Klon czerwony – opis rośliny

Drzewo wyróżnia się szerokim, kulistym lub stożkowatym pokrojem. Ozdobą rośliny są 3-klapowe liście, z wierzchu zielone i błyszczące, od spodniej strony matowe, o niebieskawym kolorze. Jesienią, od połowy września, liście przebarwiają się na czerwono i pomarańczowo. Od marca do kwietnia Acer rubrum kwitnie, wytwarzając drobne czerwone kwiaty, zebrane w pęczki. W sierpniu pojawiają się owoce – skrzydlaki, które szybko opadają i kiełkują.

Uprawa klonu czerwonego nie należy do najtrudniejszych. Klon bordowy preferuje stanowisko słoneczne i lekko zacienione, osłonięte przed podmuchami wiatru. Lubi wilgotne podłoże o kwaśnym odczynie. Jest rośliną mrozoodporną i niewrażliwą na zanieczyszczenia, stąd chętnie stosowany jest w miastach, zdobiąc parkingi, tereny zielone i prywatne ogrody. Czerwonolistny klon źle znosi suszę, więc w czasie letnich upałów należy zadbać o podlewanie drzewa, zwłaszcza młodych roślin. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o klonie palmowym.

Zabiegi pielęgnacyjne, jakim możemy poddać klon o czerwonych liściach, dotyczą formowania korony. Klon możemy przycinać od czerwca do września, zwracając uwagę na zachowanie ładnego pokroju drzewa. Zabieg wykonuje się przy pomocy ostrych i czystych narzędzi. Do cięcia grubych gałęzi używa się piły do konarów, natomiast cieńsze gałązki przycinamy mniejszymi piłkami. Powstałe rany trzeba zabezpieczyć maścią ogrodniczą, co wyeliminuje zagrożenie chorobami grzybowymi. Jeśli szukasz podobnych w uprawie drzew, przeczytaj także ten artykuł o kasztanowcu.

Klon czerwony może zostać zaatakowany przez choroby grzybowe, występujące u gatunków Acer. Do najczęstszych dolegliwości należą:

  • więdniecie liści – choroba prowadząca do zamierania drzewa,
  • fytoftoroza klonów – objawiająca się zahamowaniem wzrostu klonu oraz więdnięciem liści i zamieraniem korony drzewa,
  • gruzłek cynobrowy – grzybatakujący pędy, co prowadzi do ich zamierania,
  • mączniak prawdziwy – choroba grzybowa, objawiająca się w postaci mączystego nalotu na liściach. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł o klonie tatarskim.

Do szkodników żerujących na klonie zaliczamy głównie mszyce – włochatkę klonową czarną oraz zdobniczkę jaworową.

Za sadzonkę Acer rubrum, w zależności od wielkości, zapłacimy od około 100 zł do około 350 zł. Za 20 sztuk nasion zapłacimy 3,50 zł. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o popularnych drzewach liściastych w Polsce.

Klon bordowy – odmiany

Czerwonolistne klony - Acer rubrum oraz Acer palmatum – klon palmowy, przebarwiają się na różne kolory, w zależności od odmiany:

Klon czerwony Red Sunsed to jeden z najpiękniejszych klonów w ogrodzie. Nie jest wysoki, zdobi niezwykle czerwonymi liśćmi, a pielęgnacja nie jest trudna.
Klon czerwony (Acer rubrum, RED SUNSET) - opis, sadzenie, pielęgnacja, choroby, ceny

- Klon czerwony RED SUNSET ‘Franksred’ - należydo pięknej odmiany,o liściach przebarwiających się od połowy września na intensywne kolory - czerwony i pomarańczowy. Drzewo osiąga wysokość od 10 – 15 m. Najlepiej rośnie na wilgotnym podłożu, o kwaśnym odczynie. Za sadzonkę 300-400 cm zapłacimy około 490 – 580 zł,

- klon czerwony ‘Scanlon’ – wyróżnia się pokrojem przypominającym kolumnę i pięknie przebarwiającymi się jesienią jaskrawymi, pomarańczowoczerwonymi liśćmi. Dorasta do 12 m wysokości. Uprawa udaje się na stanowiskach słonecznych i umiarkowanie wilgotnych,

- klon czerwony ‘Brandywine’ – toefektowne drzewo o kolumnowym pokroju, którego jesienne liście przybierają wspaniały purpurowoczerwony kolor. Sadzonka 1,6 m kosztuje około 80 zł,

- klon palmowy ‘Atropurpureum’ –  liściasty krzew lub niewielkie drzewo, dorastające do 3 m wysokości. Ozdobą rośliny są czerwone i purpurowe wachlarzowate liście. Za sadzonkę, w zależności od wielkości, zapłacimy około 25 - 60 zł,

- klon palmowy ‘Bloodgood’ – krzew, osiągający około 6 m wysokości.Charakterystyczną cechą rośliny są purpurowoczerwone liście, zdobiące klon przez cały sezon. Cena sadzonki 80-100 cm to około 170 zł,

- klon palmowy ‘Crimson Queen’ – krzew dorasta do 2 m wysokości. Delikatne i mocno powycinane liście cechuje intensywnie purpurowa barwa. Sadzonka 80 cm kosztuje około 170 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji na drzewa liściaste do ogrodu, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny