Klon cukrowy – wygląd rośliny

Klon cukrowy (acer saccharum) jest długowiecznym drzewem osiągającym ogromne rozmiary. Na terenach Ameryki może dorastać nawet do 40 metrów wysokości i żyć ok. 300 lat. W Polsce jest stosunkowo rzadkim okazem.

Liście klonu mają charakterystyczną 5 klapową budowę. Z wierzchu przybierają barwę ciemnozieloną, a pod spodem są białe. Jesienią przebarwiają się na piękny żółty i szkarłatny kolor, co czyni je w tym okresie niezwykle dekoracyjnymi. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o klonach.

Młode sadzonki pokrywa gładka, szara kora, która z wiekiem zaczyna pękać i łuszczyć się. Rośliny dobrze znoszą polskie zimy, gdyż są odporne na mrozy. Szkodzi im natomiast gorące lato oraz zanieczyszczenie powietrza. Z tego względu odradza się uprawy tych drzew w miastach o dużym zanieczyszczeniu środowiska.

Klon cukrowy kwitnie wiosną, wytwarzając drobne, niepozorne zielonkawe kwiaty. Jesienią na gałązkach pojawiają się owoce zaopatrzone w skrzydełka, dzięki którym są łatwo przenoszone przez wiatr. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie palmowym.

Uprawa, sadzenie i pielęgnacja acer saccharum w ogrodzie


Klon cukrowy do prawidłowego wzrostu potrzebuje żyznej i próchniczej gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Wymaga stanowiska słonecznego. Młode sadzonki tolerują również półcień.

Sadzonki klonu cukrowego sadzi się, kiedy są małe. Ich pielęgnacja i uprawa nie są trudne.
Klon cukrowy (acer saccharum) – sadzonki, uprawa, pielęgnacja, porady

Sadzenie klonów najlepiej przeprowadzić wiosną, kiedy istnieją najlepsze warunki do ukorzeniania się i wzrostu. W tym celu wykopujemy dołek dwukrotnie większy niż średnica doniczki, w której rosły. Ziemię najlepiej wymieszać z kompostem w celu użyźnienia. Rośliny wcześniej moczymy w wiaderku z wodą przez kilka godzin. Sadzonki nie powinny być zbyt wysokie. Optymalna wielkość to ok. 70-80cm. Wówczas najlepiej się ukorzeniają. A może zainteresuje cię także artykuł o klonie czerwonym?

Prawidłowa uprawa i pielęgnacja klonów to również regularne podlewanie i nawożenie. Najlepiej nawozić je nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym do roślin zielonych. Czynność wykonujemy do późnego lata.

Polecane produkty do przycinania roślin

Klon cukrowy - zastosowanie

Klon cukrowy najliczniej występuje na ojczystych terenach USA. Tam ogromną popularnością cieszy się syrop klonowy. Pozyskiwany jest on poprzez nacięcie kory i umieszczenie pod spodem pojemników, do których ścieka sok. Syrop klonowy to cenny dodatek do ciast, deserów i naleśników. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł z atlasem drzew liściastych.

W Polsce klon cukrowy może być posadzony zarówno w ogrodzie, jak i w parku. Warunkiem jest odpowiednia ilość miejsca. Niech nas nie zmyli fakt, że początkowo rośliny przypominają krzewy liściaste. Docelowo osiągną duże rozmiary. Pięknie wyglądają jako solitery ogrodowe, ale można je sadzić również w grupach. Doskonałym sąsiedztwem dla nich będą inne krzewy liściaste, które wspaniale prezentują się, zwłaszcza jesienią na tle barwnych liści klonu.

Klon cukrowy, choć rzadko występuje w Polsce, wart jest uwagi. Odpowiednia pielęgnacja drzewa z pewnością przełoży się na sukces w jego uprawie. Warto więc podjąć tę próbę, gdyż klon z pewnością się za to odwdzięczy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ogrodowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny