Jak wygląda klon ginnala?

Klon ginnala dorasta do 6-7 metrów wysokości. Może przybierać formę niewielkiego drzewa o nisko usytuowanej, rozłożystej koronie lub występować jako sporych rozmiarów krzew. Charakterystyczna dla tego podgatunku jest budowa liści i ich barwa. Blaszka liściowa tego klonu jest bowiem wyraźnie klapowana, a jesienią przybiera barwę intensywnej czerwieni. Stąd często można spotkać inną nazwę tej rośliny – klon ognisty. Za to klon ginnala i klon tatarski (acer tataricum) charakteryzują podobne zasady uprawy. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o klonach.

Liście tego gatunku są niewielkich rozmiarów (3-8 cm) i posiadają charakterystyczne, głębokie wcięcia. Kwitnienie drzewka przypada na koniec maja i początek czerwca. Oznacza to, że roślina kwitnie około tydzień później niż klon tatarski. Kwiaty są niepozorne, białe, pachnące i bardzo miododajne.

Przyrost roczny rośliny jest dość duży i wynosi około 25-30 cm. Dzięki temu w szybkim czasie osiąga docelowy rozmiar. Na przełomie czerwca i lipca na gałązkach klonu pojawiają się oskrzydlone czerwonawe owoce, które również pełnią funkcję dekoracyjną.

Klon ognisty – uprawa i pielęgnacja rośliny


Klon ginnala jest roślina niewymagającą, jeśli chodzi o warunki glebowe. Doskonale poradzi sobie na glebach jałowych i mało urodzajnych. Za to jest kapryśny co do stanowiska. Jego uprawa powinna przebiegać w miejscu nasłonecznionym. W przeciwnym razie ten klon ognisty może nie wybarwić się w dostatecznym stopniu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie zwyczajnym.

Nosząc się z zamiarem posadzenia rośliny we własnym ogrodzie, najlepiej uczynić to wiosną. Wówczas w glebie utrzymywana jest optymalna wilgotność, warunkująca prawidłowe ukorzenienie się rośliny. Poza tym niezbyt wysoka temperatura panująca o tej porze roku przyczyni się do odpowiedniego wzrostu.

Klon Ginnala, czyli klon ognisty wyróżnia się w ogrodzie ładnymi liśćmi. Jego uprawa nie jest skomplikowana, ale cena sadzonek może być wyższa.
Klon ginnala - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, ceny sadzonek

Pielęgnacja klonu po posadzeniu właściwie ogranicza się do podlewania i nawożenia. Roślinę można również przycinać, jednak nie jest to warunek konieczny do jej prawidłowego rozwoju. Jedynie egzemplarze stosowane na żywopłot wymagają regularnego cięcia. A może zainteresuje cię także artykuł o klonie czerwonym?

Polecane produkty do przycinania roślin

Gdzie możemy zastosować acer ginnala? Cena sadzonek

Odmiana ginnala jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego świetnie nadaje się do nasadzeń miejskich. Ponieważ drzewka nie osiągają zbyt wielkich rozmiarów, nie zajmują dużo miejsca.

Odmiana ginnala z powodzeniem jest wykorzystywana do nasadzeń wzdłuż alejek spacerowych i ulic. Doskonale nadaje się również do ogrodów o charakterze naturalistycznym, czy jako soliter, wyeksponowany spośród innych gatunków drzew i krzewów. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł z atlasem drzew liściastych.

Acer tataricum w pododmianie ginnala świetnie sprawdza się również na żywopłot, gdyż doskonale znosi cięcie. Ponieważ jego przyrost roczny jest dość duży, żywopłot z zastosowaniem klonu musi być regularnie cięty.

Ceny sadzonek są zróżnicowane i zależą od wysokości. Niższe o długości 40-50 cm kupimy już za ok. 15 zł. Cena wyższych egzemplarzy zaczyna się od 25 zł wzwyż. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ogrodowych.

Klon ginnala to przepiękne drzewko, idealne do małych ogrodów. Jego piękne barwy nie pozwalają przejść obok niego obojętnie. Warto więc wybrać ten gatunek do swojego ogrodu i cieszyć nim oko.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny