Acer negundo - klon jesionolistny – uprawa, pielęgnacja, cięcie

Klon jesionolistny jest liściastym drzewem, charakteryzującym się szybkim wzrostem. Roślina należy do wielopiennych. Dorasta do około 15-20 m wysokości. Rozłożysty pokrój drzewa prezentuje się okazale, a jego urodę podkreśla jesienne wybarwienie liści, przyjmujących świetliście żółte zabarwienie. Drzewo wytwarza kruche konary, mogące połamać się w czasie wiatru i pod wpływem ciężaru śniegu, stąd nie znajduje zastosowania w przestrzeni miejskiej. Pień drzewa jest krótki i krzywy. Klon odporny jest na suszę, dobrze znosi mrozy rzędu -22 stopni Celsjusza. Preferuje stanowiska słoneczne i lekko zacienione oraz piaszczyste podłoże, chociaż toleruje również inne rodzaje gleby. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klonach.

Rozdzielnopłciowe kwiaty pojawiają się w marcu i w kwietniu. Jasnozielone liście klonu wyrastają na krótkich łodygach i składają się z 3-9 piłkowanych listków, opadających na zimę. We wrześniu drzewo owocuje, wytwarzając oskrzydlone orzeszki, popularnie nazywane noskami. Owoce mogą utrzymywać się na drzewie do wiosny. W ogrodach uprawiane są liczne odmiany klonu jesionolistnego, bardziej okazałe i dekoracyjne niż gatunek wyjściowy, a popularność zdobywa klon szczepiony na pniu. Zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie przycinanie, które należy przeprowadzić na wiosnę. Cięcie roślin zapewnia zagęszczanie się i utworzenie pięknej szerokiej korony. Odmiany Acer negundo nie są inwazyjne i nie wymagają zbyt wiele miejsca do wzrostu. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o klonie palmowym.

Sadzonki klonu jesionolistnego i jego odmiany najlepiej kupić w szkółce, gdzie oferowane są zdrowe i wyselekcjonowane rośliny. Możemy zaopatrzyć się w klon szczepiony na pniu, sprzedawany w pojemniku, co gwarantuje powodzenie w jego przyjęciu się na wybranym stanowisku. Zanim zasadzimy sadzonki, musimy odpowiednio przygotować podłoże, odchwaszczając je i kopiąc dołek na głębokość taką, na jakiej rosło drzewko w szkółce. Zanim młode rośliny zostaną posadzone, należy je namoczyć. Dokładnie zasypujemy korzenie i podlewamy drzewko, uzupełniając wypłukaną ziemię. Palikowanie sadzonek zabezpieczy je przed uszkodzeniem na skutek podmuchów wiatru. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł o klonie tatarskim.

Klon jesionolistny – odmiany

Acer negundo ‘Flamingo’ jest odmianą wyróżniającą się dekoracyjnym ulistnieniem. Na 5-metrowym drzewku pojawiają się różowe listki, z czasem zmieniające ubarwienie na biało obrzeżone. Klon jest odporny na suszę, niskie temperatury i zanieczyszczenia powietrza. Roślinie należy zapewnić stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Za dwuletnie sadzonki ‘Flamingo’ w pojemniku, o wysokości 160- 180 cm, zapłacimy około 56 zł.

Klon jesionolistny ma bardzo wiele odmian. Niektóre są szczególnie atrakcyjne, mają jasnożółte liście. Przycinanie nie jest konieczne.
Klon jesionolistny (Acer negundo) - odmiany, uprawa, przycinanie, ceny, porady pielęgnacyjne

Klon jesionolistny ‘Auratum’ dorasta do około 8 m wysokości. Przybiera formę szerokiego krzewu lub drzewka. Wiosenne pierzaste liście wybarwiają się na jasnożółty kolor, z czasem zielenieją. Jesienią roślina przebarwia się na żółto. Intensywność kolorów odmiany ‘Auratum’ zależy od stopnia nasłonecznienia stanowiska. Ten klon jesionolistny dobrze znosi niskie temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza. Preferuje podłoże umiarkowanie wilgotne, tolerując odczyn pH i rodzaj gleby. Sadzonka o wysokości 100-170 cm w pojemniku kosztuje około 30 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji do ogrodu, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.

Klon jesionolistny ‘Odessanum’ jest odmianą malowniczą, dorastającą do 10 m wysokości. Walorem drzewka są atrakcyjnie wybarwione liście. Wiosną ulistnienie przyciąga uwagę brązowymi i pomarańczowymi kolorami, zmieniającymi się jesienią na jaskrawożółte. Drzewko ‘Odessanum’ dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, o rozproszonym świetle i lekko zacienionym, w przeciętnej glebie ogrodowej. Za roślinę 3-letnią, szczepioną, o wysokości 160-180 cm zapłacimy około 50 zł.

Acer negundo ‘Variegatum’ to niewielkie drzewko, docelowo osiągające wysokość około 7 m. Urodę rośliny podkreślają ciemnofioletowe pędy, na których pojawiają się wiosną głęboko ciemnozielone liście, ozdobione żółtymi plamkami. Odmiana wytrzymała jest na trudne warunki, dobrze rosnąc w przeciętnej glebie ogrodowej i tolerując odczyn pH i wilgotność podłoża. Najlepiej zasadzić drzewko na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Acer negundo ‘Variegatum’ sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i w uprawie pojemnikowej. Za sadzonki o wysokości 450 cm zapłacimy ponad 400zł. Jeśli szukasz podobnych w uprawie drzew, przeczytaj także ten artykuł o kasztanowcu.

Klon jesionolistny ‘Tadeusz Szymanowski’ jest polską odmianą, osiągającą docelowo około 15 m wysokości. Drzewo wyróżnia się gładkimi zielonymi liśćmi, jesienią przebarwiającymi się na żółto. Przycinanie młodych roślin sprawi, że upodobnią się do klonów palmowych. Klon jest odporny na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Jest łatwy w uprawie, tolerując pH podłoża i rodzaj gleby. starsze rośliny tworzą zwisające gałęzie. Odmiana posiada kruche konary, łamiące się w czasie ostrych podmuchów wiatru i pod ciężarem śniegu. Duża sadzonka, o wysokości 350-400 cm, kosztuje około 350 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny