Klon kolumnowy – odmiany i uprawa

Odmiana crimson sentry, pochodząca z Norwegii, posiada błyszczące, duże oraz intensywnie czerwone liście. Drzewko jest w stanie osiągnąć maksymalną wysokość nawet do 10 m. Wszerz rozrasta się do ok. 4 metrów. Jeśli natomiast jest to klon szczepiony na pniu, wówczas jego wysokość nie przewyższa 170 cm.

Klon crimson sentry nazywany jest często czerwonym z uwagi na barwę gęstych liści. Drzewko jest łatwe w uprawie, jednak rośnie bardzo wolno. Klon nie posiada także szczególnych warunków glebowych, dzięki temu można posadzić go niemal wszędzie. Klon czerwony nie toleruje jedynie skrajnie suchych lub mokrych gleb. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o klonach.

Cechą charakterystyczną rośliny jest naturalnie kolumnowy, smukły kształt. Klony są bardzo odporne na trudne warunki atmosferyczne, jednak mimo to uszkodzić je może zbyt duże zasolenie gleby. Drzewka są także całkowicie odporne na mróz bez względu na to, gdzie zostaną posadzone. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie zwyczajnym.

Pielęgnacja – klon crimson sentry


Klon czerwony szczepiony na pniu często wykorzystywany jest w celach dekoracyjnych na niewielkich miejskich uliczkach. W gruncie rzeczy klon crimson sentry nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Od czasu do czasu potrzebne jest jedynie cięcie, które nada drzewku pożądany kształt.

Metody na ukształtowanie klonu są dowolne. Wykonując regularne cięcie drzewka szczepionego na pniu, można stworzyć bardzo atrakcyjnie wyglądającą bordową kulę, która z pewnością ozdobi niejeden ogród. Odmiana czerwonego klonu polecana jest szczególnie do niewielkich powierzchniowo ogrodów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie palmowym.

Klon Crimson Sentry jest bardzo ciekawym gatunkiem. Nadaje się do ogrodu i ładnie wygląda nawet wtedy, gdy nie jest poddawany cięciu.
Klon crimson sentry (kolumnowy) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady

Roślina prezentuje się świetnie nawet wówczas, gdy nie jest poddawana cięciu. Jednak dla uzyskania lepszego efektu, można nadać jej dowolny kształt. Najlepszym czasem na cięcie jest okres pomiędzy początkiem czerwca a początkiem lipca.

Polecane produkty do przycinania roślin

Miejsce sadzenia klonu kolumnowego – porady

Klon crimson sentry można spotkać m.in. wzdłuż miejskich deptaków i chodników. Włodarze miast sięgają po gatunek acer platanoides, ponieważ to bardzo odporne i trwałe drzewka. Na dodatek posiadają piękne walory zdobnicze. Uformowane w różnorodne kształty zachwycają przechodniów, świetnie współgrając z architekturą. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł z atlasem drzew liściastych.

Klon czerwony można zestawić z innymi kolorowymi krzewami w ogrodzie, tworząc wspaniałe kompozycje. Intensywnie czerwoną barwę liści ładnie rozjaśnią na przykład srebrzyste świerki. Klon będzie też ciekawie wyglądał w połączeniu z żółtawą trawą ozdobną lub innymi kontrastowymi kolorami.

Klon kolumnowy to drzewko, które z całą pewnością warte jest uwagi. Dzięki niemu w sposób oryginalny ozdobimy przydomowy ogród, wprowadzając do niego barwną kolorystykę. Odmiana crimson sentry dopełni piękno twojego ogrodu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ogrodowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny