Acer pseudoplatanus – opis gatunku

Klon jawor, podobnie jak klon zwyczajny, tworzy 5-klapowe duże liście, długości i szerokości około 20 cm. Liść jaworu posiada ostre wycięcia, lekko na górze zaokrąglone. Główne nerwy wyróżniają się owłosieniem na spodzie, a długi czerwony ogonek liścia nie wydziela soku. Drzewo wytwarza ulistnienia na początku maja. Zaraz potem pojawiają się żółte kwiaty, bogate w nektar. Roślina kwitnie po osiągnięciu 25-40 lat. Owocami są podwójne skrzydlaki z orzeszkiem. Dojrzewają we wrześniu i w październiku, szybko opadając i kiełkując. Liście jesienią przebarwiają się na złocistożółty kolor, w czym klon jawor przypomina klon polny. Charakterystycznie spękana szaroczarna kora przypomina korę platanów. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klonach.

Uprawa drzewa nie przedstawia większych problemów. Klon jawor dobrze rośnie na podłożu wapiennym, o żyznej i wilgotnej glebie. Zniesie również trudniejsze warunki, nawet kamieniste podłoże. Trzeba unikać gleb o dużym zasoleniu. Roślina preferuje słoneczne i lekko zacienione miejsca. Jest średnio odporny na zanieczyszczenia powietrza. Dobrze znosi silne podmuchy wiatru. W warunkach klimatycznych, panujących w Polsce, jest całkowicie mrozoodporny.

Rośliny sadzimy wiosną lub jesienią. Sadzonki wymagają szczególnej troski w czasie upałów – należy je regularnie podlewać. Jeśli stosujemy klon jawor na słabszych glebach, musimy zasilać drzewka organicznymi nawozami. Skutecznym sposobem na zapewnienie podłożu właściwej wilgotności jest ściółkowanie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o popularnych drzewach liściastych w Polsce.

W okresie letnim drzewo może zostać zaatakowane przez czarną plamistość liści klonu, chorobę wywołaną przez grzyb Rhytisma acerinum – czerniak klonowy. Czarne zmiany na liściach nie są zagrożeniem dla życia drzewa, jednak wpływają na estetykę. Opadłe liście należy zebrać i spalić, bowiem znajdują się na nich zarodniki grzybowe.

Klon jawor Acer bardzo dobrze się sprawdza w ogrodzie. Jesienne sadzenie nie jest wymagające, podobnie jak pielęgnacja.
Klon jawor (Acer pseudoplatanus) - opis, sadzenie, pielęgnacja, porady

Klon jawor - opis atrakcyjnych odmian

Klon jawor ‘Purpureum’ – jest piękną odmianą, o grubych i skórzastych liściach. Młode listki wybarwione są na brązowoczerwono, z czasem stają się zielone, z żółtymi plamkami. Spodnia część liści pozostaje fioletowopurpurowa. W okresie jesiennym przebarwiają się na kolor złoty oraz pomarańczowoczerwony. Jeśli szukasz więcej inspiracji do ogrodu, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.

Odmiana ‘Rotterdam’ – silnie rośnie, osiągając około 20 m wysokości. Liść jaworu tej odmiany jest matowy i zielony, jesienią przybiera kolor żółty. Po pojawieniu się liści roślina wytwarza miododajne niewielkie kwiaty. Odmiana ‘Rotterdam’ odporna jest na zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie gleby. Może być stosowana do nasadzeń na pasy chroniące przed silnymi podmuchami wiatru. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł o klonie tatarskim.

Acer pseudoplatanus ‘Brilliantissimum’ – to niewysokie drzewo o kulistym pokroju, wolno rosnące,dorastające do 5 m wysokości. Szczególnie dekoracyjne są liście. Początkowo łososioworóżowe, z czasem zmieniają kolory na żółte i żółtozielone. Spodnia część jest jasnozielona. Odmiana nadaje się do zastosowania w przydomowych ogrodach. Uprawa udaje się na słonecznych stanowiskach, o żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Drzewko nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych w postaci przycinania. Roślina jest mrozoodporna. Jeśli szukasz podobnych w uprawie drzew, przeczytaj także ten artykuł o kasztanowcu.

Odmiana ‘Esk Sunset’ – docelowo dorasta do 10 m wysokości.Wyróżnia się pięknymi liśćmi, zmieniającymi ubarwienie. 5-klapowe liście zmieniają kolor z jasnożółtych na różowy. Z czasem stają się kremowe, ozdobione zielonymi plamkami. Dzięki purpurowej spodniej stronie liści, całe drzewo nabiera różowej poświaty. Odmiana wymaga wilgotnego podłoża i rozproszonego światła. Nadaje się do przydomowych ogrodów.

Klon jawor ‘Prinz Handjery’ – dorasta do 5 m wysokości, przybierając krzaczasty pokrój. Liście zmieniają kolor z bladoróżowego na bladożółty i jasnozielony. Na spodniej części pozostają purpurowe. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, o wilgotnym podłożu. Roślina wspaniale dekoruje ogrody prywatne i przestrzenie publiczne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 73,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny