Klon - opis drzewa, gatunki w Polsce, uprawa, pielęgnacja, uprawa i pielęgnacja

Klon to bardzo popularne drzewo. Spotyka się je w parkach, przy drogach, na wsiach oraz w przestrzeni miejskiej. Typowym dla europy gatunkiem jest klon jawor jednakże nie tylko on występuje w naszym klimacie. Warto, więc dowiedzieć się, jakie są rodzaje klonów w Polsce. Na czym polega ich uprawa i pielęgnacja?

Charakterystyczny klon

Klon to rozłożyste drzewo lub średniej wielkości krzew należący do rodziny mydleńcowatych. Na świecie ta roślina występuje w około 100 gatunkach, choć niektóre źródła podają, że jest ich 150. W naturze acer przeważnie występuje w strefach o umiarkowanym klimacie. Najliczniej porasta obszary Azji, Ameryki Północnej i Środkowej, Europy oraz północną część Afryki. Typową odmianą w Polsce jest klon jawor z łaciny acer pseudoplatanus. To właśnie od niego zaczniemy dokładniejszy opis.

Klon jawor to wysokie drzewo, osiąga wysokość około 40 metrów. Ma ładny, wzniesiony i kulisty pokrój, dzięki czemu roślina często pojawia się w parkach. Cechą charakterystyczną jest też szara kora, która w pierwszych latach po zasadzeniu jest gładka. Później łuszczy się i całymi płatami odpada od pnia. Liść klonu tej odmiany kształtem przypomina dłoń, posiada pięć klap. Tymczasem owoc klonu to niewielki orzeszek ze skrzydełkami po bokach. W okresie kwitnienia, czyli w maju na gałęziach rozwijają się zielonożółte kwiaty. Są skupione w wiechy o dekoracyjnym wyglądzie.

Klon jawor znany też, jako acer pseudoplatanus w uprawie wymaga nasłonecznionego lub częściowo zacienionego stanowiska. Najlepsza dla niego gleba jest dość żyzna, przepuszczalna i średnio wilgotna. Nie zawsze jednak ziemia musi spełniać te wymagania. Acer pseudoplatanus to roślina, która poradzi sobie na wielu typach podłoża. Nie toleruje tylko bardzo suchej oraz przesadnie podmokłej gleby. Ponadto ten klon jest odporny na mrozy i silne wiatry. Przyzwoicie reaguje na suszę oraz zanieczyszczone powietrze.

Inne rodzaje klonów w Polsce – klon zwyczajny i polny

W naszym kraju klon jest reprezentowany przez różne gatunki. Acer pseudoplatanus jest bardzo popularny, pod tym względem niczym mu nie ustępuje klon zwyczajny. Jest to drzewo dorastające do 30 metrów wysokości. Odznacza się gęstą i rozłożystą koroną o dużych walorach dekoracyjnych. Liść klonu ma pięć lub siedem klap. Okres kwitnienia trwa od kwietnia do maja, w tym czasie pojawiają się zielonkawe lub żółte kwiaty. Opis rośliny nie będzie pełny bez wspomnienia o jeszcze jednym elemencie. Owoc klonu posiada długie skrzydełka powszechnie zwane noskami.

Klon zwyczajny podobnie jak jawor rozwija się w słońcu lub zacienieniu. Jest bardzo tolerancyjny względem gleby. Najbardziej jednak lubi ziemie żyzne i próchniczne. Jest odporny na wiatry i mrozy, do tego lepiej znosi zanieczyszczone powietrze niż pseudoplatanus. Klon zwyczajny nie sprawia problemów w uprawie. Młode sadzonki należy podlewać podczas suszy. Nawożenie w zasadzie nie jest konieczne. Ważny zabiegiem pielęgnacyjnym jest bielenie pni przed zimą. Dzięki temu roślina będzie odporna na zgorzele mrozowe.

Wymienione do tej pory gatunki to nie koniec listy. W naszym kraju popularnością cieszy się też klon polny. Występuje w formie drzewa lub krzewu. W pierwszym przypadku dorasta do 20 metrów wysokości, w drugim nie osiąga dużych rozmiarów. Jako drzewo ma kulistą, gęstą koronę. Kora jest szarobrązowa i pokryta niewielkimi spękaniami. Liść klonu jest zielony i ma od 3 do pięciu klap, jesienią przebarwia się na żółto lub czerwono. Owoc klonu polnego osiąga 3-4 centymetry długości. Podobnie jak w innych odmianach posiada skrzydełka.

Klon polny preferuje takie same stanowiska jak poprzednicy. Jeśli chodzi o glebę, optymalna dla niego jest mieszanka świeża, przepuszczalna i wapienna. W razie potrzeby poradzi sobie na mniej sprzyjających podłożach. Klon polny jest bardzo odporny na susze i zanieczyszczenia powietrza. W związku z tym jest sadzony w wielu miejscach. Często są to parki oraz obszary miejskie jak ulice czy osiedla. Klon polny w formie krzewu świetnie nadaje się na żywopłot. Bardzo dobrze znosi intensywne cięcie.

Rzadsze rodzaje klonów w Polsce – klon jesionolistny i klon kanadyjski, opis

Za nami trzy rodzaje klonów w Polsce uprawianych i rosnących dziko. Czas na opis tych nieco mniej znanych. Pierwszy w tej kategorii będzie klon jesionolistny. Zazwyczaj osiąga 15 metrów wysokości, ma niski pień i nieregularną, szeroką koronę. Charakterystyczne są jego pędy, zimozielone i pokryte białym nalotem. Liść klonu ma około 10 cm i od 3 do 5 klap. Tymczasem owoc klonu ma niewielkie skrzydełka ustawione pod ostrym kontem oraz podłużny orzeszek. Klon jesionolistny z uwagi na walory dekoracyjne znajduje zastosowanie przy obsadzaniu ogrodów.

Klon jesionolistny to przedostatnia pozycja na tej liście. Bardzo ciekawy jest też klon kanadyjski, który znalazł w naszym kraju wielu miłośników. Ta roślina dorasta do 15 metrów wysokości. Ma rozłożystą koronę i spękaną szarą korę pokrywającą pień. Do tego dochodzi dekoracyjny liść o średnicy do 15 cm i pięciu klapach. Klon kanadyjski najlepiej rośnie na świeżych i żyznych ziemiach. Nie lubi upałów za to świetnie znosi mrozy. Powyższe gatunki dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza. Niestety klon kanadyjski jest na nie bardzo wrażliwy. W swej ojczyźnie jest ceniony za wysokiej jakości drewno, pozyskuje się też z niego sok.