Klon flamingo (acer flamingo) – cechy charakterystyczne odmiany

Klon jesionolistny flamingo posiada bardzo charakterystyczne liście, podobne do jesionu. Składają się one z 3 – 9 lancetowatych listków o nieregularnych, pofalowanych brzegach. Usadowione są na krótkich łodyżkach.

Liście klonu flamingo mają osobliwy, swoisty dla tej odmiany kolor. Młode listki początkowo zabarwione są na delikatny róż, z czasem zmieniają kolor na biało – zielony. Jesienią natomiast przybierają barwę żółtą. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o klonach.

Klon flamingo może przybierać kształt niewielkiego drzewka lub sporych rozmiarów krzewu. Nadaje się do małych ogródków, gdyż jego wysokość z reguły nie przekracza 5 metrów, a szerokość korony 4 metry. Planując uprawę klonu w formie drzewka, najlepiej wybrać egzemplarz szczepiony na pniu.

Klon flamingo szczepiony na pniu – uprawa i zastosowanie


Klon jesionolistny flamingo najokazalej prezentuje się, gdy jest szczepiony na pniu. Tworzy wówczas bardzo dekoracyjną, kulistą koronę o luźnym pokroju. Aby ją zagęścić oraz zachęcić roślinę do wypuszczania młodych, różowych listków, warto ją regularnie ciąć. Samodzielne szczepienie klonu jest dość kłopotliwe, dlatego najlepiej kupować gotowe okazy w centrach ogrodniczych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie zwyczajnym.

Klon flamingo nie ma szczególnych wymagań co do warunków glebowych. Najlepiej rośnie na ziemiach próchniczych, ale doskonale poradzi sobie również na glebie mało urodzajnej. Jego odporność na zanieczyszczenia środowiska pozwala z powodzeniem stosować go do nasadzeń osiedlowych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ogrodowych.

Klon Flamingo szczepiony na pniu to świetny wybór do każdego ogrodu. Nie jest duży, więc nadaje się nawet do małego ogrodu. Jego pielęgnacja nie jest trudna.
Klon flamingo (jesionolistny) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, szczepienie na pniu

Drzewko to nie wymaga stanowiska zacisznego, dlatego można go sadzić na nieosłoniętych, wyeksponowanych miejscach, gdzie inne rośliny mogłyby sobie nie poradzić. Klon flamingo bardzo lubi słońce lub delikatny półcień. Ze względu na ciekawą barwę liści, może stanowić idealne tło dla innej roślinności, rozjaśniając i przełamując ciemną zieleń innych egzemplarzy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie palmowym.

Polecane produkty do przycinania roślin

Klon jesionolistny (acer negundo) flamingo – cięcie i choroby

Klon flamingo tworzy luźną koronę, którą można zagęszczać poprzez regularne cięcie, które roślina doskonale znosi. Cięcie wymagane jest również wówczas, gdy drzewko zbytnio się rozrasta. Trzeba wiedzieć bowiem, że klon jesionolistny flamingo posiada duże roczne przyrosty, które szybko powiększają jego rozmiary. Cięcie najlepiej przeprowadzić na przełomie lutego i marca oraz w sierpniu. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł z atlasem drzew liściastych.

Acer flamingo jest odporny na choroby i szkodniki. Niemniej jednak czasami może ulec atakowi chorób grzybowych, takich jak plamistość liści lub werticilioza. W takim przypadku warto zastosować oprysk ze środka grzybobójczego, np. Topsinu.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Klon flamingo to urokliwe drzewko lub krzew. Posadzone w ogrodzie czy parku doskonale ożywia każdy zakątek. Bezproblemowa uprawa rośliny zdecydowanie przemawia za wykorzystaniem tej odmiany do upiększenia swojego ogrodu. Klon jesionolistny flamingo to wybór wart rozważenia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ogrodowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny