Klon pospolity globosum – wygląd rośliny

Klon globosum (acer platanoides) to niezwykle dekoracyjna odmiana klonu pospolitego, którego korona w naturalny sposób przybiera kształt kuli, bez konieczności jej formowania. Ten klon kulisty osiąga niewielką wysokość (od 3 do 5 metrów) i średnicę do ok. 6 metrów.

Klon pospolity globosum to roślina godna uwagi. Jej duże, 5 klapowe zielone liście o pięknym połysku jesienią przebarwiają się na żółto – pomarańczowo. Dzięki temu klon kulisty jest niezwykle dekoracyjny zarówno wiosną, latem, jak i jesienią. Liście wyglądem są zbliżone do liści platana, stąd łacińska nazwa - acer platanoides. Młode egzemplarze po posadzeniu warto przywiązać do drewnianych słupków, co uchroni je przed złamaniem przy silniejszych podmuchach wiatru.

Wiosną klon globosum wytwarza żółte, drobne kwiatostany, które pokrywają prawie bezlistne jeszcze gałązki. Kwiaty te przyciągają roje pszczół. Kwitnienie klonów zwiastuje szybkie nadejście wiosny. Klon pospolity 'globosum' to wybór wart rozważenia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie zwyczajnym.

Klon globosum na pniu – uprawa i przycinanie


Choć roślina w naturze jest odmianą krzaczastą, w ogrodach najczęściej spotyka się formy szczepione na pniu. Jego regularna forma sprawia, że cięcie jest prawie niewymagane. Toteż mówi się, że klon szczepiony to odmiana dla leniwych.

Przycinanie jest konieczne tylko wtedy, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią i chcemy zachować niewielki rozmiar korony. Wówczas wykonujemy cięcie korygujące, które ogranicza się do niewielkiego uformowania korony. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie palmowym.

Klon Globosum to jedno z najpiękniejszych drzewek. Formowanie i przycinanie drzewka są bardzo łatwe, pielęgnacja nie zabiera czasu
Klon globosum (odmiana klonu pospolitego) - uprawa, pielęgnacja, formowanie, przycinanie, porady

Klon szczepiony globosum, jak każdy klon zwyczajny, nie posiada zbyt wygórowanych wymagań glebowych. Doskonale rośnie nawet na ziemiach mało urodzajnych, przesychających i jałowych. Jednak zapewniając mu żyzne i umiarkowanie wilgotne podłoże, z pewnością odwdzięczy się soczystą zielenią liści i piękną, zwartą formą. Również ph gleby przeznaczonej pod uprawę klonów nie musi być szczególnie regulowane. Klon globosum toleruje ziemię zarówno lekko kwaśne, jak i lekko zasadowe, a więc poradzi sobie niemal wszędzie. A może zainteresuje cię także artykuł o klonie czerwonym?

Polecane produkty do przycinania roślin

Klon kulisty najlepiej czuje się na stanowisku płócienistym. Dobrze znosi również pełny cień, dlatego może być uprawiany w dużych parkach, gdzie panuje naturalne zacienienie ze strony dużych drzew. W pełnym słońcu może dojść do poparzenia liści. Warto więc o tym pamiętać wybierając stanowisko dla tych egzemplarzy.

Klon zwyczajny globosum – zastosowanie i cena

Ze względu na to, że klon zwyczajny globosum nie jest zbyt wymagającym drzewem, chętnie wykorzystuje się go do nasadzeń miejskich. Doskonale sprawdzają się posadzone wzdłuż wąskich i ciasnych uliczek, gdyż nie zabierają dużo miejsca.

Klony świetnie zdają egzamin również na terenach wypoczynkowych rekreacyjnych i sportowych. Tworząc gęstwinę dużych liści, dostarczają sporą ilość tlenu. Dlatego ten rodzaj drzew jest najczęściej sadzony w zabudowie miejskiej. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł z atlasem drzew liściastych.

Wiemy już, że klon globosum doskonale prezentuje się w szpalerach. Równe, okrągłe kopuły na niezbyt wysokich pniach dodają uroku każdemu miejscu, gdziekolwiek będą posadzone. W ogrodach sadzi się je wzdłuż podjazdów, alejek czy ogrodzeń. Warto też zaznaczyć, że klon kulisty to również doskonały kandydat na solitera ogrodowego. Posadzony w pojedynkę będzie stanowił niezwykłą ozdobę w ogrodzie. Cień wytwarzany przez koronę drzewa stwarza idealne warunki do uprawy roślin cieniolubnych. Co więcej, gęsta korona klonu to idealne miejsce do zakładania gniazd przez ptaki. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ogrodowych.

Cena klonu globosum nie jest zbyt wygórowana jak na drzewko o tak dużych walorach dekoracyjnych. Koszt zakupu sadzonki o wysokości 140 cm to ok. 43 zł. Za drzewko wysokie na 180 cm zapłacimy od 65 zł wzwyż.

Klon globosum to niezwykle oryginalna i mało wymagająca roślina. Nic więc dziwnego, że można go spotkać w wielu ogrodach, parkach i miejskich oazach zieleni. Pokrój drzewa urzeka i zachwyca osobliwym wyglądem. Dlaczego więc nie miałby się znaleźć i w naszych ogrodach?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny