest większy i ma delikatne liście w kolorach od zielonego, poprzez czerwony do fioletowego. Natomiast klony palmowe mają formę drzewa lub krzewu o wysokości od 3 do 5 metrów i bardziej złożone liście.
Czy klon jest drzewem prozdrowotnym
Klon to nie tylko drzewo ozdobne, które służy do dekoracji ulic, parków i ogrodów. Ma on również zastosowanie spożywcze i prozdrowotne. W Kanadzie i USA szczególnie popularny jest syrop klonowy, który pozyskuje się z niektórych gatunków klonu, podobnie jak syrop brzozowy z brzóz. Od wieków poszukiwali go już Indianie, którzy stosowali go jako napój energetyczny. Ten słodki syrop jest zwykle używany do polewania pankejków, które stają się popularne także w Polsce.
Zdania są podzielone na temat tego, czy syrop klonowy jest zdrowy. Zawiera on cenne polifenole, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne. Jednak posiada on również bardzo dużo sacharozy. Dlatego też uważany jest za bardzo zdrowy zamiennik cukru. Zaleca się go przy dietach odchudzających i dla wspomagania pracy organizmu. Co ciekawe, może mieć on właściwości odchudzające. Ma on jednak wysoki indeks glikemiczny, dlatego też nie zalecany jest przy niektórych chorobach.
W Polsce syrop klonowy nie jest popularny, głównie ze względu na cenę. Sok z klonu można również pozyskać samemu. Oprócz soku surowcem zielarskim są również liście klonowe, kora klonu i kwiaty.
Uprawa i pielęgnacja klonu
Drzewo klonowe nadaje się dla początkujących, którzy zakładają ozdobny i rekreacyjny ogród. Jest łatwe w uprawie. Nie ma wielkich wymagań uprawowych. Jedyna pielęgnacja klonu polega na sanitarnym przycinaniu i formowaniu. Cięcie formujące wykonuje się tylko jesienią, gdyż wiosną z gałązek wycieka sok, który może być przyczyną infekcji. Warto również wiedzieć, że klony są często atakowane przez choroby grzybicze i szkodniki.
Wymagania uprawowe klonu:
- stanowisko słoneczne lub półcieniste,
- ziemia przepuszczalna,
- gleba lekko wilgotna.
Szczególnie pięknym elementem ogrodu jest kolorowy klon palmowy lub japoński. Jednak zanim zamówimy sadzonkie tych gatunków klonu, warto wiedzieć, że mają większe wymagania niż gatunki europejskie. Co ważne, nie nadają się do sadzenia w glebie ciężkiej, zbitej i gliniastej. Klony te nie lubią także nawożenia.
Klon japoński i palmowy:
- żyzna ziemia,
- podłoże wilgotne,
- odczyn lekko kwaśny,
- stanowisko słoneczne lub półcieniste,
- miejsce osłonięte od wiatru i zaciszne.
Klony te nie są w pełni mrozoodporne. Dlatego też należy kupować sadzonki z lokalnych szkółek. Jeśli sprowadzimy sadzonki z cieplejszych krajów, może się okazać, że drzewko nie przetrwa zimy. Drzewko należy okryć na zimę włókniną lub matą słomianą.
Klon jest drzewem liściastym o dużej różnorodności gatunkowej. Gatunki różnią się wielkością i wyglądem liści. Klony, z wyjątkiem modnych klonów palmowych i japońskich, są łatwe w uprawie i wytrzymałe.
Klon to bardzo popularne drzewo. Spotyka się je w parkach, przy drogach, na wsiach oraz w przestrzeni miejskiej. Typowym dla europy gatunkiem jest klon jawor jednakże nie tylko on występuje w naszym klimacie. Warto, więc dowiedzieć się, jakie są rodzaje klonów w Polsce. Na czym polega ich uprawa i pielęgnacja?
Charakterystyczny klon
Klon to rozłożyste drzewo lub średniej wielkości krzew należący do rodziny mydleńcowatych. Na świecie ta roślina występuje w około 100 gatunkach, choć niektóre źródła podają, że jest ich 150. W naturze acer przeważnie występuje w strefach o umiarkowanym klimacie. Najliczniej porasta obszary Azji, Ameryki Północnej i Środkowej, Europy oraz północną część Afryki. Typową odmianą w Polsce jest klon jawor z łaciny acer pseudoplatanus. To właśnie od niego zaczniemy dokładniejszy opis.
Klon jawor to wysokie drzewo, osiąga wysokość około 40 metrów. Ma ładny, wzniesiony i kulisty pokrój, dzięki czemu roślina często pojawia się w parkach. Cechą charakterystyczną jest też szara kora, która w pierwszych latach po zasadzeniu jest gładka. Później łuszczy się i całymi płatami odpada od pnia. Liść klonu tej odmiany kształtem przypomina dłoń, posiada pięć klap. Tymczasem owoc klonu to niewielki orzeszek ze skrzydełkami po bokach. W okresie kwitnienia, czyli w maju na gałęziach rozwijają się zielonożółte kwiaty. Są skupione w wiechy o dekoracyjnym wyglądzie.
Klon jawor znany też, jako acer pseudoplatanus w uprawie wymaga nasłonecznionego lub częściowo zacienionego stanowiska. Najlepsza dla niego gleba jest dość żyzna, przepuszczalna i średnio wilgotna. Nie zawsze jednak ziemia musi spełniać te wymagania. Acer pseudoplatanus to roślina, która poradzi sobie na wielu typach podłoża. Nie toleruje tylko bardzo suchej oraz przesadnie podmokłej gleby. Ponadto ten klon jest odporny na mrozy i silne wiatry. Przyzwoicie reaguje na suszę oraz zanieczyszczone powietrze.
Inne rodzaje klonów w Polsce – klon zwyczajny i polny
W naszym kraju klon jest reprezentowany przez różne gatunki. Acer pseudoplatanus jest bardzo popularny, pod tym względem niczym mu nie ustępuje klon zwyczajny. Jest to drzewo dorastające do 30 metrów wysokości. Odznacza się gęstą i rozłożystą koroną o dużych walorach dekoracyjnych. Liść klonu ma pięć lub siedem klap. Okres kwitnienia trwa od kwietnia do maja, w tym czasie pojawiają się zielonkawe lub żółte kwiaty. Opis rośliny nie będzie pełny bez wspomnienia o jeszcze jednym elemencie. Owoc klonu posiada długie skrzydełka powszechnie zwane noskami.
Klon zwyczajny podobnie jak jawor rozwija się w słońcu lub zacienieniu. Jest bardzo tolerancyjny względem gleby. Najbardziej jednak lubi ziemie żyzne i próchniczne. Jest odporny na wiatry i mrozy, do tego lepiej znosi zanieczyszczone powietrze niż pseudoplatanus. Klon zwyczajny nie sprawia problemów w uprawie. Młode sadzonki należy podlewać podczas suszy. Nawożenie w zasadzie nie jest konieczne. Ważny zabiegiem pielęgnacyjnym jest bielenie pni przed zimą. Dzięki temu roślina będzie odporna na zgorzele mrozowe.
Wymienione do tej pory gatunki to nie koniec listy. W naszym kraju popularnością cieszy się też klon polny. Występuje w formie drzewa lub krzewu. W pierwszym przypadku dorasta do 20 metrów wysokości, w drugim nie osiąga dużych rozmiarów. Jako drzewo ma kulistą, gęstą koronę. Kora jest szarobrązowa i pokryta niewielkimi spękaniami. Liść klonu jest zielony i ma od 3 do pięciu klap, jesienią przebarwia się na żółto lub czerwono. Owoc klonu polnego osiąga 3-4 centymetry długości. Podobnie jak w innych odmianach posiada skrzydełka.
Klon polny preferuje takie same stanowiska jak poprzednicy. Jeśli chodzi o glebę, optymalna dla niego jest mieszanka świeża, przepuszczalna i wapienna. W razie potrzeby poradzi sobie na mniej sprzyjających podłożach. Klon polny jest bardzo odporny na susze i zanieczyszczenia powietrza. W związku z tym jest sadzony w wielu miejscach. Często są to parki oraz obszary miejskie jak ulice czy osiedla. Klon polny w formie krzewu świetnie nadaje się na żywopłot. Bardzo dobrze znosi intensywne cięcie.
Rzadsze rodzaje klonów w Polsce – klon jesionolistny i klon kanadyjski, opis
Za nami trzy rodzaje klonów w Polsce uprawianych i rosnących dziko. Czas na opis tych nieco mniej znanych. Pierwszy w tej kategorii będzie klon jesionolistny. Zazwyczaj osiąga 15 metrów wysokości, ma niski pień i nieregularną, szeroką koronę. Charakterystyczne są jego pędy, zimozielone i pokryte białym nalotem. Liść klonu ma około 10 cm i od 3 do 5 klap. Tymczasem owoc klonu ma niewielkie skrzydełka ustawione pod ostrym kontem oraz podłużny orzeszek. Klon jesionolistny z uwagi na walory dekoracyjne znajduje zastosowanie przy obsadzaniu ogrodów.
Klon jesionolistny to przedostatnia pozycja na tej liście. Bardzo ciekawy jest też klon kanadyjski, który znalazł w naszym kraju wielu miłośników. Ta roślina dorasta do 15 metrów wysokości. Ma rozłożystą koronę i spękaną szarą korę pokrywającą pień. Do tego dochodzi dekoracyjny liść o średnicy do 15 cm i pięciu klapach. Klon kanadyjski najlepiej rośnie na świeżych i żyznych ziemiach. Nie lubi upałów za to świetnie znosi mrozy. Powyższe gatunki dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza. Niestety klon kanadyjski jest na nie bardzo wrażliwy. W swej ojczyźnie jest ceniony za wysokiej jakości drewno, pozyskuje się też z niego sok.